5 tipů pro zdravé a ergonomické sezení dětí
Pro děti je typická jedna věc - rostou. Každým dnem se vyvíjí, objevují, mění svá přání i potřeby. Dětský nábytek tedy nemůže stát staticky, měl by být pro dítě všestrannou oporou - funkční a ergonomickou.
Německý výrobce moll nabízí ergonomický rostoucí nábytek, který s dítětem vydrží od předškolního věku až po dospělost. Díky akreditovaným fyzioterapeutickým radám, kterými moll disponuje, jsme pro vás mohli připravit několik praktických tipů pro zdravé sezení dětí.
1. Psací stůl by měl být flexibilní, nejlépe rostoucí.
Na děti dnešní doby jsou kladeny vysoké nároky. Několik hodin sedí ve škole, musí plnit domácí úkoly a stále se učit novým věcem. U velké části těchto aktivit sedí u stolu, proto je nezbytné zajistit jejich zdravý růst a vývoj.
U stolu by mělo být možné flexibilně nastavit výšku, šířku i délku. Kromě toho je praktické, když stůl umožňuje i polohování desky podle příslušných činností. Pro každou činnost u dětského stolu existuje určitý úhel, který zajišťuje ergonomické pracovní podmínky. Jiný sklon bude vyžadovat psaní, kreslení nebo práce na počítači. Například při čtení dítě může dítě desku stolu mírně naklopit, čímž se vyhne ohnutí hlavy, což po čase namáhá krční páteř. Nejdůležitější je nicméně správná výška stolu. Pokud rodiče tento faktor dlouhodobě ignorují, mohou vystavit své děti vážným problémům do budoucna. Obvykle začínají nenápadně, bolestmi hlavy, napětím, ale mohou vést až k chronickým problémům se zády.
2. Nezapomínejte na ergonomickou židli
Odborníci se shodují, že dnes děti příliš sedí. Kromě dětského psacího stolu dítě potřebuje i kvalitní židli odrážející ergonomické požadavky. Nejlepší židle pro flexibilní sezení a zvládání nejrůznějších aktivit v prostoru je nejspíše židle otočná, která plně respektuje dynamické požadavky sezení. Podobně jako stůl, ideální židle díky nastavitelné výšce roste spolu s dítětem.
Dětská židle značky moll se přesně přizpůsobí fyzickým proporcím dítěte. Prvním krokem je nastavení správné výšky sedadla. Přední hrana židle by měla být ve stejné úrovni jako dolní bod čéšky dítěte. Když dítě sedí, měl by být úhel mezi trupem a stehnem o něco větší než 90°. Nohy musí stát rovně na podlaze a plně se dotýkat země. Nezapomínejte také na hloubku sezení, dítě by mělo na sedáku židle sedět celými stehny. Opěradlo by mělo podporovat horní část těla až k lopatkám. To zmírňuje napětí na zádech a zajišťuje, že při opření jsou záda podepřena a držena po celé délce.
3. Pozornost věnujte i očím
Nejpřirozenější je samozřejmě denní světlo. Proto by dětský stůl měl být umístěn v pokoji tak, aby denní světlo dopadalo ze strany pracovní plochy. Pokud je dítě pravák, mělo by sedět tak, aby denní světlo dopadalo na stůl zleva a pokud je levák, zprava. Ne vždy lze ale prostor uspořádat tak, aby to bylo možné, na místě je tedy osvětlení. Osvětlovací systém FLEXLIGHT značky moll doplňuje přirozené světlo a zajišťuje vynikající osvětlení stolu.
4. Praktická pracovní deska
Když je dítě v předškolním věku, jsou na stole omalovánky a hračky. Postupně přibyde tablet, učebnice nebo počítač. To znamená, že se plocha dětského stolu bude muset časem zvětšit. To jde udělat jednoduše. Stoly od značky moll nabízí celou řadu komponent, díky kterým ho lze jednoduše rozšířit do výšky i do šířky. Stoly moll byly certifikovány a oceněny za svou výjimečnou flexibilitu.
5. Pohyb, pohyb pohyb… i při sezení
Děti toho za den nasedí víc než někteří dospělí. Nekonečné hodiny ve škole, v knihovně nebo doma se mohou negativně podepsat na zdraví dětí. I během sezení je však možné vykonávat alespoň minimální pohyb. Výrobce Moll přišel s řadou cviků, které zmírní tlak na svaly a umožní dítěti se protáhnout:
- Střídavě zvedejte pravý a levý bok. Dolní polovina těla se přitom nehýbe.
- Dejte si jedno koleno do klína, dýchejte, protahujte ho asi pět sekund, pak nohy vyměňte.
- Sedněte si na židli s nohami na šířku ramen. Ruce si položte na záda co nejvýš to půjde. S nádechem rukami trochu zatlačte mezi lopatky, s výdechem povolte. Opakujte čtyřikrát.
- Zapřete se ve stoje o desku stolu. Ruce jsou na šířku ramen, dlaně směřují do stran. Zapřete se vahou své horní poloviny těla o dlaně. Při strečinku pomalu dýchejte a počítejte do pěti.
- Posaďte se rovně na židli, zvedněte ruce a protahujte se do stropu. Představte si, že máte na rukou těžký předmět, který potřebujete zvednout. Dýchejte. Střídejte pravou a levou stranu a opakujte čtyřikrát.
- Sedněte si na židli a zavřete oči. S výdechem svěště hlavu a nehte protáhnout krční svaly, s nádechem ji opět zvedněte a můžete lehce zaklonit. Opakujte čtyřikrát.