Apple vdechl nový život kdysi proslulému kinu v Los Angeles
V historickém centru Los Angeles se před pár dny otevřela nová prodejna značky Apple. A není to jen tak ledajaká prodejna, neboť je umístěna v budově bývalého kina z předválečné zlaté éry Hollywoodu.
Monumentální, opulentní, fascinující, dechberoucí. Přesně takovými přívlastky by se nová prodejna Apple, která byla slavnostně otevřena 24. června 2021, dala bez jakéhokoliv přehánění označit. Nový obchod nese název Apple Tower Theatre a sídlí v jedné z nejznámějších ulic světa, Broadway v Los Angeles, která byla kdysi dávno centrem filmové zábavy. Nejinak je tomu i dnes, kdy zde najdeme největší koncentraci kin ve Spojených státech amerických.
Tam, kde se psaly dějiny světové kinematografie
Firma Apple vdechla nový život významné historické budově, která tak znovu ožila každodenním ruchem. Historickou stavbu z roku 1927, jež představovala první kino, v němž bylo možné promítat filmy i se zvukem, navrhl jeden z nejvýznamnějších divadelních a filmových architektů S. Charles Lee. Právě v tomto kině měl také premiéru proslulý snímek The Jazz Singer, první zvukový film v dějinách světové kinematografie. Novorenesanční budova překypovala francouzskými, španělskými, maurským i italskými architektonickými prvky odlitými z terakoty. Zároveň byla jednou z prvních budov v Los Angeles, které byly vybaveny klimatizací. Firma Apple chtěla nechat budovu zrekonstruovat tak, aby co nejvíce odpovídala někdejší podobě, a to jak z venku, tak v interiérech. Jako inspirace jí posloužily dobové fotografie, architektonické kresby i 3D laserové skenování.
Svatostánek firmy Apple neslouží jen k prodeji zboží
Ihned při vstupu do budovy poznáte, k čemu dříve sloužila. Výzdobu tvoří celuloid doplněný fialovým proužkem, který odkazuje k počátkům zvukové kinematografie. Taktéž vitráž nese stopy filmových odkazů. Stropy jsou zdobeny víceúrovňovými lustry, které se třpytí jako pravé diamanty. Za pozornost stojí i schodiště s bronzovými madly lemované mramorovanými korintskými sloupy. V místech, kde kdysi bývalo velké plátno, se aktuálně nachází obří obrazovka sloužící k akcím pořádaným firmou Apple v rámci Today at Apple. Hlediště se zase proměnilo v prodejní plochu s vystaveným zbožím. Ostatní části budovy slouží ke konání přednášek, workshopů se zaměřením na využívání produktů a služeb společnosti a také na umělecké činnosti. Součástí budovy je rovněž balkón, kde se nyní nachází Genius Bar. Zde mohou zákazníci uplatit reklamaci zboží či služeb, případě se zeptat na cokoliv, na co potřebují.
Znovuotevření pro třiatřiceti letech
Apple samozřejmě nenechal bez povšimnutí ani hodinovou věž, která je dominantou celé budovy. Ta byla poškozena při zemětřesení v Sylmaru v roce 1971. Zrestaurován byl rovněž erbovní znak umístěný nad vchodem do budovy.
Budova začala chátrat v sedmdesátých letech a v roce 1988 byla definitivně uzavřena. Předtím sice sloužila jako lokace k natáčení, ale jiné využití již neměla. Otevření prodejny Apple po více než tři roky trvající rekonstrukci tak vyvolalo nadšené reakce po celém světě. Samotného slavnostního otevření prodejny se zúčastnil i výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook.