Čínská pobočka magazínu FRAME ukrývá svět rámovaný v oceli
Magazín FRAME je ve světě soudobého interiérového designu zavedeným pojmem. Svým čtenářům přináší pravidelnou dávku inspirace z oblasti produktového designu, dekorací, moderních materiálů i módy. V roce 2020 časopis zahájil odvážný projekt nové redakční pobočky v Číně. Jak to dopadlo?
Komplexní proces zadal FRAME domácí PR agentuře Sunshine specializované na design a přidružené obory. Vzhled kanceláří, umístěných na ploše 327 m² v loftové čtvrti Upperhills Futian ve městě Šen-čen, pak agentura svěřila zavedenému ateliéru ARCHSTUDIO. Bezprostředně po tříměsíční projekční fázi byla v květnu 2022 zahájena zhruba půlroční rekonstrukce vyhlédnutých prostor. Nové kanceláře FRAME měly být od začátku místem, které na první pohled vybízí ke spolupráci. V příjemném sousedství městských parků Lianhuashan a Bijiashan to mají redaktoři a návštěvníci redakce blízko do uměleckého divadla, hotelu Mandarin Oriental nebo Galerie Lafayette. Získávají tak jedinečnou příležitost nasát bohatou mezinárodní kulturní, ale i komerční atmosféru. Otevřené a uklidňující městské prostředí Upperhills se ukázalo jako perfektně padnoucí k inkluzivnímu mediálnímu obrazu časopisu FRAME.
Pro ARCHSTUDIO se ikonický charakter FRAME stal ústředním tématem pro interpretaci nového prostoru, použitých struktur, materiálů a forem. Konečným cílem bylo vytvoření nejen inspirativního pracovního prostředí, ale i celé komunikační platformy pro zaměstnance a jejich hosty. To vše samozřejmě pod hlavičkou striktních estetických a designových norem, které jsou pro firmu nekompromisním standardem.
Původní půdní prostory rekonstruované budovy s výškou podlaží 8,8 m byly od severu k jihu snadno přehlédnutelné, což představovalo velmi příznivý výchozí stav pro další práci architektů. Dispoziční řešení dosavadních interiérů projektový tým zcela restrukturalizoval. Stávající výška podlaží byla upravena dle funkčního uspořádání pracovního a veřejného prostoru pro 40 osob. Nově tak vzniklo víceúrovňové uspořádání s orientací sever-jih. První podlaží budovy kanceláří je určeno pro veřejnost. Areál s velkorysým multifunkčním prostorem poskytuje ideální zázemí pro pravidelné konání mediálních akcí.
Ve druhém patře se nyní nacházejí dvě rozlehlé kanceláře typu open space, ve třetím poschodí pak několik menších kanceláří a redakční zasedačka. Lepší komunikaci a vizuální propojení mezi různými zónami prostoru vytváří atrium s trojitou výškou. Nepřehlédnutelnými optickými prvky se staly knihovny a schodiště, které celé atrium obklopují. V knihovnách jsou uloženy časopisy a materiály redakčního týmu, zatímco schodiště slouží k vertikální cirkulaci v prostoru. Knihovny a schodiště společně představují 8,8 m vysokou instalaci zosobňující pojem „FRAME“, v českém překladu „RÁM“. Jejich struktura je doslova upletena z výztužných ocelových tyčí o průměru 8 mm. Díky tomuto vizuálnímu rámování se v interiéru úspěšně podařilo potlačit odhalené konstrukční prvky, surové povrchy a přechody.
Tím však opakující se motiv nekončí. Celá jedna stěna byla ve své plné výšce pokryta LED obrazovkou zobrazující virtuální video s názvem „FRAMING“, tedy „RÁMOVÁNÍ“, které pro magazín vytvořila přední čínská laboratoř nových médií UFO Media Lab. Ta ve své tvorbě účelně kombinuje umění a moderní vědu. Ve videu jsou replikovány ocelové tyče použité v konstrukci knihoven a schodiště v podobě rozvolněných mřížek, které se dynamicky natahují a smršťují. Další nevšední zážitek představuje samotný přechod nahoru a dolů po schodišti mezi jednotlivými patry. V nastoleném duchu zde můžete uniknout z každodenní zaběhnuté rutiny přímo do virtuálního světa FRAME.
Vize proměněné ve skutečnost
Loftové prostory šen-čenské čtvrti Upperhills Futian dokáží zprostředkovat intenzivní pocity rozšíření a transparentnosti. Pro návrháře a architekty proto představují úrodnou půdu, kde mohou okamžitě proměnit své vize ve skutečnost. Průběžně se měnící denní světlo zdejší scenérie pravidelně odívá do svěží atmosféry, v níž jsou architektura, lidé a celkový prostor neustále podrobováni udržitelnému růstu. Při výstavbě kanceláří byly použity průmyslové materiály, jako např. ocel, cement nebo sklo, které dávají na odiv jednoduchou strukturu bez nutnosti dalších zbytečných příkras. Fixní interiérové vybavení, jako pracovní stoly a police, kombinuje výztužné ocelové pletivo s ocelovými deskami. Na stěnách byla zachována původní betonová textura, která dobře ladí se samonivelační podlahovou stěrkou.
Otevření redakční pobočky FRAME v Číně ještě posílilo stávající prestiž časopisu a vyznačilo v jeho historii další významný milník. Zároveň dalo vzniknout zcela nové komunikační platformě, jejímž prostřednictvím se čínští tvůrci a jejich práce dostávají v oblasti interiérového designu čím dál více do popředí. Zaslouženě? Posuďte sami!