Chotěboř díky novému tréninkovému zázemí opět ožila sportem!
Nadšení sportovci z Chotěboře a okolí mají od podzimu loňského roku větší pohodlí. Město pro ně nechalo vybudovat zcela nové zázemí v podobě kabin na zimním i letním stadionu a zrekonstruovat původní tenisové kurty. Očekávaný projekt si vzali na starost Ing. arch. Jiří Hospodka a Ing. Milan Landsman.
Město Chotěboř ostatně nemá ke sportu daleko – nedaleko se nachází moderní lyžařský areál Svatá Anna. Z řad svých rodáků navíc Chotěboř vyslala hned několik reprezentantů na Olympijské hry. Vzhledem k prudkému současnému rozvoji místních sportovních aktivit tak už dosavadní zázemí domácích oddílů přestávalo vyhovovat.
Univerzální sportoviště pro všechny
Výzev bylo hned několik. Především vyhovět stále se zpřísňujícím mezinárodním normám, a to nejen z kapacitního, ale i technického a ergonomického hlediska. Nekompromisní jsou také hygienické normy a vyhlášky pro budovy navštěvované veřejností a požadavky na požární bezpečnost a únikové cesty. „Provoz bylo nutné navrhnout tak, aby objekt mohli využívat tenisté, fotbalisté, volejbalisté, školy a další veřejnost různého věku a kategorie. To vše skloubit, aby se jednotlivé provozy nekřížily a jejich chod byl v maximální míře efektivní, přehledný a bezpečný,“ řekl nám Jiří Hospodka. Vybudování nových objektů se proto posléze ukázalo jako nevyhnutelné.
Vhodné umístění nemuseli autoři projektu hledat dlouho. Aby mohlo vzniknout zázemí společné pro všechna sportoviště v dané lokalitě, byla stavba zahájena na pruhu pozemku vymezeném tenisovými kurty a fotbalovým hřištěm. V dosahu se nachází ještě volejbalové hřiště a atletická dráha. Náročnějším se ukázalo řešení základových konstrukcí a opěrných stěn objektu – byl totiž navržen v místě terénního zlomu, kdy se do jednotlivých podlaží vstupuje ze dvou výškových úrovní.
Oba samostatné vstupy plánovaného dvoupodlažního objektu byly provozně propojeny venkovním schodištěm. Směrem od fotbalového hřiště mohou hráči vcházet do šaten hned z přízemí budovy. Šatny pro tenisty mají vchod o patro výše, kde se nachází také společenská místnost s krytou terasou, ze které lze u bistro stolků s kávou či občerstvením sportoviště sledovat.
Prostorný komplex, který neruší
Šatny vybavené pásovými okny jsou vhodně orientovány na severní stranu. Na jižní straně pak velká okna propouštějí dostatek světla a tepla do prostor určených ke společnému setkávání. Podmínky terénu tak umožnily plynulé propojení a inteligentní využití všech částí sportovního areálu. Vzhledem ke zvýšené zátěži a frekvenci používání byla na podlahy chodeb a hygienických a technických zázemí položena odolná dlažba, na zbývající plochy pak marmoleum. Stěny byly natřeny v univerzálním bílém odstínu s přiznanými stropními panely. Pod stropem byly zavěšeny také technické rozvody budovy.
Z externího pohledu jde přitom o velmi nenápadný objekt jednoduchého tvaru kvádru s plochou střechou. Citlivě zvolené materiály a jejich vzájemná harmonická kombinace splývá s okolím a nestrhává k sobě zbytečnou pozornost. Jednotlivá sportoviště areálu nenásilně propojuje a sjednocuje. Sportovci ani fanoušci tak nejsou opticky rušeni a mohou se plně soustředit na hru. Stavby byla založena na monolitických základových pasech se svislou konstrukcí z vápenopískových cihel. V místech přilehlých k zemině byly stěny vyzděny betonovými prolévanými tvárnicemi. Stropy tvoří předpjaté dutinové panely. Objekt je ve spodní části zateplen EPS izolací a v patře minerálními deskami.
Fasáda v horním patře je provětrávaná, tvoří ji horizontálně kladená, hladce hoblovaná prkna z tepelně upravené finské borovice. „Tepelná úprava dřeva pozitivně ovlivňuje a zlepšuje nejen jeho trvanlivost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti obkladu. Je snížena absorbce vlhkosti a prvky jsou vysoce rozměrové stálé. Dřevo má též zvýšenou biologickou odolnost a dosahuje vysoké životnosti bez nutnosti použití povrchové úpravy,“ vysvětlil Jiří Hospodka.
Do této plochy je vsazen pás šedé omítky lemující okna. Pro účely soklu a přístupových ramp k šatnám byly i z praktického hlediska vybrány pohledové betonové prvky. Jsou totiž velmi odolné a snadno udržovatelné, a to i v prostředí náchylném ke zvýšenému znečištění v blízkosti kurtů s antukovým povrchem. Fasádu v suterénu pak tvoří jednolitý bílý povrch, který dokonale zapadá do okolního prostředí.
Za pozornost určitě stojí řešení střechy s extenzivním vegetačním souvrstvím. Mezi jeho výhody patří zlepšování mikroklimatu budovy, ale i jejího blízkého okolí. Zadržuje dešťovou vodu, nedochází díky ní k přehřívání objektu a navíc se zvyšuje i jeho akustická pohoda. „Zavlažování a startovací hnojení je nutné jen do okamžiku, než dojde k plnému zakořenění vegetačních rohoží. Následná údržba je nenáročná, cca 1-2x ročně či dle aktuální potřeby zásobování živinami, zavlažování v obdobích vysokého sucha, odstranění náletových dřevin, listí a zarůstající vegetace ze střešních odtoků, popřípadš dosetí osivem v místech větších výpadků,“ doplnil Jiří Hospodka.
Z hlediska energie a tepelné ochrany je budova navržena „s téměř nulovou spotřebou energie“. Větrána je vzduchotechnickými jednotkami se zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu. Využitím těchto technologií dochází k rapidnímu snížení nákladů na vytápění.
A jak hotový projekt hodnotí jeho zadavatelé a autoři? „Dřevěný obklad v kontrastu s tmavou a bílou fasádou dodává objektu na vznešenosti a čistotě, což skvěle koresponduje s tenisovým sportem. Všichni si pochvalují moderní vybavení objektu a snadnou přístupnost všech prostor. Jsou rádi, že i veřejné stavby mohou fungovat a vypadat dobře.“ říká Jiří Hospodka. „Máme hodně luxusní sportovní zázemí a myslím, že podmínky pro sportování jsou u nás teď skutečně perfektní,“ uvedl místostarosta Chotěboře David Šafránek. Až budete mít cestu kolem, můžete se o tom přesvědčit.
Zdroj fotografií:
Hugo Trkal / @trkalhugo
BP Aerial / @bpaerialwork
Jiří Hospodka
Autor článku: Jana Barborová