Bytový dům na úpatí Brd přináší moderní bydlení do malé obce
Na místě objektu staré truhlárny a školy vyrostl moderní bytový dům, který decentně navazuje na okolní zástavbu a nabízí různé typy bydlení v blízkosti mystické přírody svahů pohoří Brdy i veškeré občanské vybavenosti v nedaleké Příbrami. Jednoduchá silueta stavby sjednotila původně nesourodý areál. Kouzlo Bydlení Vysoká Pec spočívá nejen v bytovém domě samotném, ale právě i v jeho okolí.
Z přilehlého okresního města Příbram pochází i studio Karnet Architekti, které si pod taktovkou Michaela Karneta na svá bedra vzalo výzvu přeměnit z urbanistického hlediska již absolutně nefunkční výrobní objekt na bydlení uprostřed malé obce Vysoká Pec. Areál se skládal ze tří hlavních budov s velkým dvorem. Noví majitelé bytů si budou moci užívat jedinečnou atmosféru sousedství i soukromí. Sportovní vyžití, procházky i nedaleké obchody či restaurace pokrývají všechny požadavky moderního života. Investor si přál, aby všechny jednotky měly svůj balkon, terasu nebo zahradu, každý tedy bude mít i svůj vlastní přístup k pobytu na čerstvém vzduchu.
Proměna výrobního komplexu na nadstandardní nemovitost
Při realizaci všechny tři hlavní budovy prošly očistou od přístaveb a různorodých pergol. Jižní budova sloužila původně jako sklad a zázemí firmy se vzorkovnou a kancelářemi. Ta kvůli nevyhovujícímu stavu základových konstrukcí byla kompletně stržena a nahrazena novou třípodlažní stavbou s průběžnými balkony a terasami na jižní i východní fasádě. Přesah sedlové střechy a sloupořadí sjednocuje čistou siluetu. Přízemní byty disponují zahradou na jižní straně a přímým vstupem na parkoviště vzniklé z původního dvora. Masivní cihlové zdi a podezdívka vévodily východnímu objektu, původní škole a poté skladišti. Z této části vznikly mezonetové byty, které svými dispozicemi odpovídají řadovým domkům.
Soukromé zahrádky, harmonický výhled na brdské lesy i vlastní vstup jsou jejich hlavními atributy. Třetí oddíl je zatím nedokončený. Hlavním cílem projektu bylo materiálové a hmotové sjednocení kompaktního celku tak, aby empaticky navazoval na venkovskou podobu lokality. Celým areálem prostupuje jednotný odstín dřeva, který působí na konstrukčních sloupech či dělících stěnách zahrad. Dalšími jednotícími prvky jsou profily zábradlí, barvy oken či provedení dveřních a okenních klik. Každý z objektů má jiné řešení konstrukce. Jižní budova je z tvárnic porotherm s polystyrenovým zateplením a disponuje plechovou střechou.
Balkony jsou z ISO-nosníků, které umožňují zakomponovat pohledové zpracování betonu. Východní budově zůstala původní cihlová konstrukce, opět zateplená polystyrenem. Výrazným elementem jsou betonová prefabrikovaná schodiště. Monolitický beton tvoří i stropy mezonetů. Výhodou při koupi bytů je možnost zařízení dle potřeb a vkusu nového vlastníka. Architekti mysleli i na energetickou šetrnost vytápění. Bytový komplex má vlastní kotelnu s ohřevem teplé vody na tři výkonná tepelná čerpadla. Pohodlí, nízké náklady a bezúdržbovost tak doprovází i minimální zátěž pro životní prostředí.
Byt s dlouhou skříní
Studio Karnet Architekti navrhlo také jeden z mezonetových bytů. Dlouhý a úzký půdorys byl pomyslně rozdělen na tři segmenty. Prostorem se táhne dlouhá vestavná skříň, ve které se ukrývá televizní stěna, část kuchyně, kosmetický kout i úložné prostory. Mění se tedy podle funkčnosti jednotlivých místností. Přiznaná monolitická stropní konstrukce příjemně kontrastuje s dubovou podlahou položenou do stromečkového vzoru. Pečlivě vybraný nábytek, osvětlení, kuchyňská linka a koupelny korespondují s minimalistickými liniemi celého bytu.
O Karnet Architekti
Veřejné prostory, interiéry, rodinné i bytové domy. Už od roku 2017 příbramské architektonické studio Karnet Architekti navrhuje projekty všech možných typů. Po dokončení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci ho založil Michael Karnet. Mezi největší úspěchy patří zařazení do každoročního výběru TOP 100 ateliérů časopisu Architect+, které se výrazně podílejí na kultivaci české architektonické scény, nebo cena BigSEE interior Design Award za návrh kavárny Cafe Smoo v Příbrami.