Coworking na Bali: Kreativní prostor WYAH vás naučí vnímat přírodu všemi smysly
Pokud se letos chystáte na tropickou dovolenou třeba na ostrov Bali v Indonésii, máme pro vás tip na unikátní architektonickou zastávku! Kousek stranou uměleckého, kulturního a turisticky velmi populárního centra Ubud se nachází jedinečná stavba, která jakoby se zrodila přímo z místního pralesa. Umělecký a kreativní prostor WYAH se prvním návštěvníkům otevřel v září 2021.
Bali zažívá v posledních letech doslova turistické žně. Populární destinaci vyhledávají v honu za atraktivními fotkami instagramové královny, snoubenci toužící po netradičním obřadu nebo jógoví nadšenci. Čím dál častěji se však stává útočištěm i pro kreativce a tzv. digitální nomády, kteří potřebují tiše v ústraní načerpat novou energii a inspiraci pro práci. Pokud se k této skupině řadíte i vy, coworkingový prostor WYAH by se mohl stát vaším novým rájem na zemi.
Design celého komplexu několika přidružených staveb se inspiroval již existujícími rysy a jednotlivými elementy zdejší přírody, jako jsou charakteristické druhy stromů a rozmanitá krajina zářící obdělávanými políčky. Hned na první pohled je vám jasné, že obyvatelé tu žijí v těsném sepětí s přírodou – a pokud tu chcete být vítaným hostem, nezbyde vám než tuto filozofii přijmout za svou. Stejně jako to udělali i autoři projektu WYAH.
Jednotlivé budovy komplexu WYAH mají tvar mnohoúhelníků připomínajících hmyzí kokony. Hojně mezi nimi bují vyšší i nižší vegetace. Na výstavbě se pod dohledem autorů projektu architektonického studia Parisauli Arsitek sídlícího na Jávě podíleli přímo zdejší inženýři. Střecha a fasáda jsou pokryty typickou krytinou z tvrdého dřeva zvanou Sirap, která zajišťuje téměř dokonalé splynutí exteriéru domů s okolím. Zvlněné krajinné kontury v okolí centra Ubud jsou reinterpretovány také křivkami zábradlí. Pravoúhlost a tvrdé hrany tu nemají místo, vše je příjemně zaobleno a linie plynou hladce doslova jako voda v tropické říčce.
Opěrné pilíře udržující domky několik metrů nad úrovní terénu dál volně procházejí interiérem a jsou uspořádány ve zcela nahodilých klastrech napodobujících volně prorůstající stromy. Architekti a designéři se tímto způsobem napojili na přirozené rysy krajiny s cílem vytvořit přímou komunikační linku mezi lidmi, prostorem a přírodou. Komplex nemá v žádném místě celistvé zdi a umožňuje vám tak neustále vnímat okolní přírodu naplno všemi smysly. Takže zatímco si budete vychutnávat oblíbený drink, můžete zaznamenat náhlé změny teploty, na kůži vás polechtá záchvěv osvěžujícího vánku, nasajete vůni blížící se přeháňky a při delším pobytu se stanete svědky dynamické hry světla a stínu.
Harmonie prožitků
Z otevřené terasy stačí jen natáhnout ruku přes zábradlí a něžně polechtat listy okolních stromů. A jak možná tušíte, na klimatizaci můžete rovnou zapomenout – využití elektrické energie bylo ve jménu ekologie a autentických prožitků zredukováno na minimum.
Pokud se tedy poslední dobou cítíte doslova v zajetí mediální masáže přecházející z pandemických do válečných aktualit, je načase zastavit se, vydechnout a dopřát si malou pauzu. Udělejte si radost třeba novým designovým kouskem z našeho e-shopu nebo si dopřejte zaslouženou dovolenou na Bali – cíl už je jasný!
Zdroj fotografií: Mario Wibowo Photography
Autor článku: Jana Barborová