Den architektury má zelenou! Největší architektonická přehlídka podzimu letos podpoří udržitelnost
Nejrozsáhlejší česko-slovenský festival architektury je zpět už po dvanácté! V týdnu od 30. 9. do 6. 10. tak budete mít i letos příležitost na stovkách míst napříč Českem a Slovenskem navštívit tematické akce zcela zdarma. Tentokrát se zaměří na ekologický, ekonomický a etický rozměr architektury, které zastřešuje hlavní motto festivalu: „Nebourej, transformuj!”
Pokud vám na srdci leží nejen atraktivní vzhled, ale především i udržitelnost staveb, budete si moct prohlédnout úspěšná řešení rekonstrukcí a revitalizací od drobných staveb přes urbanistické komplexy až po krajinné kompozice. Téma tak plynule navazuje na evropskou iniciativu Evropský rok zelenějších měst 2022, která poukazuje na význam zelené infrastruktury a nevyužitý potenciál zvyšování kvality života ve městech. Zároveň chce povzbudit občany k vlastní samostatné aktivitě v této oblasti.
„Do letošní hlavní festivalové sekce patří udržitelnost výstavby, další linku věnujeme zelené architektuře. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, jsou mimo jiné renovace či odklon od bourání pozůstatků 20. století, které se odehrává po celé republice. Bohužel ale následné řešení mnohdy nepřináší vyšší hodnotu. Rádi bychom proto dokázali, že citlivá rekonstrukce či revitalizace mohou znamenat větší přínos jak pro investora, tak i pro veřejnost,“ uvedla zakladatelka a ředitelka festivalu, Marcela Steinbachová. Festival Den architektury pravidelně pořádá spolek Kruh u příležitosti Světového dne architektury připadajícího na první pondělí v říjnu.
Pocta velikánům na koncertech i procházkách
Josip Plečnik, architekt a urbanista slovinského původu a významný představitel moderního i klasicistního stylu by letos oslavil 150. narozeniny. S naším hlavním městem je velmi úzce svázán. Za svou současnou podobu mu částečně vděčí mimo jiné i Pražský hrad, náměstí Jiřího z Poděbrad si zase těžko dokážeme představit bez Plečnikova chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektově odkazu, stejně jako jeho dalším kolegům a následovníkům tzv. Vídeňské školy Otto Wagnera, je věnována další část festivalu zabývající se tématy státnosti a reprezentativní role architektury. Ve výše zmiňovaném kostele na Vinohradech si 4. října budete moct poslechnout dílo skladatele a jazzového pianisty Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, které inspirovala korespondence mezi architektem a Alicí Masarykovou.
V rámci rozmanitých akcí bude vzdána pocta také české postmoderní architektce s jedinečným rukopisem Aleně Šrámkové, autorce vestibulu Hlavního nádraží v Praze, meteorologické stanice Šerák, Nové budovy Fakulty architektury ČVUT a dalších významných staveb, zesnulé letos na jaře. Festivalové procházky po stopách Aleny Šrámkové povedou přes sídliště Lužiny, černošické vily nebo okolo Tyršova mostu v Přerově.
Hurá dovnitř!
„Hurá dovnitř!“ vybízí každoroční akce, v jejímž rámci je již tradičně pro veřejnost otevírána řada běžně nedostupných budov, navíc s výkladem odborného průvodce. V repertoáru nechybí současné moderní stavby ani architektura 20. století či starší.
Obzvláště nabitý program bude připraven v Praze, jakožto epicentru festivalu Den architektury, se zastávkami v historickém centru, na Praze 7 či 10. Pozadu však nezůstanou ani Brno, Ostrava a četná další města. V Praze si do itineráře rozhodně zaznamenejte Palác Langhans rekonstruovaný podle návrhu Ladislava Lábuse, který získal ocenění Stavba roku 2003, dále společenské sály a salonky secesního Reprezentačního domu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky po rozsáhlé rekonstrukci ateliérem ADNS. Atraktivní facelift získaly ostrov Štvanice, zahrady v Emauzích či veřejná prostranství na Vyšehradě.
V Brně můžete vyrazit na komentovanou procházku ploch veřejné i soukromé zeleně od parku Lužánky až do Černých Polí nebo do nízkoenergetické administrativní budovy Otevřená zahrada, která se po komplexní rekonstrukci může pochlubit i vlastní fotovoltaickou elektrárnou. Hradec Králové umožní nahlédnout do nové regionální centrály banky ČSOB realizované ateliérem Projektil architekti či do unikátní dřevostavby od ateliéru Mjölk, kde sídlí Kloboucká lesní. Olomouc předvede novou tvář kulturního centra Telegraph. Žižice na Kladensku lákají programem pro otrlejší – do zvířecího krematoria Věčná Loviště navrženého Petrem Hájkem.
Architektura na plátně
Na své si přijdou také fanoušci kinematografie – souběžně se Dnem architektury totiž probíhá i sesterský festival Film a architektura, který letos vstupuje do svého jedenáctého ročníku s podtitulem Urbanismus. Naplánovány jsou diskuze s tvůrci, například i o tvorbě Aleny Šrámkové nebo méně známých jmen v oboru, a bohatý doprovodný program. Seznam zúčastněných českých a slovenských kin, stejně jako aktuální program tuzemských i mezinárodních snímků, najdete na webových stránkách www.filmarchitektura.cz.