Clerkenwell Design Week 2024 v květnu ovládl oblíbenou část Londýna
Clerkenwell Design Week je oslavou rozmanité kultury a komunity jedné z nejstylovějších londýnských čtvrtí. Ta je protkaná kreativními podniky, architektonickými studii, moderními byty či trendy kavárnami a restauracemi. A koncem května se ulice Clerkenwellu zaplnily milovníky designu, výstavami, otevřenými showroomy či workshopy. A my jsme byli u toho!
Jedno z nejdůležitějších designových center světa, ale také bývalá starobylá farnost, lázně a industriální oblast. Své jméno lokalita Clerkenwell v centru britské metropole dostala po jedné z dávných studní, která byla znovu objevena roku 1924. Během průmyslové revoluce se zde usídlily lihovary, pivovary, tiskařské firmy či hodinářské dílny. Svou továrnu zde otevřela například i světově známá společnost Kodak. Mix historické, industriální i moderní architektury dává této čtvrti nezaměnitelnou tvář, která nalákala architekty, designéry i umělce a zajistil největší koncentraci showroomů a studií na celé planetě na čtvereční míli.
Clerkenwell byl dokonce letos vyhlášen novinami Sunday Times jako nejlepší místo k londýnskému životu na základě atmosféry dokreslené množstvím příjemných kaváren, trendy restaurací, živých barů a útulných hospod. Obyvatelé i návštěvníci si plnými doušky mohou užít kulturu v divadle Sadler’s Wells nebo si jít na nezaměnitelné nákupy na pouliční trh Exmouth Market. Nechybí ani dostatek zeleně, park či zahrada jsou téměř na každém rohu.
Přední britský festival designu
Už od roku 2009 slouží Clerkenwell Design Week jako unikátní způsob prezentace světových interiérových značek. Není náhodou, že se koná právě ve čtvrti, která je synonymem pro design, architekturu a moderní životní styl. Letošní ročník se konal v termínu od 21. do 23. května a zahrnul více než 11 kurátorovaných výstav, více než 600 událostí ve 160 showroomech, zajímavé instalace, přednášky, workshopy i eventy či párty v místních restauracích a barech. Výstavy probíhaly v historických domech, bývalých továrních prostorách a skladech, kostelích i klášteře. V průměru se této akce účastní 35 000 profesionálů i nadšenců. Inspirace, zábava i exhibice různých přístupů a technologií. K tomu výtečně posloužily designové projekty, pouliční podívané i dočasné instalace. Na výstavní trase i mimo ní si tak hosté mohli prohlédnout architektonickou stavbu z růžových oblouků s názvem Possible Impossible Pavilion, kde Peter Morris zkoumá myšlenky možnosti i nemožnosti.
Před vchodem do kostela svatého Jana se objevily organické bílé sochy vytvořené studiem Duffy London. Jednu z cihlových zdí zase ozdobila barevná instalace Discover Connection podporující interakci a konverzaci. Na výstavních místech se potkali jak přední značky, tak začínající talenty ze sféry nábytku, osvětlení, textilu, doplňků a produktového designu z celého světa. V rezidenčních designových showroomech se konal program v podobě přednášek, workshopů a představení výrobků nebo třeba večírků. Dokonce proběhly i lekce jógy.
A co zaujalo nás?
Designem a inspirací nabité dny si nenechal ujít ani tým Alax s ředitelem Otto Cabalou v čele. Kromě objevování unikátních prostor a nových produktů pracoval také na utužování a navazování obchodních vztahů. Majitel Alaxu se potkal s kolegy z londýnského showroomu Narbutas. Ten se dokonce v blízké době bude rozrůstat na dvojnásobek. Vzhledem k tomu, že i v pražském Karlíně tuto litevskou značku prezentujeme, na stole byla spousta společných témat k příjemné konverzaci. Na akustiku v pracovních prostorách se (nejen) během festivalu soustředila spřízněná značka CAIMI BREVETTI. Ani setkání se zástupci tohoto italského velikána nesmí být opomenuto. Žhavou novinku, židli OPUS, pak představil i zástupce českých výrobců, LD Seating. Neméně nadchla také modulární knihovna LIBRO, která vzešla ze spolupráce značky esPattio a místního studia Pearson Lloyd.
Jedním ze zajímavých bodů programu byla i oslava 40. narozenin ikonické židle Capisco od známého designéra Petera Opsvika. Ta vznikla ve spolupráci se značkou HÅG, kterou ještě vlastní společnost Flokk. Kromě funkčnosti a designu se soustředí hlavně na udržitelnost a životní prostředí. Je předním výrobcem vysoce kvalitního sedacího nábytku do kanceláří či akustických řešení v Evropě. Jedna z ambasadorek Flokk se pak v rámci přednášky ponořila do témat spojených právě s udržitelností.
Spoustu designových kousků a značek, které byly součástí festivalu Clerkenwell Design Week najdete na e-shopu Alax a na některé z nich se můžete přijít podívat na vlastní oči do jednoho ze dvou pražských showroomů. Budeme se na vás těšit!