Audrey Irmas Pavilion: Nejen praktický doplněk chrámu, ale i originální architektonický skvost
Prezentovat svůj projekt ve slunném Los Angeles je asi snem každého architekta. Renomovanému architektonickému studiu OMA se to po dlouhém čekání a usilovné práci podařilo. Jejich prvotina v oblasti architektury náboženských institucí si právem vysloužila velkou pozornost a vy se na krásu Audrey Irmas Pavilion můžete dnes podívat s námi.
Do kalifornského Los Angeles byste se zajisté vypravili za surfováním, na molo Santa Monica či prozkoumat proslulý Hollywoodský chodník slávy. Tyto turistické atrakce, které jsou s městem andělů neodmyslitelně spjaty, ovšem nejsou to jediné, co zde můžete vidět. Vedle pohodové atmosféry města, obtékaného palmami, zde najdete i originální architekturu, jež spojuje historii města se surfařským prostředím písku ve vlasech a soli na kůži. Dostat zakázku v takto prestižní lokaltě ovšem není vůbec jednoduché a své o tom ví i architektonické studio OMA. To se v LA snažilo stavět již více než deset let a po dlouhém čekání se pak pomyslnou první vlaštovkou stal Audrey Irmas Pavilion pro chrám na Wilshire Boulevard, představující zároveň první náboženskou instituci studia.
Vzhledem k tomu, že je pavilon navržen jako součást náboženského komplexu, museli architekti celkový design přizpůsobit okolním budovám. Cílem bylo vytvořit budovu dostatečně ikonickou a rozpoznatelnou jako nový občanský subjekt, ale zároveň dostatečně subtilní, aby doplňovala ikoničnost stávajícího chrámu. Pavilon je zároveň navržen tak, aby se stal prostředkem pro setkávání a vytvářel nová propojení se stávajícími aktivitami v areálu.
Asymetrický pavilon skvěle pracuje jak s úhly, tak s ornamenty a texturou celé budovy. Na západní straně se budova svažuje směrem od stávajícího chrámu. Celý objem se pak naklání na jih směrem od historické školy, čímž otevírá stávající nádvoří k obloze a vnáší do něj světlo. Svým paralelogramickým tvarem se navíc pavilon přibližuje k ulici Wilshire Boulevard a propojuje se tak s městským prostorem. Fasáda vychází z geometrie interiéru kopule chrámu. Jednotlivé šestiúhelníkové prvky s obdélníkovými okny jsou různě pootočeny a hravě zbarveny. Při pohledu zblízka pak spatříte i originální pruhovanou texturu šestiúhelníků, kde jsou jednotlivé linie orientovány stejným směrem jako obdélníková okna.
Vnitřní prostory se pyšní jak nápaditou barevností, tak estetickou umírněností. Její velkou předností je flexibilita, díky které je v pavilonu možné pořádat nejrůznější aktivity bez nutnosti přílišné adaptace prostoru. Pavilon se skládá ze tří vzájemně propojených prostorů pro setkávání, které přerušují hlavní fasádu a představují jakési dutiny, jež se otevírají světu. Hlavní a největší prostor pro události leží v přízemí a charakterizuje ho oranžová barva. Elegantně zrcadlí kopuli chrámu svým jemným zakroucením a obloukovým tvarem, přičemž jeho klenutý interiér bez sloupů nabízí ideální zázemí pro trhy, kongresy či umělecké akce.
Střední prostor představuje kaple a venkovní terasa v prvním patře, jemuž dominuje elegantní tmavě zelená. Místnost lichoběžníkového tvaru je orientována na západ a skrze široké průhledy se můžete kochat klenutými vitrážovými okny sousedního chrámu. Nejmenším místem pro shromáždění je zapuštěná zahrada v modrém provedení, spojující zasedací místnost se střešním prostorem a odkrývající výhled na proslulý nápis Hollywood a hory na severu. V každém prostoru se nachází řada oken a otvorů, které filtrují světlo a rámují výhledy na chrám a historickou školu, což pocitově i esteticky pavilon ještě více propojuje s jeho okolím.
Audrey Irmas Pavilion zkrátka skvěle doplňuje sousedící chrám, avšak jeho originalitou a vznešeností se nenechá zastínit, ba naopak. Asymetrický objem, barevné vnitřní prostory v podobě dutin, šestiúhelníkové texturované prvky a originální průhledy dělají z budovy osobitou součást surfařského města, kterou rozhodně stojí za to si prohlédnout.