Designblok letos oslaví 25. narozeniny. Poprvé se uvelebí v prostorách Veletržního paláce.
Plánování pražského Designbloku je v plném proudu. Jubilejní ročník festivalu se odehraje od 4. do 8. října 2023 a obsadí Veletržní palác a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Celý koncept spojuje téma CESTA symbolizující dvacet pět let vývoje vnímání designu v naší společnosti i progres samotných tvůrců. Přihlašování pro vystavovatele bylo zahájeno a nám nezbývá nic jiného než se těšit na následující podzim.
Dny nabité novinkami i osvědčenými kousky ze světa módy, nábytku, doplňků, technologií a dalších oborů si můžete zapsat do diáře již teď. Designblok letos bude slavit čtvrtstoletí. Koná se od konce devadesátých let, kdy v roce 1999 proběhl první ročník. Od menší události pro nadšence až k největší oslavě současného designu ve střední Evropě vedla dlouhá cesta. Cesta, po které kráčí jak veřejnost, tak samotní návrháři a firmy. Ředitelka a zakladatelka Designbloku Jana Zielinski vnímá 21. století jako století českého designu, který uspokojuje i přes uplynulé krize neustále vzrůstající hlad po kvalitě produktů. Také vyjadřuje velkou radost, že ředitelky obou institucí, které se podílí na pořádání, vyšly Designbloku vstříc. Letošní ročník si vzalo pod svá křídla Ministerstvo kultury České republiky v čele s ministrem Martinem Baxou. Design odráží náladu ve společnosti, řeší současná témata inspiruje a spojuje. Balancuje na hraně výtvarného a užitého umění.
Na začátku října obsadí poprvé funkcionalistickou budovu holešovického Veletržního paláce, kde se nachází největší výstavní prostor Národní galerie Praha. V jejích útrobách bude hlavní roli hrát prezentace novinek větších českých i zahraničních značek i designérů či designérských studií v podobě formátů Superstudia a Openstudia. Dále se zde odehraje devátý ročník mezinárodní soutěže Diploma Selection. Jde o představení i přehlídky nejtalentovanějších diplomantů na poli produktového a módního designu z celé Evropy. Ani středobod dění, Designerie, nebude chybět. V neposlední řadě se návštěvníci budou moci zúčastnit vzdělávacích přednášek, diskuzí a dalšího doprovodného programu.
Tak, jak tomu bylo v několika minulých letech, v Uměleckoprůmyslovém muzeu se zabydlí kurátorsky laděná výstava s názvem Rodinné stříbro. Příběhy rodinných podniků, záchrany starých továren a dílen i úspěšně zavedených značek vznikajících od nuly, které sdílí lásku k řemeslu a preciznost výroby. To vše bude k vidění v části, na které se podílí časopis Forbes. V rámci Openstudia se navíc uskuteční premiéra výstavy High Craft. Budou představeni přední čeští designéři a studia vybraná na základě kurátorské selekce. Dalším bodem programu bude výstava Art House, které se zúčastní autoři stírající hranice mezi uměním a designem.
A co dalšího čeká účastníky i návštěvníky? Jelikož Designblok slaví půlkulaté narozeniny, rozdává bonusové zážitky. Putovní výstava Designblok Cosmos zmapuje celé čtvrtstoletí českého designu, a to ve spolupráci s Nadací PPF nebo publikaci Designu neutečeš! Pořadatelé rovněž už nyní potvrdili účast některých zahraničních celebrit. Kromě mezinárodně uznávaných galeristů, kurátorů i novinářů pozvání přijal Benedict Hobson ze serveru Dezeen nebo designérka Ineke Hans, kterou čeká místo v mezinárodní nezávislé porotě prestižních cen Designbloku. Výborná káva i gastronomické zážitky jsou další tradicí, bez které se další ročník neobejde. Desítky galerií, showroomů, pop-up shopů i obchodů připravují během termínu konání svůj vlastní program. A ani umělecké školy si nenechávají utéct příležitost k prezentaci prací svých absolventů. Tato oslava designu zkrátka prostupuje napříč celým hlavním městem.
Tato každoročně očekávaná událost si v minulosti prošla různými prostory od libeňských doků přes různé průmyslové haly až po mystické chodby smíchovského kláštera Gabriel Loci. Překonal pandemická pravidla v omezenějším režimu, kdy některé body programu probíhaly online. Nespočet témat rezonujících společností propojilo jednotlivé ročníky. Motor konkurence i spolupráce mezi jednotlivými odvětvími umění i průmyslu, reakce na řešení environmentálních otázek a samozřejmě estetika a funkčnost protkávající celou vrstevnatou sféru, jež ovlivňuje veřejné vnímání současného designu a dokonce jednotlivé životy. Tím vším byl, je a bude Designblok.