Aparthotel Svatý Vavřinec – podívejte se s námi na bytové domy a hotely v jednom
Horská střediska jsou velmi oblíbenou destinací, kam si lidé jezdí odpočinout od rutinního městského života. Mnozí si k těmto účelům dokonce koupí byty, které pak využívají pouze sezónně či nárazově, a po většinu roku zejí prázdnotou. Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou však přišel s inovativním konceptem, který mění byty v nepřítomnosti jejich majitelů na hotel!
Lyžařské středisko a horské městečko Pec pod Sněžkou je jedním z nejnavštěvovanějších míst v České republice. Lyžování, wellness či hiking jsou turistickými lákadly, díky nimž se vrací spokojení zákazníci rok co rok. Nebylo tedy pochyb, že postavit ubytovací zařízení právě zde bude oboustranně velmi výhodné.
Na místě, kde dnes stojí Aparthotel Svatý Vavřinec, stála dříve prodejna z 80. let. Této lokality byla však pro obyčejnou dvoupodlažní samoobsluhu škoda, a tak se investor rozhodl, že jí umožní naplno využívat svůj potenciál a přemění ji v apartmánové domy. Celkový koncept je zcela netradiční. Spodní patro nyní zaujímá parter s novou obchodní částí, kde se nachází supermarket, obchod se sportovním zbožím, ski a bike servis. Najdeme v něm ovšem i servis pro ubytované, zahrnující dospělou hernu s golfovým 3D simulátorem, dětskou hernu, vinárnu s chlazenou vinotékou, ve které mají vlastníci své soukromé vinné boxy, lobby s krbem a restauraci orientovanou na grilovaná masa. Na střeše parteru je rozložena jakási zelená louka. Z té pak vyrůstají čtyři bytové domy, které se liší svým měřítkem, ale jejich podstata a design zůstávají stejné. Prostory mezi budovami propouštějí vzduch a vytváří průhledy, jež odhalují krásu horských horizontů. Navzdory poměrně frekventovanému provozu představují stavby intimní a zároveň příjemnou sousedskou atmosféru.
Při výběru vhodného architekta se investoři inspirovali v Rakousku, Itálii a Švýcarsku a chtěli se progresivitou a funkčností přiblížit alpským střediskům. Rozhodli se jít cestou architektonické soutěže, do níž se přihlásilo devět nadějných umělců. Nakonec zvítězilo studio ov-a, které v té době s podobnými projekty stejné velikosti nemělo zkušenost. Aparthotel v Peci pro ně tedy představoval obrovskou výzvu, která je mohla kariérně značně posunout, a tak na ni soustředili veškerou svoji pozornost. Při návrzích se zaměřili mimo jiné na sladění staveb s jejich okolím a na přizpůsobení ztíženým podmínkám. U ostatních domů a hotelů v horách na extrémní výkyvy počasí nebyl brán příliš ohled a jsou postaveny stejným stylem, jako by stály kdekoli jinde. Tím se Aparthotel Svatý Vavřinec značně liší. Architektonické studio ov-a navázalo na lokální potřeby a navrhlo jednoduché objemy, které snadno odolají jakémukoli počasí.
Žíhaná textura v podání červeného cedru
Do budovy se dostanete přes recepci s lobby. Pokud jste přijeli autem, můžete využít dvou podzemních garáží, které se vyskytují v různých úrovních a jsou přístupné všem bytovým jednotkám. Každá ze čtyř částí je organizována kolem výtahu a schodiště a do bytů se vstupuje z jakéhosi náměstí před výtahem. Toto uspořádání mimo jiné podporuje sousedské vztahy na patře a v celých domech. Stavba je založena na pilotech ve dvou výškových úrovních.
Hlavním stavebním materiálem je železobeton, který doplňují cihly. Železobeton najdeme v hlavní konstrukci a šikmých střechách ve formě monolitu, přičemž v horních podlažích pak materiál přechází v cihelný systém s betonovými stropy. Zateplení nosných obvodových stěn je zajištěno minerální vatou, krytou obkladem z červeného cedru. Ten vytváří originální žíhaný design. Netradičními prvky jsou bezpochyby rovněž nepravidelná okna, která působí rozsypaně leč elegantně a dodávají tak stavbě novou dimenzi jedinečnosti. S cedrem pak kontrastuje parter, jež disponuje kamenným obkladem, který sjednocuje veškeré veřejné prostory s různými funkcemi.
Aparthotel je zajímavý nejen svojí netradiční architekturou a osobitým designem, ale především způsobem, jakým funguje jeho běžný chod a správa. Hlavním obsahem staveb je 90 bytových jednotek, které si lidé mohli zakoupit a stát se tak jejich právoplatnými majiteli. Vzhledem k jejich lokaci je však vlastníci velmi zřídka využívají celoročně a mnohem častěji je navštěvují pouze sezónně či nárazově. Aby tak zbytečně neležely ladem, bylo rozhodnuto o jejich hybridním systému, kdy se byty v době nepřítomnosti jejich majitelů mění na hotel. Ačkoli se tento řád může zdát neproveditelný a velice nepraktický, opak je pravdou. Jednotlivé byty disponují zamykacími skříňkami a úložnými prostory, do kterých si majitelé mohou uložit své osobní věci a prostory tak vypadají, jako by v nich nikdo nastálo nebydlel. Pronájem má zároveň zajištěné veškeré služby, jako úklid apartmánů, recepci či kompletní servis hostům a obejde se tak zcela bez zásahu vlastníků. Ti se díky tomu po koupi bytu mohou těšit ze zaručeného výnosu z této investice.
Aby byly interiéry sjednoceny a měly určitý standard a kvalitu, mohli si kupující bytů vybrat ze 4 typů, jejichž společným jmenovatelem je dřevo, které se však do každého interiéru propisuje jiným způsobem. Jednotlivé druhy jsou zároveň reprezentovány jednoduchým grafickým symbolem, jež se v interiéru opakovaně objevuje. Prvním typem designu bytu je Glamour se symbolem zlaté hvězdičky, který je oproti ostatním apartmánům v tmavších odstínech, a dominantní materiál tvoří dubové dřevo v temnějších tónech. Jako detaily zde byly zvoleny zlaté výšivky a ornamenty, které podtrhují nádech luxusu.
Druhým tématem je Skandinávie s elegantním ševronem. Tento typ nabízí hru kontrastů, jejímiž hlavními aktéry jsou bělený smrk a bílé ornamenty, slunící se na tmavě modrých látkách. Sympatickým detailem je rovněž vyobrazení soba, kterého najdete ve všech skandinávských koupelnách. Pro milovníky 50. a 60. let je jako stvořený interiér Modern s opakujícím se symbolem trojúhelníku, který přináší nestárnoucí eleganci v tlumených světlých tónech. Posledním typem je tematika Krkonoš s převládajícím prvkem modrého křížku. Křížek se zde vyskytuje na světlém podkladu a odkazuje na výšivky a lidovou historii hor. Zdi zdobí obklady z borové překližky a nechybí ani tradiční krkonošská židle v ladící modré.
Díky své originalitě se aparthotel dočkal značné pozornosti z řad veřejnosti i odborníků. To dokládají mimo jiné nominace na titul v soutěži Stavba roku 2019 a na Českou cenu za architekturu 2020. Nový koncept v Peci pod Sněžkou zkrátka vyniká ve všech oblastech – celková jednoduchost konstrukce pro odolávání obtížným podmínkám v kombinaci s dokonalou propracovaností a netradičním designem nebo status na pomezí bytového domu a hotelu – to vše dělá z aparthotelu podívanou, kterou stojí za to navštívit.