Architektura

Chotěboř díky novému tréninkovému zázemí opět ožila sportem!

21. 1. 2022
Architektura

Nadšení sportovci z Chotěboře a okolí mají od podzimu loňského roku větší pohodlí. Město pro ně nechalo vybudovat zcela nové zázemí v podobě kabin na zimním i letním stadionu a zrekonstruovat původní tenisové kurty. Očekávaný projekt si vzali na starost Ing. arch. Jiří Hospodka a Ing. Milan Landsman.

Prostorný komplex, který neruší 


Šatny vybavené pásovými okny jsou vhodně orientovány na severní stranu. Na jižní straně pak velká okna propouštějí dostatek světla a tepla do prostor určených ke společnému setkávání. Podmínky terénu tak umožnily plynulé propojení a inteligentní využití všech částí sportovního areálu. Vzhledem ke zvýšené zátěži a frekvenci používání byla na podlahy chodeb a hygienických a technických zázemí položena odolná dlažba, na zbývající plochy pak marmoleum. Stěny byly natřeny v univerzálním bílém odstínu s přiznanými stropními panely. Pod stropem byly zavěšeny také technické rozvody budovy.

Z externího pohledu jde přitom o velmi nenápadný objekt jednoduchého tvaru kvádru s plochou střechou. Citlivě zvolené materiály a jejich vzájemná harmonická kombinace splývá s okolím a nestrhává k sobě zbytečnou pozornost. Jednotlivá sportoviště areálu nenásilně propojuje a sjednocuje. Sportovci ani fanoušci tak nejsou opticky rušeni a mohou se plně soustředit na hru. Stavby byla založena na monolitických základových pasech se svislou konstrukcí z vápenopískových cihel. V místech přilehlých k zemině byly stěny vyzděny betonovými prolévanými tvárnicemi. Stropy tvoří předpjaté dutinové panely. Objekt je ve spodní části zateplen EPS izolací a v patře minerálními deskami.

Za pozornost určitě stojí řešení střechy s extenzivním vegetačním souvrstvím. Mezi jeho výhody patří zlepšování mikroklimatu budovy, ale i jejího blízkého okolí. Zadržuje dešťovou vodu, nedochází díky ní k přehřívání objektu a navíc se zvyšuje i jeho akustická pohoda. „Zavlažování a startovací hnojení je nutné jen do okamžiku, než dojde k plnému zakořenění vegetačních rohoží. Následná údržba je nenáročná, cca 1-2x ročně či dle aktuální potřeby zásobování živinami, zavlažování v obdobích vysokého sucha, odstranění náletových dřevin, listí a zarůstající vegetace ze střešních odtoků, popřípadš dosetí osivem v místech větších výpadků,“ doplnil Jiří Hospodka.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení