Budoucnost architektury? MVRDV navrhl projekt Sun Rock pokrytý solárními panely.
V Tchaj-wanu vyroste nová stavba Sun Rock, která svou masivní konstrukcí a originálním designem zaujme na první pohled. Díky obložení ze solárních panelů představuje nejen architektonický skvost, ale i jakousi sluneční elektrárnu. Kromě technických a výrobních místností v ní najdete rovněž galerii či terasu doplněnou stromy. Nahlédněte s námi do uměleckého díla architektonické společnosti MVRDV.
Udržitelnost se stává čím dál větším tématem a nabírá na důležitosti. Vzhledem k rostoucímu počtu staveb, propracovanější infrastruktuře či zvyšující se spotřebě je s ohledem na planetu nezbytné se touto problematikou zaobírat. Společnost MVRDV se svou misí „umožnit rozvoj měst a krajiny směrem k lepší budoucnosti“ je ostatním v oboru zdárným příkladem. Jedním z posledních projektů architektonické firmy je stavba Sun Rock, kterou vytvořili pro tchajwanskou státní energetickou společnost Taipower. Nejenže je Sun Rock unikátem, co se týče designu, ale především jsou všechny prvky budovy od jejího tvaru až po fasádu zaměřeny na co nejefektivnější výrobu solární energie.
Maximálně efektivní lokace a tvar stavby
Budova se rozprostírá v průmyslovém parku Changhua nedaleko Tchaj-čchungu na pobřeží Jihočínského moře. Na toto prostranství dopadá v průběhu celého roku velké množství slunečního světla, a tak se architekti snažili o jeho co nejlepší využití. Prvním aspektem a prostředkem k dosažení tohoto cíle jsou na první pohled zřejmé solární panely, kterými je obložena celá stavba od úpatí až po vrchol. Svůj účel má ovšem i originální a nepravidelný tvar budovy, který reaguje na různé polohy slunce během dne a využívá tak maximálně efektivně jeho energii. Jižní strana budovy se svažuje mírně dolů, díky čemuž vzniká velká plocha, která je uprostřed dne obrácena přímo ke zdroji. Vrchol budovy v kopulovitém tvaru naopak využívá polohy slunce ráno a večer, čímž komplementuje svažující se jižní stranu.
Jak to celé funguje?
Hlavním prvkem, podporujícím udržitelnou vizi, jsou lišty, na jejichž horní části jsou umístěny solární panely. Úhel lišt na každé části fasády je upraven tak, aby se maximalizoval potenciál pro výrobu energie. Prostřednictvím tohoto systému je budova schopna nést přinejmenším 4000 m² fotovoltaických panelů, které dokážou ročně vyrobit 1 milion kilowatthodin čisté energie, což je ekvivalentem množství energie za spálení 85 tun ropy. Díky těmto vlastnostem a hodnotám je budova zcela soběstačnou a nemusí tak využívat žádné další externí zdroje energie.
Autorská firma MVRDV se snaží jít udržitelnou cestou ve všech svých projektech, ale vzhledem k tomu, že je uživatelem energetická společnost, mohli na tento aspekt návrhu dát mnohem větší důraz, což se propisuje do každého centimetru budovy. V současnosti se pracuje rovněž s myšlenkou přidání nových solárních panelů v takovém rozsahu, že by výsledný systém vyráběl až 1,7 milionu kWh, díky čemuž by byla stavba nejen soběstačná, ale mohla by se stát i nástrojem pro výrobu energie a exportovat elektřinu do zbytku sítě.
Interiér, umožňující nahlédnout veřejnosti do procesu výroby
Ačkoli se budova zvenku tváří pouze jako sluneční elektrárna, po nahlédnutí dovnitř se odkryje její druhá stránka, skýtající řadu dalších překvapení. Ve středu stavby se nachází prostorné vznosné atrium, které funguje jako datová místnost a zobrazuje v reálném čase údaje o provozu společnosti Taipower a informace o množství vyrobené obnovitelné energie.
Po vystoupání do prvního patra narazíte na galerii s výhledem do dílny údržby, jež obsahuje stroje umožňující výrobu udržitelné energie, a to od solárních panelů až po mohutné lopatky větrných turbín. Díky této galerii je tedy umožněno veřejnosti nahlédnout do složitého procesu výroby energie, který obvykle není přístupný. V horním patře se pak nachází další galerie pro nejrůznější tematické výstavy. V neposlední řadě zde najdete i kanceláře pracovníků společnosti Taipower, které jsou vybaveny pro jejich maximální efektivitu a pohodlí. Třešničkou na dortu je pak terasa doplněná stromy na úrovni střechy pod ochranou kopule ze solárních panelů, kde mohou odpočívat zaměstnanci i návštěvníci.
O autorském architektonickém studiu MVRDV
Společnost MVRDV založili v roce 1993 Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vries. Jejich sídlo se nachází v nizozemském Rotterdamu, avšak působí celosvětově a poskytuje řešení současných architektonických a urbanistických problémů ve všech regionech světa. Jejich vysoce kolaborativní metoda navrhování založená na výzkumu zapojuje klienty, zúčastněné strany a odborníky z nejrůznějších oblastí již od počátku tvůrčího procesu. Výsledkem jsou výjimečné projekty, od budov všech typů a velikostí přes urbanistické plány a vize až po četné publikace, instalace a výstavy, které umožňují rozvoj měst a krajiny směrem k lepší budoucnosti. Mezi dokončené projekty patří mimo jiné nizozemský pavilon pro světovou výstavu EXPO 2000 v Hannoveru, Market Hall – kombinace bydlení a maloobchodu v Rotterdamu, Pushed Slab – udržitelná kancelářská budova v první pařížské ekologické čtvrti, Flight Forum – inovativní obchodní park v Eindhovenu a mnoho dalších. Práce MVRDV jsou vystavovány a publikovány po celém světě a získaly řadu mezinárodních ocenění, ve kterých se zrcadlí jejich letité zkušenosti. Není tedy divu, že je Sun Rock naprostým architektonickým unikátem.
Architektonickému studiu z Nizozemska se zkrátka podařilo něco nevídaného. Vytvořili dokonale estetickou budovu, jejíž tvary a materiály v sobě nesou otisk udržitelnosti a poskytují tak stavbě absolutní soběstačnost s vizí exportu elektřiny do celé sítě. Pakliže chcete zažít pocit cestování do budoucnosti, Sun Rock neboli sluneční skála vaše přání jistě vyplní.