Bratislavské coworkingové centrum odkazuje na původní dílo Dušana Jurkoviče
Průmyslový objekt Jurkovičovy Teplárny, za jehož realizací stojí architektonické studio Perspektiv, se proměnil na moderní coworkingové centrum. Nově vzniklý prostor poskytuje tvárné zázemí a zároveň propojuje různorodé pracovní skupiny lidí. Base4Work Bratislava, ve kterém byl zachován otisk Dušana Jurkoviče, láká svou jedinečností a inspirativním prostředím.
Bratislavská teplárna se rozprostírá na ploše 3 900 m² a v současné době skýtá až 450 pracovních míst. Rekonstrukce byla velkou výzvou nejen díky tomu, že se jedná o specifický prostor, ale především proto, že jde o významnou industriální památku. Na obnově pláště budovy se podílela společnost PAMARACH, která se zaměřuje na rekonstrukce kulturních památek, zatímco interiér objektu si vzal na starost ateliér DF Creative Group.
Base4Work Bratislava je již druhou realizací industriální památky za účelem coworkingového centra, tou první byl komplex Churchill v Praze. Obě pracoviště jsou zpracována obdobnou typologií, v níž byl kladen důraz především na zachování autenticity prostředí.
„V návrhu interiéru coworku jsme vnímali kontext původní památky a nové stavby. Snažili jsme se prostor doplňovat a navazovat na něj jak stylem, tak i geometrií nových prvků. Zároveň jsme ale chtěli, aby bylo jasně rozpoznatelné, které části jsou nové a které původní – nechtěli jsme originální dílo napodobovat,“ říkají architekti Ján Antal a Barbora S. Babocká. „Vizí developera bylo vytvoření inspirativního a různorodého pracovního prostoru, který poskytne zázemí k propojení různých skupin uživatel – od korporátních klientů až po start-upy či freelancery, a to navíc v unikátním prostředí národní kulturní památky,“ dodávají.
S respektem k historii
Vnitřní prostory kotlové a turbínové haly se proměnily na novou pětischoďovou stavbu, ve které vznikly užitné plochy poskytující prostor pro vestavbu nezávislých konstrukcí. V rámci rekonstrukce byl brán zřetel na původní prvky, které byly s respektem zakomponovány do nynějších prostor. Historie se zde promítá hned v několika prvcích, například původní betonové násypníky jsou dominancí interiéru a byl využit i jeřáb, který v současné době tvoří atypicky otevřený strop sdílené kanceláře.
V betonových násypnících, které dříve sloužily ke skladování tuhých paliv, se nyní nachází některé ze zasedacích místností. Tvůrci projektu využili tento neobvyklý prostor a vytvořili zde dvojici zasedaček s prosklenými částmi podlahy. A právě ony se zatím jeví jako uživatelsky nejoblíbenější. „Zde jsme využili polohy a v částech podlahy zaexperimentovali s jejím prosklením. Výsledkem je ikonický prostor, který chce vidět každý. A to i ti, kteří mají strach z výšek,“ popisuje architekt Antal.
Přeměnit industriální prostor na moderní a funkční coworkingové centrum bylo podmíněno výběrem vhodných materiálů. Ocelová konstrukce byla zjemněna perforací, barevná paleta vychází z odstínů terakoty a doplňují ji odstíny zelené, modré a černé. Podlahy ve společných prostorách jsou tvořeny velkoformátovou keramickou dlažbou anebo jsou dřevěné. „Lidového tesaře nahradila CNC fréza, masivní dřevo zase přírodní dřevovláknité desky. Řemeslná kvalita a současné materiály ve své surové podstatě tvoří spojující motiv jednotlivých podlaží,“ dodává architektka Babocká.
Dílo Dušana Jurkoviče, který je považován za zakladatele moderní architektury na Slovensku, je v interiéru stále zpřítomněno prostřednictvím grafických prvků. Původní byly dekorativní ornamenty rozloženy na prvočinitele v podobě světelných prvků na zdech či gravírovaných skříněk.
S respektem k životnímu prostředí
V průběhu realizace projektu byl brán zřetel i na akustickou stránku budovy. Významnou roli zde hrají nejen koberce, ale také obklady stěn, které jsou vytvořeny z recyklovaných PET lahví značky Re:felt.
Na každém patře se nachází typologie fix desk, hot desk, samostatné kanceláře, phone booth, workshop room či zasedací místnosti s kapacitou od 4 do 18 lidí. Vznikly zde i komunitní lounge, networking a reprezentační zóny k setkávání. „Členitost budovy architekti využili ve prospěch klientů a vytvořili tak na více místech pohodlné zóny. Flexibilitu prostoru oceňuje nejen developer, ale také první nájemci.“ uvádí správa budovy.
Ke společné interakci slouží také kavárna ve druhém patře, eventový prostor, restaurace Medusa, DOT. Espresso bar & Contemporary Art Gallery a střešní bar.
Jurkovičova teplárna bývala svého času důležitým ikonickým centrem Bratislavy. Díky novému coworkingovému centru opět ožívá a znovu se stává významným kulturním a pracovním prostředím.