Chata pod Bukovou: Kus Skandinávie v Jizerských horách
Jako byste se ocitli v mrazivé Skandinávii. Jednoduchý, minimalistický design dělá z Chaty pod Bukovou v Jizerských horách ideální místo pro víkendový odpočinek i týdenní dovolenou. Pojďte se s námi vydat na exkurzi této stavby z dílny Mjölk architekti.
Jen si to představte. V krbu praská dřevo a plápolají plameny, v dáli šumí bukový a smrkový les a vy jenom sedíte či ležíte ve vyhřáté místnosti a užíváte si ten božský klid. Kousek nad údolím Horské Kamenice v malé obci Jiřetín pod Bukovou kdysi stál dům. Ten byl vybudován v osmdesátých letech v tehdy velmi oblíbeném stylu, v němž se kombinoval břizolit a doma ručně pálené cihly. Teď už je ale všechno jinak a původní dům dnes už téměř nic nepřipomíná, snad jen to tiché, téměř mystické místo.
Trocha japonské techniky
Noví majitelé se rozhodli stavbu zrekonstruovat a povolali k tomu studio Mjölk architekti. Břizolit se nahradil černým dřevěným obložením, které si majitelé sami opalovali. Trámová konstrukce z místního smrkového dřeva je opláštěna dřevěnými latěmi, jež jsou ošetřeny opalováním shou-sugi ban, starodávnou japonskou technikou ochrany dřeva. Již není poznat, kde končí zeď a začíná střecha, dokonce i komín působí jako by s domem tvořil jednolitou část. Kulatá okna z boku domu symbolizují ptačí budku, i v tom je třeba hledat paralelu s přírodou. Celý dům tak vypadá, že tu stál v této podobě už od nepaměti.
Jestli se vám bude zdát chata útulná už z venku, pak se jistě budete divit, jak na vás zapůsobí, až se ocitnete přímo v ní. Ten zážitek se ničemu nevyrovná. A ještě krásněji vám bude, když místní přírodu obklopí husté mlhy nebo začne padat sníh.
Ustelete si v ložnici či v okně?
Architekti vsadili na funkční a především jednoduchý interiér. Ovšem když máme na mysli jednoduchý, rozhodně to neznamená sterilní. Do toho má tato chata daleko. Interiér se ovšem od toho původního hodně změnil. Obytná část, respektive obývací pokoj sice zůstal tam, kde býval, zato se změnil prostor na spaní. Dnes tu naleznete hned dvě ložnice, jednu velkou v patře, do níž se dostanete po dobře schovaných schodech, druhou menší spatříte, jakmile se do ní po žebříku vyšplháte rovnou z kuchyně. A pokud se v chatě vyskytne o jednoho návštěvníka navíc, může si ustlat v takzvaném spacím okně, kde se vyspí stejně komfortně jako v kterékoliv pohodlné posteli.
Kuchyň od obývacího pokoje odděluje krásný masivní krb. Koupelna je samozřejmě zvlášť a dominuje jí bílá keramika s černými ocelovými prvky. Vnitřek domu charakterizuje především bílá omítka z části obložená světlým dřevem a leštěná betonová podlaha. I když se to možná nezdá, rozhodně nepůsobí studeně, ba právě naopak. Naboso si ji užijete ze všeho nejvíc. Nábytek a další vybavení chaty je laděno do přírodních zemitých tónů s nádechem antracitu. Architekti dbali i na kvalitní osvětlení, které není jenom funkční, ale i estetické a precizně provedené. V koupelně pak jistě oslní bílé obklady a přesná síť tmavých spár, doladěná ocelovými doplňky, a stejně jako v ostatních částech domu – dřevěným stropem.
Sauna na dohled
To ale není vše, co chata nabízí. Její součástí je i ložnice pro návštěvy a sauna, která se nachází v malé chatičce, jež původně sloužila jako dřevník. Nechybí samozřejmě ani terasa, kde si v letních měsících dosyta užíváte snídaní, obědů i večeří s dechberoucím výhledem a v souznění s přírodou. V chatce můžete trávit dovolenou jen ve dvou nebo s přáteli či s dětmi. Ani na ty architektonické studio nezapomnělo a vytvořilo pro ně dětské doupě.
Původní chatka z osmdesátých let vzala za své. Dnes na jejím místě stojí ultramoderní dům ve skandinávském stylu, který vám poskytne vše, co si jen můžete od života v přírodě přát, a bez zbytečného plýtvání energiemi.