Chapel of Sound: Jeskynní koncertní síň v Číně odráží okolní krajinu
Máte rádi letní kino, venkovní scénu divadel či zkrátka jakékoli spojení přírody s kulturou? Pak z nové stavby Chapel of Sound od architektonického studia OPEN budete nadšeni. Tuto netradiční kombinaci totiž dovedli k dokonalosti a návštěvníci si zde mohou koncerty a divadelní představení užívat v obrovském balvanu, který svým designem i funkčností navazuje na okolní přírodu.
Pouhé dvě hodiny od centra Pekingu vyrostl pod širým nebem monolitický koncertní sál Chapel of Sound neboli zvuková kaple, jež nabízí výhled na ruiny Velké zdi z doby dynastie Ming. Zadání projektu bylo velmi otevřené, což architekty motivovalo ke zkoumání všech aspektů stavby a hledání způsobu, jakým by se zvuk a akustika mohly promítnout do konečné podoby budovy. Autoři projektu Li a Huang uvedli, že chtěli vidět tvar zvuku. Nechali se tedy inspirovat způsobem, jakým se zvuk odráží v přírodních prostorech, jako jsou jeskyně, což otiskli do svého návrhu a výsledný projekt, navržený pekingskou architektonickou kanceláří OPEN, má připomínat tajemný balvan, který se zřítil na své nynější místo.
Harmonie betonu s akcenty bronzu
Chapel of Sound je celá postavena z betonu, který je obohacen kamenivem z místních hornin. Zakladatelé společnosti OPEN Hu Li a Wenjing Huang se snažili ztvárnit stavbu, která by byla v dialogu s působivou krajinou a zároveň by byla nepopiratelně vytvořena člověkem. Výsledná struktura připomínající skálu se skládá z vnitřního a vnějšího pláště, přičemž prostor mezi nimi funguje jako příhradová konstrukce. Jednotlivé pruhy vytvořené z betonu vystupují z předchozí vrstvy a vytvářejí tvar obráceného kužele. Točité schodiště se proplétá budovou až na střešní plošinu, která nabízí panoramatický výhled do údolí a na Velkou čínskou zeď. Ve vnitřních prostorách jsou použity akcenty bronzu na detailech, jako jsou zábradlí a dveře, které vytvářejí teplý kontrast s betonem. V Chapel of Sounds najdete polootevřený amfiteátr, venkovní pódium, vyhlídkové plošiny i zelenou místnost.
Akustika dovedená k dokonalosti
Architektonické studio OPEN již dříve navrhovalo divadla a koncertní sály, a tak mělo s projekty s podobným charakterem již určitou zkušenost. Architekti věděli, že je u takových staveb největší výzvou vytvořit perfektní akustické prostředí bez zavádění dalších materiálů pohlcujících zvuk. Pro vychytání nejmenších detailů a dovedení zvukové poezie k dokonalosti se architekti rozhodli pro spolupráci s akustickými inženýry, kteří brali v potaz všechna místa, ze kterých návštěvníci mohou poslouchat hudbu a na základě toho definovali otvory, které fungují nejen jako prvky pohlcující zvuk, ale zároveň zajišťují spojení s vnějším prostředím.
Od rozjímání až po velkolepé koncerty
Zvukovou kapli obklopuje tajemná atmosféra, která vás přitáhne hned, jak se k budově přiblížíte. „Chtěli jsme, aby definice prostoru nebyla tak absolutní a umožňovala tak různé možnosti. Samota nebo společenství, hudba nebo zvuk přírody, pohled do hvězdné oblohy nebo spojení se svým nitrem - to vše je otevřené interpretaci uživatelů." Když se nekoná představení, je koncertní sál také klidným prostorem pro rozjímání a setkávání komunit s nádherným výhledem na oblohu a okolní krajinu.
Udržitelné pojetí stavby Chapel of Sound
Společnost OPEN dbala mimo jiné rovněž na udržitelnost stavby a její fungování. Minimum spotřeby energie bylo zajištěno absencí vytápění a klimatizace, zatímco o maximum denního světla se starají četné a rozsáhlé otvory. Tyto otvory, v čele s hlavním nad amfiteátrem, tak přirozeně osvětlují divadelní představení a jiná vystoupení a naskýtají pohled na okouzlující oblohu. Ačkoli kolem sebe má Chapel of Sound magickou atmosféru, neubrání se přírodním vlivům a čas od času čelí dešti, který kaskádovitě stéká i do otevřeného prostoru. I na to architekti však při návrzích mysleli a do stavby tak začlenili rafinovaný odvodňovací systém inspirovaný Pantheonem.
Osobitý přístup architektonického studia OPEN
OPEN je tým renomovaných designérů, kteří spolupracují napříč různými obory a věnují se urbanistickému, architektonickému a interiérovému designu, jakož i výzkumu a tvorbě designových strategií v kontextu nových výzev. Studio bylo založeno v New Yorku architekty Hu Li a Wenjing Huang, kteří od té doby strávili více než deset let školením a prací ve Spojených státech, a proto si velmi dobře uvědomují svůj odklon od tradičních představ o architektuře, zejména pokud jde o kulturní prostory. Svým projektem Chapel of Sound chtějí ukázat, že má architektura především spojovat lidi navzájem, s přírodou a s minulostí i budoucností, a není tedy nutné vytvářet pro účely kultury přehnané stavby podle konkrétních měřítek.
Magický zážitek v Chapel of Sound
Stavba Chapel of Sound má zkrátka zachytit hluboký a intenzivní zážitek z hudby provozované v jinak netknuté krajině, ale zároveň umožnit lidem se zklidnit a poslouchat zvuk přírody, který je podle architektonického studia hluboce inspirující a léčivý. Netradiční betonový balvan v sobě skýtá promyšlenou akustiku a svým designem navazuje na okolní hory a přírodu, čímž se zapisuje mezi nejoriginálnější architektonické projekty a jistě zaujme každého příznivce kultury či kvalitního designu.