5 tipů, jak vizuálně ochladit interiér
Kdo by si rád neužíval paprsky horkého slunce pod širým nebem! Občas ale teploty stoupnou tak, že je těžké najít snesitelnější útočiště. Jak ochladit interiér bez potřeby náročné instalace technologií? Máme pro vás několik užitečných tipů, jak pomocí vybavení domov či pracoviště vizuálně osvěžit.
I v našem podnebí je čím dál více dnů, kdy se teploty šplhají nad třicítku. Pokud zrovna nemůžeme být u vody, je pak obtížné hledat přes den chladivý kout a v noci klidný spánek. Vnější žaluzie či klimatizace může být řešením, ale existují i jednodušší a méně invazivní cesty, jak celkově snížit teplotu reálně o pár stupňů, tak hlavně opticky. Patří mezi ně správný výběr barev, materiálů nebo třeba kousků nábytku. Pojďte s námi objevit tyto triky!
1. Barevná paleta
Není žádnou novinkou, že barevné spektrum obsahuje teplé a studené odstíny. Chladná paleta barev v neutrálních odstínech bude fungovat dokonale. Bílá, šedá, chladně béžová či zelenkavé, modré a fialové pastely jsou dobrou volbou. Bílá, kromě toho, že vypadá svěže a elegantně, má také schopnost odrážet sluneční záření, takže světlé plochy jsou rozumnou volbou po celý rok. Naopak černá a jiné tmavé barvy teplo pohlcují, čímž zvednou teplotu klidně i o několik stupňů. Nemusíte hned předělávat celý interiér, v letních měsících můžete použít textilie a další doplňky v těchto studených tónech.
2. Chladivé materiály
Ledový chlad některých povrchů a materiálů zamezuje přehřívání. Současná architektura těmto prvkům přeje. Stříbřitě lesklé povrchy, sklo, nerezová ocel a jiné kovy, mramor, keramika či kamenina, to vše sluší interiérům v moderním, klasickém, industriálním i romantičtějším stylu. Ledovou královnou specializující se na skleněné kousky nábytku je italská značka Fiam. Ať už od nich zvolíte cokoli, těšit se můžete z luxusního vzhledu a nadčasovosti. V zimních měsících pak můžete tyto chladivé kousky zahřát textiliemi a dřevěnými doplňky.
3. Okna v hlavní roli
Závěsy, rolety a žaluzie zajisté patří k prvnímu kroku, který vás při myšlence na chladnější interiér napadne. Venkovní žaluzie jsou dobrým, ale nákladnějším řešením. Také při jejich zatažení padne na místnost tma, proto je vhodné instalovat zmíněné závěsy či rolety. Na trhu jsou modely s různou mírou propustností světla. Ideální barvou je bílá či jiná světlá barva. Vrstvení lehkých záclon se zatemňovacími závěsy umožní nastavovat si stínění podle potřeby. Pokud jsou vaše okna orientovaná na jih či západ, je zastínění oken nezbytností.
Náš tip: Nastříkejte na závěsy či záclony vodu rozprašovačem. Postupné odpařování dokáže o trochu místnost zchladit.
4. Správný výběr nábytku
Skleněný jídelní stůl, police nebo vitrína. Tyto kousky jsou ultra moderní, nenarušují koncept interiéru a pomáhají rozprostřít pocit chladu. Zkuste zakomponovat třeba konferenční stolek, který působí, jakoby vystoupil z ledového království. I skleněný trůn v podobě křesla na sebe strhne pozornost. Funkcionalistická jídelní židle s konstrukcí z ohýbaných kovových trubek si také zamilujete. Kovové barovky, nerezové spotřebiče nebo celé kuchyně nyní patří k esteticky příjemným i praktickým trendům. Pokud sklo a kov nejsou podle vašeho vkusu, ale rádi byste zařadili transparentní prvky, vsaďte na kousky s kvalitního plastu od značky Kartell. Ikonická židle GHOST má právem celosvětovou popularitu. Na balkoně či terase pak nesmí chybět slunečníky a lehátka se stínítkem.
5. Malé detaily dokáží velké divy
Doplňky mají za úkol navodit tu správnou atmosféru a harmonii. A právě pomocí větších nebo menších detailů lze nastolit i pocitovou teplotu. Jednou z hlavních kategorií jsou svítidla. Nejen jejich celkové estetické provedení, ale také teplota žárovky hraje prim. Pro ochlazení volte studené (3100 - 4500 kelvinů) nebo denní světlo (4600 - 6500 kelvinů). Optimální jsou chytré žárovky, u kterých si teplotu nastavíte podle denní či roční doby. Použít také můžete zrcadla různých velikostí tvarů i provedení, sezónní dekorace, rámečky a obrazy či kousky textilu ze lnu, hedvábí a saténu.
Prahnete-li po neměnných prvcích, které zaručí celoroční efekt, vybudujte schodiště z nerezu či bezpečnostního skla, keramickou nebo kamennou dlažbu, již zmíněnou klimatizaci či venkovní žaluzie. I rostliny jsou vždycky dobrý nápad. Venkovní stromy za oknem dokonce mohou srazit teplotu až o 5 °C. Ale i květiny na vnějším i vnitřním parapetu či klasické pokojovky pomohou. Jako bonus čistí vzduch a do interiéru vnesou harmonii přírody a svěžest. V našich končinách je výhodou, že převážnou část roku přehřívání interiérů řešit nemusíme. I tak ale dokáže několik tropických týdnů pěkně potrápit, proto je vždy dobré mít v rukávu eso, díky kterému si tyto dny lze zpříjemnit.