AN Bistro & Cafe přináší do Prahy nefalšovaný Vietnam
Obyvatelé Dejvic mají od loňského roku nedaleko Hradčanské novou příležitost ochutnat nefalšovanou asijskou kuchyni. Vietnamské bistro AN Bistro & Cafe navrhl architektonický ateliér Neuhäusl Hunal na zakázku pro investora Jackie Tran Anh, majitele několika dalších již zaběhlých pražských podniků. Naváže na sérii úspěchů i v šesté městské části?
Domácí vietnamské pokrmy na vás čekají v moderním prostoru s užitnou plochou 121 m² naplněném vizuálními protiklady. Hrubé povrchy, surové materiály a elektrické rozvody přiznané na stěnách jsou zde zjemněny něžným keramickým růžovým obkladem z holešovického studia ARCHTILES i bohatstvím zeleně, která vstupuje do zorného pole na každém rohu. „Našim cílem bylo vyhnout se formálním klišé a laciným gestům, zároveň však zůstat relevantní v českém kontextu. Sympatická špína asijské ulice je proto v interiéru bistra zpracována hned v několika vrstvách najednou. Kuchyně se například otevírá v přímé návaznosti na prostor pro hosty, se kterým tvoří jeden celek – a to i prostřednictvím stejného povrchu podlahy. Dalším pohledovým blokem je obklad v rafinovaném růžovém odstínu, jehož pozadí tvoří neutrální škála šedi použitá na stěnách a charakter ocelových spotřebičů. Jakousi patinu pak představují pozůstatky oškrábání původní omítky a lepidla, hrubý nátěr tvárnic a neutrální kaučuková podlaha,“ hodnotí výsledek práce autoři David Neuhäusl a Matěj Hunal.
Typický zdánlivě nedokonalý a syrový rukopis dua Neuhäusl - Hunal je ostatně patrný i v interiéru restaurace The Eatery v pražských Holešovicích. V gastro průmyslu primárně sázejícím na útulnost, příjemnou atmosféru a pohodlné posezení se jedná o poměrně odvážnou strategii.
Ve vietnamském bistru však ani výrazné stylové kontrapunkty neodradí – a možná ani nepřekvapí. Plocha je opticky rozdělena na tři hlavní celky. První je určen k posezení zákazníků bistra, ve středu se připravuje jídlo a v zadní části je upraveno hygienické zázemí. Záměrem investora bylo zprostředkovat Pražanům nejen vietnamskou gastronomii, ale i atmosféru místních uliček a kulturu street food. Pro nové bistro bylo nejprve potřeba zrekonstruovat prostory původní čínské restaurace. V interiéru musela být nezbytně zakomponována červená barva, která je pro Asii velmi typická. O grafickou identitu projektu se postaralo kreativní duo Přemysl Zajíček a František Kast.
Detaily odkazující na oblast jihovýchodní Asie dotváří závěsné lampy s bílými stínidly a neonové zářivky s autentickými motivy od české designérky Barbory Tögel. Rostliny tu vyrůstají nejen z květináčů, ale například i z kabelových žlabů nebo právě z designových svítidel. Průmyslový dojem skladového prostoru pak podtrhuje penízkový reliéf podlahy, průsvitné závěsy z PVC, vzkazy od dělníků zapsané na stěnách nebo skvrny po výmalbě. Řadu těchto improvizačních prvků do projektu nečekaně vnesla stavební firma, která měla rekonstrukci na starosti. Jak se dílo podařilo, můžete posoudit každý den v pražské ulici Dejvická nedaleko metra Hradčanská.
Za hranicemi architektury
Ateliér Neuhäusl se vyznačuje svým komplexním pojetím architektury, kde smysl a potenciál jdou daleko za hranice pouhého vzhledu. Možnosti projektu se architekti vždy snaží stoprocentně vytěžit, přičemž se nenechávají svazovat jeho typologií či měřítkem. A dokonce ani finančními prostředky. K návrhům interiérů, staveb či městských struktur přistupují bez rozdílu nejen s konstrukčním řešením, ale zohledňují i řadu nehmotných veličin, což mnohdy vede ke vzniku jedinečného genia loci, funkčních prvků a inovací.
„Architektura je promyšlená struktura, tvůrčí proces představující společenské hodnoty. Proto v naší tvorbě upřednostňujeme přirozenost, střídmost, racionální a pravdivý přístup. Specifické podmínky každého projektu je třeba respektovat, důkladně analyzovat a otestovat možná selhání. To se neobejde bez otevřené oboustranné komunikace. Jedině tak lze dosáhnout zdařilého výsledku,“ říkají autoři z Neuhäusl Hunal.
Čerstvý náhled na věc si tvůrci udržují pravidelnou účastí v architektonických soutěžích, psaním článků, vědeckou i pedagogickou činností. Pro studenty dokonce založili úspěšnou českou architektonickou soutěž. Ke každé aktivitě přistupují s důrazem na kvalitu, poctivost a nezávislost, což se bezesporu odrazilo i v projektu AN Bistro.