6 knih o designu, které si prostě musíte přečíst.
Rádi si pořizujete knihy, které jsou krásné nejenom na pohled, ale i uvnitř? Chcete svou knihovnu oživit dalšími zajímavými tituly? Představíme vám šest knih o designu, které patří mezi ty nejzajímavější.
Město pro každého – Manuál urbanisty začátečníka
Právě tato kniha byla nominována na cenu Nejkrásnější české knihy roku. Jejím autorům, jimiž jsou česko-japonský architekt Osamu Okamura, ilustrátor David Böhm a umělec Jiří Franta, se podařilo vytvořit publikaci, která zaujme nejen toho, kdo se o městskou architekturu nikdy nezajímal, ale i ty, kdo už se v tomto oboru nějaký ten čas pohybují. Kniha přibližuje, jak města fungují a s jakými problémy se potýkají. Rovněž zabrousí do tématu městského plánování a jak žít a vzájemně se v tomto prostoru respektovat. Součástí knihy jsou i ilustrace a barevné fotografie, autoři pro tuto knihu vytvořili i obrovský model papírového města.
Šumperák – Ztráta plánu
Který dům je v éře Československa považován za legendu? Samozřejmě šumperák, rodinný dům typu V, jenž ztělesňoval úspěch modernizace venkova. Jenže architekti s ním nechtěli mít nic společného a památkáři zase měli za to, že kazí vzhled českých vesnic. Dnes je šumperák symbol socialismu a stálé téma k diskuzi nejenom mezi architekty. Kniha Tomáše Pospěcha přináší o šumperáku podrobné informace a zároveň úvahy nad architekturou socialismu. Grafické úpravy se chopil Milan Nedvěd.
Design v českých zemích 1900 – 2000
Publikace představuje první souhrnné zhodnocení designu v českých zemích ve 20. století. Najdete v něm historický vývoj interiérového, průmyslového, grafického i textilního designu, fotografie a v neposlední řadě i užitkových předmětů. Tato bible českého designu, jak se jí občas přezdívá, popisuje ranou modernu, reklamu a popkulturu třicátých let i tlak politických ideologií na design v letech 1939 až 1953. Autoři nezapomněli zmatovat ani design po roce 1989. Knihu vydalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze pod vedením editorů Ivana Knoblocha a Radima Vondráčka.
Typokniha
Přestože je určena především studentům a grafickým designérům, i laik si z ní může mnohé odnést. Nejenže je samozřejmě nádherně graficky zpracovaná, ale především nám vysvětluje základní principy tvorby tiskovin, jako jsou knihy či časopisy, i souborný přehled typografických pravidel a postupů. Pro někoho může jít o příručku, pro jiného zase o knihu, která mu poskytne vhled do grafického designu, díky kterému si zase o kousek víc rozšíří obzory. Autorem knihy je grafický designér Filip Blažek.
Možnosti vesnice
Jak se proměnilo společenské a kulturní prostředí českých vesnic za posledních dvacet let? Kniha mapuje architekturu napříč celou Českou republikou - Šumavu, Krkonoše, Frýdlantsko, Rychlebské hory i například okolí Litomyšle a Beskydy. Rovněž nabízí výběr z prací význačných architektonických studií, jako jsou Mjölk architekti, Atelier M1, Kamil Mrva Architects ADER, Objektor a mnoha dalších. Stejně tak přináší díla krajinářských architektů Jakuba Chvojky a Dana Šamánka. Kniha je společnou prací kulturní manažerky Michaely Hečkové a designéra Matěje Chabery.
Pražské vize
Historička a architekta Klára Brůhová v rámci své disertační práce dala dohromady velmi čtivý text s bohatým obrazovým materiálem. Díky tomu vznikla kniha určená široké veřejnosti, která nám přináší informace o pražské architektuře, jež nikdy nespatřila světlo světa. Mezi neuskutečněné projekty patří například komplex vládních mrakodrapů, Letná s obřím průkopem, který měl vést od Vltavy až ke Stromovce, nebo krematorium na Vyšehradě. Na přelomu 19. a 20. století vznikaly velmi smělé, až kontroverzní architektonické plány, na které už se sice postupem času zapomnělo, ale rozhodně stojí za to si je připomenout a zauvažovat nad tím, jak by Praha vypadala, kdyby se skutečně realizovaly. Publikace obsahuje architektonické vize, které měly vzniknout mimo jiné na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky či v lokalitách na Malé Straně. Její součástí jsou výtvarné vizualizace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové.