Cherry Tree House: Proměna všedního řadového domu za pomoci rafinované architektury
V malebné čtvrti Dědina v katastrálním území Prahy 6 proběhla rekonstrukce řadového domu pod vedením Ondřeje Píhrta a Pavla Smětáka ze studia SOA architekti. Přestavba vznikla za účelem pohodlného městského bydlení s moderními interiérovými prvky. Renovace domu byla realizována s využitím pseudo-mansardové střechy a částečné prefabrikace.
Původní dům se pokoušel využít terénního rozdílu pozemku. Vstupní část domu vykazovala slabě prosvětlený suterén. Vnitřní dispozice odpovídala rozdělení domu na samostatné byty umístěné v jednotlivých podlažích se společným vstupem a ložnicemi orientovánými do ulice. Stísněný pocit z vnitřních prostor navozovala jejich nízká výška 2,5 metru, rekonstrukce tedy byla více než potřebná. Kromě prosvětlení a rozšíření prostorů si úprava vyžadovala i sjednocení domu do celku pro potřeby jedné rodiny.
Přestavba domu proběhla hluboko pod terénem a na úrovní zahrady je překrytá terasou. Právě zahrada s vyzrálou třešní se stala dominantou celého pozemku a to i přes náročné změny, kterými musela během rekonstrukce projít. Podle košatého stromu je navíc pojmenován celý projekt – Cherry Tree House. Dříve byla zahrada z domu kvůli výškovému rozdílu těžko přístupná. Obtížně se zapojovala do obytné části vlivem výškové návaznosti na terén. Vybourání a výškový posun podlahy pomohl přímému napojení na úroveň zahrady a velké posuvné dveře nyní spojují obývací pokoj se zahradou. Vytvářejí také důležitý prvek designu a do interiéru tak proniká maximum denního světla.
První nadzemní podlaží je rozšířeno o přístavbu. Ta se nachází pod úrovní terénu, je provozně připojena k dispozici přízemí a prosvětlena přes pochozí střešní terasu velkoformátovým světlíkem. V rozšířené části domu je umístěna domácí posilovna a sauna. Fitness místnost se odlišuje konstrukcí a odhaleným pohledovým betonem. Druhé nadzemní podlaží zůstalo vyhrazené zejména pro ložnice, které zpřístupňuje malý ochoz kolem točitého schodiště. Hlavní ložnici odděluje vlastní předsíň se šatnou a koupelnou. Původně plánovaná samostatná pracovna se během stavby proměnila v dětský pokoj.
Důležitým prvkem se staly průhledy přes celé podlaží. Dubová okna kombinovaná s bezrámovým zasklením opticky navazují na okapovou hranu střechy. Na střechu byl použit fasádní obklad z vláknocementových desek. Hlavní rizalit je objemově sjednocen a olemován průběžnou atikou, která je skrytá do roviny střešní mansardy. Směrem do zahrady obklad střechy integruje výsuvnou markýzu, která dokáže krýt celou plochu zahrady. Plocha pozemku odpovídá 590 m², užitá plocha 356 m² a zastavěná plocha 177 m². Realizace projektu zabrala necelé dva roky a náklady přestavby se vyšplhaly ke 25 milionum korun. Nyní v designovém domě s chytrým řešením bydlí spokojená rodina.
O ateliéru SOA
Architektonická kancelář SOA architekti má sídlo v samotném centru Prahy na Václavském náměstí. Ateliér založili Štefan Šulek, Ondřej Píhrt a Ondřej Laciga v roce 2015. Zkratka SOA vznikla ze sousloví „Sons of Architecture”, tedy „Synové architektury”. Kancelář se původně zaměřovala na interiérové a rezidenční projekty, v poslední době se specializuje na školské a vzdělávací stavby. Mezi jejich ocenění patří Grand Prix Architektů Národní ceny za architekturu 2020 v kategorii šetrná stavba, Veřejný interiér roku 2020 nebo Stavba roku 2020 Cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Práce ateliéru si zakládá na úsporných a chytrých řešeních na míru, kdy klient je vždy členem týmu.