Budou architekti v budoucnosti nahrazeni roboty?
Kam až v architektuře zasáhnou technologie? Mají se architekti strachovat o své místo? Automatizace je pojem, který se objevuje stále častěji, a i když robotika ulehčuje i zefektivňuje procesy a snižuje náklady, na straně architektů panuje mírná obava, aby byla jejich práce potřebná.
Konkurenci robotů čelí mnoho pracovních oborů, jako jsou finance, cestovní ruch a dokonce i gastronomie. Vědecké studie předpokládají, že velké procento pracovních míst bude do padesáti let nahrazeno umělou inteligencí. Kam až nás technologie dovedou a přijdou kvůli nim projektanti a další zaměstnanci o práci?
Nepostradatelný lidský faktor
Oblast architektury i designu je pevně navázána na lidský faktor. Kreativita, lidský přístup i jednání s klienty patří mezi jevy, se kterými si zkrátka počítač neporadí. Podle amerického statistického úřadu se počet architektů v posledních třiceti letech zvýšil a poptávka po nich stále roste. Oxfordská univerzita zase zveřejnila studii o profesích, které budou nejvíce a nejméně zasaženy automatizací a architektura patří mezi ty méně ohrožené. Lidské dovednosti jsou potřeba při setkávání a konzultacích se zákazníky a například aspekt emocí je počítačem nezaznamenatelný. Na reakce a požadavky klienta nebo dodavatele je nutné reagovat v reálném čase. Strojové učení je zatím velmi omezené, neovládá umění kreativity a spontánnosti, lidský mozek stále hledá inspiraci kolem sebe a při vytváření projektů je dotek designéra a lidská dovednost nepostradatelná. Naopak ve všední práci a opakujících se úkonech jak v navrhování, tak v realizování projektů se různé formy softwarů a robotiky využívají stále více.
Výhody robotiky
Jakou práci zastanou technologie ve stavebnictví a architektuře nejlépe? Tento dynamicky se rozvíjející obor se používá ve všech fázích procesu. Robotika je široký pojem, který zahrnuje navrhování budov, analýzu pozemku i výstavbu. Pod tímto pojmem si ale nepředstavujme žádné chodící kovové humanoidy, může se totiž jednat o jakýkoli stroj či technologický systém, který vykonává úkoly původně činěné lidskou rukou. Tyto stroje mohou mít různé tvary i velikosti podle toho, jaký úkol mají plnit. Mohou na projektech pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a nikdy se neunaví. Snižují riziko zranění na stavbě, protože zastanou nebezpečnou stavební práci. V neposlední řadě šetří peníze a čas.
Další výhodou je bezesporu vytváření přesných trojrozměrných modelů. Miniatury vyrobené 3D tiskem pak mohou sloužit i k testování pevnosti a pružnosti použitých materiálů. Vytváření stavebních dílů na míru zastanou robotické výrobní nástroje. Vyfrézují malé i velké díly s přesností a detailností. Na místě stavby potom ulehčí práci robotická ramena a dokonce se už začínají používat drony a vrtulníky, které namísto hydraulického výtahu či lešení pokládají jednoduše cihly a další díly na své místo. Také reagují na konstrukční chyby a nepadnoucí díly a přímo na stavbě upraví či vyrobí nové během několika hodin, někdy i pouhých minut.
Kroky směrem k udržitelnosti
Architekti mohou zabudovat přímo do budovy malé robůtky, zvané “edge monkeys”, monitorující teplotu, osvětlení, kvalitu vzduchu, pohyb a další faktory. V návaznosti na vyhodnocení pak reagují nastavením termostatu a osvětlení či nasměrováním žaluzií a šetří tak energii. Automatizace také umožňuje stavět v nestandardních podmínkách jako třeba v oceánech nebo na poušti, kde by vzdálené týmy pracovníků museli snášet drsné prostředí a jejich podpora by byla nákladná a složitá. Tím se ušetří drahocenné zdroje.
I když se robotické technologie vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí, člověk bude vždy mozkem celého provozu. Mnoho úkonů a matematických výpočtů potřebných k realizaci návrhů zastane automatizace. Architekt ale stále bude pohonným palivem a tvůrčí silou pro celé odvětví. Mnoho starostí mu ale díky vědě a technice odpadne a bude mít tak možnost snít ve velkém, zdokonalovat svou kreativitu a vymýšlet nové a neotřelé návrhy. Jako jedinec i jako součást týmu.