Architektura v kancelářské čtvrti. Objevte s námi AFI Karlín.
Tušíte, které místo v Praze se pyšní velkým množstvím kancelářských budov? A kde najdete spoustu útulných kaváren? Řeč je o pražském Karlíně, bývalém pražském předměstí, které se každým rokem neustále rozvíjí. Tentokrát půjdeme na menší návštěvu do administrativní budovy AFI Karlín, která vás hned na první pohled zaujme.
Budova AFI Karlín, která se pro její zajímavý fluidní tvar také nazývá Butterfly, se nachází na konci ulice Pernerova, která prochází víceméně celou karlínskou čtvrtí podél Vítkova. Využití Butterfly je převážně komerční. V přízemí se nachází maloobchodní jednotky a kavárna, jižní strana pak hostí showroom a restauraci. V patrech pak najdete moderní kanceláře typu open space s rozlohou přibližně 1980 m². Na každém patře je tak prostor až pro osm nájemců. Velkou výhodou jsou také podzemní garáže, kterých je v Karlíně a potažmo v celé Praze nedostatek.
Koncept, ze kterého se při stavbě vycházelo, má podle architektů vzbuzovat přátelský a iniciující dialog mezi lidmi a budovou. To dokazují hlavně čtyři veřejně přístupné zahrady pojmenované podle ročních období, respektive světových stran - sever (zima), jih (léto), východ (jaro) a západ (podzim).
Motýlí křídla
Zatímco charakter okolní zástavby má ostré rohy, Butterfly šokuje svými oblými tvary skládajícími se ze čtyř elips, které se sbíhají do dvou křídel. Tvar odráží dva protichůdné fenomény, které čtvrť definují: průmyslové továrny Karlína a zelené vrchy Vítkova. Díky tomu budova vypadá originálně a zároveň neruší okolní prostředí.
V místě, kde se protínají všechny čtyři elipsy, se nachází vzdušné atrium. Ačkoliv se nachází u vchodu, jedná se o klidné místo, kde je člověk obklopen venkovní zelení a zvuky tekoucí vody. Díky svému centrálnímu charakteru se prostor také hodí pro různé akce nebo meetingy. Samozřejmě budova nelahodí jen oku, ale je také vysoce funkční. Byla navržena tak, aby byla co nejvíce energeticky šetrná, a tím pádem šetřila nejen peněženky nájemců, ale hlavně životní prostředí.
Butterfly působí dynamicky hlavně díky několikavrstvému závěsnému stěnovému systému živých fasád, které během roku rostou a mění barvy. Budova tak nikdy nevypadá stejně. Zeleň sčítající asi 40 000 živých rostlin kromě toho zlepšuje okolní mikroklima tím, že produkuje kyslík. Technicky je fasáda složena ze tří vrstev. První vrstvu tvoří skleněný plášť, který zajišťující transparentnost, tepelnou izolaci a dobrou akustiku budovy, druhá vrstvu tvoří vertikální zahrady. Ty budově dodávají atraktivní vzhled a zlepšují okolní mikroklima. Třetí vrstva je tvořena stínícími roletami, které se postarají o ochranu před sluncem.
Budova má především spojovat lidi s městskou čtvrtí. Tato myšlenka se prolíná i celým interiérem. Vstupní halu a recepci zdobí dvě umělecká díla od slavné české sklářské firmy LASVIT, konkrétně od Maxima Velčovského. Tato díla byla inspirována slavnými osobnostmi, jejichž životy byly spjaty s Karlínem - podnikateli Kolbenem a Křižíkem, princeznou Karolinou Bavorskou a herečkou Scheinpflugovou. Jejich portréty byly vytvořeny pomocí motivů vodních kapek z ručně foukaného skla, kdy na každý z nich bylo použito více než 3 500 ručně foukaných skleněných kuliček. Obrazy můžete vidět i zvenku budovy, zejména pak večer, kdy ožijí v osvětleném lobby.
Něco málo o Karlíně
Ještě před dvaceti lety Karlín neměl vůbec dobrou pověst, ze svého dětství si možná také pamatujete říkanku ,,Karlínu a Libni zdaleka se vyhni.” V roce 2002 Praha zažila povodně, které byly pro čtvrť devastující. Jenže Karlín vstal jako fénix z popela a dnes je jednou z nejžádanějších čtvrtí v Praze. V této části stále probíhá intenzivní výstavba, obzvláště kolem Rohanského nábřeží se to doslova mění před očima. Karlín je také atraktivní tím, že se zde nachází velký počet starých továrenských objektů, které se dají snadno moderně zrekonstruovat.
Základní charakter čtvrti je šachovnicového půdorysu. Od hlavní Sokolovské ulice směrem k Vítkovu se nachází stará zástavba klasicistních bytových domů (mezi nimi například znovuobjevená Kasárna Karlín). Dominantou je neorenesanční kostel sv. Cyrila a Metoděje. Ve východní části bychom poté našli experimentální sídliště Invalidovna, které bylo vybudováno za minulého režimu. Nachází se zde hlavně velké množství moderních administrativních budov, jako Danube House, Nile House nebo architektonicky oceněný Main Point Karlín. Díky velkému množství lidí, kteří sem dojíždí do práce, se čtvrť těší velkému kulturnímu a občanskému rozvoji - v okolí se nacházejí vyhledávané restaurace, kavárny a bistra. Na své si zde přijdou také milovníci designového nábytku, nedávno tu byl například otevřen třípatrový showroom Alax.