7 tipů, jak si vytvořit koutek pro ničím nerušenou meditaci
V dnešní zrychlené době je meditace stále častějším a atraktivnějším tématem. Pomáhá nám se zklidnit a v každodenním spěchu se na chvíli zastavit a udělat si čas pro sebe. Jak si ale vytvořit ten správný prostor, který v nás bude vzbuzovat klid a harmonii? S tím vám poradí následující článek.
Téměř každý má doma kuchyň, kde jí, a ložnici, kde spí. Je tedy logické, že pokud chcete pěstovat klid a posilovat svou meditační praxi, musíte si pro ni vytvořit vyhrazený prostor. Věnujete-li se totiž nějakému návyku důsledně, mozek si ho osvojí a snáze se do něj ponoří. Pokud si sednete na stejné místo přibližně ve stejnou dobu, vaše tělo a neuronová síť se naučí, že právě tehdy se na chvíli zklidní a jde do sebe. Vyčlenění útočiště, bez ohledu na to, jak malé, vás povzbudí k tomu, abyste pokračovali ve své praxi, a uklidní vaši duši pokaždé, když do tohoto prostoru vstoupíte. Přestože neexistuje konkrétní soubor pravidel, který je třeba při vytváření meditační místnosti dodržovat, některé věci byste měli vzít v úvahu. Inspirujte se následujícími sedmi způsoby, jak si vytvořit vlastní meditační koutek, ale hlavně se řiďte svou myslí a srdcem a vkládejte do ní pouze prvky, které máte rádi – prvky, které vytvářejí osobní pocit zenové blaženosti.
1. Vyberte si prostor, ve kterém se cítíte dobře
Prvním krokem k vytvoření ideálního místa k meditaci je vybrat si prostor, ve kterém se cítíte dobře. Místnost, která vám při vstupu vykouzlí úsměv na tváři. Neměla by ve vás vzbuzovat pocity každodenních starostí a spěchu. Meditační praxi můžete provádět kdekoli, ale mít doma kousek harmonického uvolnění, ke kterému se můžeme vracet, je k nezaplacení.
2. Udržujte prostor čistý a bez zbytečností
Čím více nepořádku a nejrůznějších předmětů kolem sebe máte, tím obtížnější je se soustředit a snadněji vám unikají myšlenky. Dbejte tedy na to, aby váš zrak mohl padnout na čistý povrch s několika málo prvky, nikoli na telefon, počítač či papíry. Snažte se tyto rozptylující elementy omezit a vyprázdněte místnost tak, aby obsahovala jen předměty k účelům meditace.
3. Udělejte si pohodlí
Při meditaci nutně nemusíte sedět v tureckém sedu a se spojenými prsty. Důležité je, aby vám poloha, ve které se nacházíte, byla absolutně pohodlná. Pokud sedíte na zemi, můžete využít měkký polštář či pouf, který vám zařídí patřičný komfort, ale neošidí vás o cenný kontakt se zemí. Můžete se však uvelebit i v pohodlném křesle, které bude představovat esenci odpočinku.
4. Zamyslete se nad osvětlením
Osvětlení hraje při vytváření uvolněné atmosféry velkou roli. Světlo je pro naši náladu neuvěřitelně důležité, a proto se zamyslete nad tím, při jakém světle se dokážete nejlépe soustředit. Ideální je přirozené světlo, které můžete jednoduše změkčit průsvitnými závěsy. Pokud však raději meditujete v časných ranních hodinách či naopak těsně před spaním, aby se vaše mysl dostatečně uvolnila a nenesla si s sebou starosti ze dne i do snů, můžete sluneční světlo nahradit například svíčkou ve svícnu, která harmonickou atmosféru ještě umocní. Pakliže pro vás svíčka není dostatečným zdrojem a chcete mít při meditaci i vizuální přehled o prostoru kolem sebe, doporučujeme využít tlumenější a teplejší umělé světlo.
5. Vneste do prostoru přírodu
Chcete se v relaxačním koutku cítít ještě lépe? Oživte ho jednoduše pomocí zeleně. Přidáním jedné nebo dvou rostlin v minimalistických květináčích zlepšíte kvalitu ovzduší, propojíte se s přírodou a zároveň zútulníte prostor. Trochu energie vám přinese i čerstvý vzduch, a tak dbejte na to, abyste ho do vašeho hnízdečka měli jak přivést. Pokud tuto možnost nemáte, zvažte stojící ventilátor, který vám pomůže tento element přírody substituovat. Zapojit můžete rovněž jeden ze čtyř živlů, například v podobě vodní fontánky.
6. Zvolte uklidňující barvy
Barvy jsou dalším klíčovým prvkem, který utváří atmosféru a ovlivňuje naši náladu. Při meditaci je cílem dosáhnout co největšího klidu, a tak doporučujeme zvolit tlumenější barvy a zemité tóny. Můžete jít cestou křídově bílé, béžové či pastelové. Pokud se však cítíte v bezpečí spíše v temnějších odstínech, šedá či hnědá vám také navodí tu pravou harmonii. Příhodné je na nábytek a případné dekorace zahrnout materiály, jako je len, dřevo a proutí, které vám pomohou se ještě více propojit s přírodou.
7. Odstraňte zvuky v pozadí
Pokud žijete ve městě nebo máte v domě hodně hluku z okolí, můžete si pustit uklidňující meditační hudbu a rozptýlit tak rušivé vlivy. Pakliže se však chcete soustředit v tichém prostředí, můžete využít akustické panely. Naším tipem jsou nástěnné akustické panely nebo volně stojící paravány Alberi od značky Bejot či akustické panely Botanica, které mají tématiku listů a skvěle tak zapadnou do harmonického vztahu s přírodou.
Při vytváření meditační místnosti byste měli zvážit mnoho prvků. Vyberte si klidné místo, abyste se vyhnuli hlučným rušivým vlivům, a vneste do něj prvky přírody, čímž vytvoříte dobrý základ. Využijte toho, co jste se zde dozvěděli, a začněte se rozhlížet po svém domově. Možná budete překvapeni, jaká místnost vám přinese relaxační pocit, který hledáte. Jako u mnoha dalších situací jsou pravidla proto, aby se porušovala, a tak se nebojte si pozměnit některý z tipů přesně podle toho, jak vám vyhovuje. Pak už nezbývá než zklidnit svou mysl, vymazat všechny problémy a otevřít své tělo a domov léčivé síle meditace.