ALAX na cestách: Sedněte si, prosím!
Z pole do kanceláře. I takhle by šel pojmenovat vývoj zaměstnání člověka, který dříve byl v celodenním pohybu, zatímco současné pracovní pozice dělají pravý opak. Usazují do židlí ke stolům. K počítačům. Na osm i více hodin. Bolavá záda, divné sedící kreace na židli a špatná schopnost soustředění na sebe nedají dlouho čekat.
Polská firma PROFIM si už téměř tři dekády klade za cíl vyrábět kancelářské židle, jejichž ergonomie zvyšuje pohodlí během pracovního procesu, snižuje potíže s bolavými zády a podporuje efektivní a kreativní práci. Naši zástupci z firmy Alax dostali jedinečnou příležitost podívat se do srdce továrny předního výrobce kancelářských židlí v Evropě. A rozhodně tahle návštěva stála za to!
Historie polské firmy PROFIM se sídlem ve městě Turek se začala psát už v roce 1991, kdy zahájila obchodování s dováženým nábytkem. O tři roky později se však vrhla do výroby vlastních kolekcí kancelářských židlí a křesel, které splňují nejvyšší standardy z hlediska ergonomie, kvality a designu. Výsledné produkty jsou komfortní, funkční, originální a v moderních barvách. Jenže kolik práce se ukrývá za výrobou jedné židle? O tom a o svých dojmech se s námi podělily Tereza Slabá a Ing. arch. Romana Procházková.
„Návštěva PROFIM nám umožnila nejen nahlédnout pod pokličku výroby,“ řekla Tereza Slabá, která v Alaxu pracuje na pozici senior projektové manažerky. „Ale také se osobně setkat s lidmi, s nimiž jsme v dennodenním kontaktu přes e-maily nebo telefonicky, a utužit pracovní vztahy.“
„PROFIM je neuvěřitelné místo,“ sdělila Ing. arch. Romana Procházková. „Obrovský prostor zahrnuje nejen výrobnu, ve které se zpracovávají jednotlivé části židle, jako je kov, látky, kůže, plasty, ale i vývojovou část s fyzickou kontrolou konkrétním zaměstnancem, testování finálních produktů a také sklad.“
„PROFIM je neuvěřitelné místo,“ sdělila Ing. arch. Romana Procházková. „Obrovský prostor zahrnuje nejen výrobnu, ve které se zpracovávají jednotlivé části židle, jako je kov, látky, kůže, plasty, ale i vývojovou část s fyzickou kontrolou konkrétním zaměstnancem, testování finálních produktů a také sklad.“
„Nejvíce mě zaujaly látky a jejich zpracování,“ prozradila Tereza Slabá. „Na zpracování kůže v PROFIM využívají speciální stroje, které vyhledávají na kůži defekty a označují je křížkem, přičemž zbytek kůže je využit do posledního centimetru čtverečního.“
„Pro mě velkým překvapením bylo zjištění, že každá švadlenka se specializuje na šití potahu pro konkrétní typ skořepiny,“ uvedla Ing. arch. Romana Procházková. „Neméně zajímavou informací bylo, že jednotlivé potahy se ručně žehlí.“
„Pořád je dost klientů, kteří si stěžují na cenu židlí od PROFIM,“ pověděla Tereza Slabá. „Když jsme procházeli výrobním procesem a viděli, kolik práce stojí jedna židle, kolika rukama projde, než se zabalí a pošle, tak je ve výsledku opravdu levná!“
PROFIM v číslech:
- firma vznikla v roce 1991
- 1800 zaměstnanců v třísměnném provozu
- vyrobí 120 tisíc kusů měsíčně
- rozloha podniku měří 50 000m2
- navrhla přes 50 kolekcí
- prodejní síť ve 30 zemích po celém světě
- exportuje 70 % výroby
- v roce 2013 obdržela Certifikát recyklace od World Resources Company GmbH
- krejčovská hala o velikosti 5 000m2 se 150 šicími stroji
Zdroj fotografií: archiv firmy Alax tým, profim.cz