Devátý ročník soutěže Interiér roku 2023 má své vítěze
Soukromé interiéry, veřejné prostory, gastro podniky či kanceláře. O titul Interiéru roku 2023 se ucházelo přes 200 realizací v různých kategoriích. Soutěže se zúčastnil také nový showroom Office wave by Alax a několik projektů, do kterých jsme dodali designový nábytek od našich partnerských značek. Seznam soutěžících byl přímo napěchovaný originálními a inspirativními nápady a my víme, kdo si odnesl trofeje!
Už od roku 2015 probíhá oceňování výjimečných interiérů navržených českými a slovenskými architekty. Soutěž Interiér roku vyhlašuje Institut bytového designu v Praze a vznikla jako demonstrace důležitosti vnitřních prostor a jejich vlivu na nejrůznější aspekty života. Cílem je popularizovat originalitu bydlení, designu obchodů, restaurací, kanceláří nebo třeba coworkingových center. Soukromé i veřejné interiéry jsou rozděleny do devíti kategorií. Letos se zúčastnilo 233 projektů, což je v historii zatím rekordní číslo. Podmínkou bylo jejich dokončení v roce 2023.
O těch nejlepších rozhodla devatenáctičlenná odborná porota s emeritním rektorem pražské VŠUP prof. akad. arch. Jiřím Pelclem dr. h. c. v čele. Součástí mezinárodní poroty byl například předseda Slovenské komory architektů Ilja Skoček, dánský architekt Rasmus Kruse a další odborníci z Evropy. Své slovo ale měla také režisérka Hana Třeštíková, výtvarník Pasta Oner nebo designér Jakub Pollág. Vítězové byli vyhlášeni v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX, jako součást mezinárodního kongresu bydlení, designu a architektuře Living Forum. Nejvyšší zastoupení měly realizace soukromého bydlení, ale mezi přihlášenými byla i řada hotelů, restaurací, kanceláří a dalších.
A na některých projektech měla významný podíl i společnost Alax. Pro nový Resort Český les v srdci panenské přírody německého pohraničí jsme dodali jak nábytek do komfortních pokojů, tak do interiéru i na terasu restaurace Hvozd a harmonického wellness. Celý koncept vznikl pod taktovkou architektky Barbory Mluvkové a jejího studia Konceptual. Soukromou brněnskou základní školu Porg jsme vybavili kvalitními kousky značky Narbutas. Modely z našeho katalogu najdete také v budově areálu společnosti Žaluzie Neva v Kralicích na Hané. Showroom, zasedací místnosti a další dispozice vytvořila známá dvojice architektů Vrtiška & Žák.
Otto Cabala také vyzdvihoval téma designu inspirovaného hudbou ztvárněné designérem Mauriciem del Puerto ze společnosti De Dietrich či přednášku architektky Márii Kusé o spojení baroka s brutalismem. V dalších panelech vystoupila například fotografka Alexandra Timpau, designér Simon Schoβböck za značku LD Seating či slovinský architekt Milan Tamac. Italské duo Giulia Bet a Mario Abruzzese představilo interiér nové milánské restaurace BU:R, o výstavě Cosmos zase mluvila Klára Soukupová. Posluchači si zajisté odnesli velkou spoustu nových informací a inspirace.
Po samotném vyhlášení soutěže Interiér roku 2023 ještě proběhla módní přehlídka návrhů studentů katedry designu Technické univerzity Liberec a afterparty na terase galerie DOX. Talentovaná designérka Kateřina Handlová v rámci své přednášky od 14:30 představila zbrusu nové svítidlo Flare. Tato kreativní žena je již spjata se sklárnou Bomma, pro kterou toto unikátní osvětlení navrhla. Ručně vyrobené křišťálové tyče jsou inspirované fenoménem světla i tradičními řemeslnými sklářskými technikami. Každý kousek je naprostým originálem, ukrývá totiž spirálovité struktury vzniklé ručním tažením skla. Rovné i zahnuté světelné tyče, horizontálně či vertikálně zavěšené, lze umístit samostatně v minimalistickém duchu, ale při použití více kusů naopak mohou vytvořit velkolepé útvary. Paprsky světla mají připomínat světlici a do prostoru vnášet záblesky.
Zúčastnil se i jeden z našich karlínských showroomů
Mezi soutěžícími v kategorii Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork) byl letos i náš showroom Office Wave by Alax, který jsme ke konci roku 2023 otevřeli. Prostor v bývalé tovární budově pražského Karlína navrhlo studio Brádka design a do hlavní role postavilo motiv vlny, která symbolizuje akustiku, pohyb i dynamiku. Minimalistický showroom s industriálními prvky a zelenými stěnami slouží nejen k prezentaci kancelářského nábytku, ale také jako místo pro workshopy, přednášky a další eventy. Od první skici do jeho realizace uběhly pouhé čtyři měsíce. Vnikl tedy v opravdu krátkém časovém úseku a firemní DNA vystihl více než dokonale.
Jedinečná cena pro ty nejlepší
Vítězové devíti kategorií si odnesli unikátní trofej navrženou designérkou a uměleckou ředitelkou sklárny Rückl, Kateřinou Handlovou. Výroba probíhala pod hlavičkou společnosti Bomma, pro kterou v minulosti vytvořila úspěšná svítidla Shibari. Svůj unikátní rukopis promítla do přenosného světelného objektu z foukaného, ručně broušeného a pískovaného skla doplněného o kožený popruh. Inspiraci našla v krajině, osobním prostoru a v interiéru samotném. Kdo si tyto ceny odnesl?
Vítězové jednotlivých kategorií
První místo v kategorii Soukromý interiér (rekonstrukce) obsadila Nová identita domu v Kutné Hoře od Jana Holuba a Tomáše Hanuse z ateliéru Byró architekti. Tato na první pohled nenápadná, ale mistrovsky provedená proměna se stala zároveň absolutním vítězem letošního ročníku. Nejlepším soukromým interiérem v rámci novostaveb se stala Garden Vila u Prahy z pera Atelier Kunc Architects, v kategorii nízkonákladového bydlení zvítězil Byt s modrým schodištěm od New Architecture. Dvojice architektů z tohoto studia si zároveň odnesla i první místo v Hlasování veřejnosti za svůj pražský soukromý byt s názvem Jak bydlíme my.
Veřejné prostory měly hned dvě kategorie. Ve skupině restaurací, kaváren a hotelů nejvíce zaujal hotel Perk v Šumperku z tvorby studia Lucie Koldové. Kategorii obchodů, služeb, škol, zdravotnických zařízení a veřejných prostor ovládla obnova Červeného kostela v Olomouci. Na ní se podílel Atelier-R, Denisa Strmisková Studio a Studio Kosatko. Interiér roku LD Seating týkající se kanceláří a coworků vyhrál Ateliér Archstyl a Studio Woow v Bratislavě.
V neposlední řadě byl oceněn nový kabát Císařských lázní v Karlových Varech od Petr Hájek Architekti. Ten získal Cenu zahraničních médií. Cenu novinářů si odnesl ateliér A1 Architects za projekt s názvem Duch ateliéru skláře v Praze. Navíc se ještě udělovala cena generálního partnera Velux projektu Lékárníkův dům v Jindřichově Hradci.
Moc gratulujeme všem vítězům!
Byt s modrým schodištěm
Byt v centru Prahy vyniká barvami české trikolóry, inspirovanými cestami architekta po Jižní Americe. Prostor je rozdělen na spodní pobytovou část a horní spací část, která je přístupná konzolovým schodištěm nebo žebříkem. Konstrukce je zvýrazněna sytě modrou barvou, s červenou v předsíni a neutrálním nábytkem doplněným modrými a červenými akcenty. Byt je propojen s terasou, která má různé výškové úrovně a slouží jako letní místnost. Terasa je osazena rozchodníkovými kazetami MobiRoof ECO, které zadržují dešťovou vodu a nevyžadují zavlažování. Design interiéru kombinuje nové vybavení s přečalouněným starším nábytkem, reflektujícím motta ReThink a ReUse.
Fotograf: Iveta Kulhavá
Autor a přihlašovatel: Ing. arch. Jakub Žoha, NEW ARCHITECTURE
Jak bydlíme my
Mladý architektonický pár se rozhodl proměnit svůj pronajatý byt v harmonický prostor podle svého životního stylu. Úpravy zahrnovaly odstranění starých maleb, úpravu parket a přidání barevných kontrastů. Speciální podstavec pro rostliny jim umožňuje vytvořit zelený koutek v každé místnosti, zatímco kuchyně a obývací pokoj spojují praktičnost s estetikou. Celkově se podařilo propojit elegance bytu s jejich osobními preferencemi, vytvářejíc prostor, ve kterém se cítí jako doma.
Fotograf: Iveta Kulhavá
Autor a přihlašovatel: Ing. arch. Jakub Žoha a Bc. Štěpán Mareš, NEW ARCHITECTURE
Hotel Perk
Investor projektu hotelu Perk v Šumperku chtěl obnovit místo pro setkávání místních i hostů, čímž přinesl do města novou energii. Lucie Koldova Studio navrhlo interiér restaurace, lobby, hotelových pokojů a střešní relaxační zóny s důrazem na původní architektonický ráz. Restaurace v přízemí, laděná v tmavších tónech, je rozdělena do zón s různými typy sezení a barevnými akcenty. Lobby funguje jako galerijní prostor s velkoformátovými okny a světlými barvami, doplněný o dřevěné stolky a obrazy od Michala Ožibka. Hotelové pokoje v různých barevných stěrkách jsou vybaveny nábytkem od firmy Master & Master a světly od Muller van Severen. Dva apartmány v horním patře mají terasu a exkluzivní svítidla. Střešní nadstavba nabízí relaxační zónu s výhledem na hory. Realizace trvala tři roky a je největší soukromou investicí do turistického ruchu ve městě.
Fotograf: Honza Zima a Martin Chum
Autor a přihlašovatel: MgA. Lucie Koldová, LUCIE KOLDOVÁ STUDIO a Sfera Hospitality s.r.o.
Obnova Červeného kostela v Olomouci
Červený kostel v Olomouci, uzavřený od roku 1959 a využívaný jako sklad knih, byl přestavěn na multifunkční sál pro Vědeckou knihovnu. Přestavbou mu byla navrácena původní podoba, zatímco nová betonovo-prosklená přístavba zahrnuje moderní prvky, jako je ocelová knihovna. Tato knihovna, vytvořená z darovaných knih, vylepšuje akustiku a skrývá technické instalace. Provozní a hygienické zázemí je umístěno v nové části budovy, která je propojena s původním prostorem kostela. Interiér je barevně a materiálově sladěn, s kombinací šedé a růžové barvy betonu, černých kovových prvků a medově-hnědého dřeva. Kostel byl doplněn moderním osvětlením a mobiliářem, včetně paravanu v presbyteriu od sochaře Jana Dostála. Foyer přístavby s kavárnou je vybaveno elegantními svítidly, dřevěnými a plastovými židlemi a polstrovanými křesílky. Červená barva podlah plynule přechází z foyer do interiéru kostela. Celý prostor je navržen tak, aby sloužil různým kulturním a společenským akcím.
Fotograf: BoysPlayNice a Josef Kubíček
Autor a přihlašovatel: Miroslav Pospíšil, spoluautoři: Daria Johanesová, ATELIER-R, Denisa Kubíčková Strmisková, DENISA STRMISKOVA STUDIO, Jan Košátko, STUDIO KOSATKO
Duch ateliéru skláře
H&D, umělci a sběratelé kuriozit, zakoupili v Praze dům s původními ateliéry významných českých umělců. Po rozsáhlých úpravách vznikl prostor spojující uměleckou tvorbu, vášeň pro kulinářství a lásku k alternativní kultuře. Obytný prostor s dominantním betonovým krbem a venkovní pavlačí propojuje interiér s exotickou zahradou. Dům je místem setkávání, hudby a tvorby, kde se stále třímá duch svobodného umění a společnosti.
Fotograf: David Maštálka
Autor a přihlašovatel: Lenka Křemenová, David Maštálka, Zuzana Sagitáriová, Tereza Schneiderová, A1 ARCHITECTS s.r.o.
Lékárníkův dům
Lékárníkův dům v Jindřichově Hradci, postavený v roce 1911, prošel kompletní rekonstrukcí. Schodiště, které dříve dům dělilo, nyní spojuje prostor od přízemí až do podkroví. V přízemí bylo přidáno jasně žluté jádro koupelen a šaten, čímž se vylepšila dispozice domu. Hlavní obytný prostor orientovaný k zahradě je obohacen o původní kachlová kamna a otevřen většími okny. V podkroví vznikly dvě menší bytové jednotky a ateliér, se světlem přiváděným vysoko posazenými střešními okny. Fasáda do zahrady byla modernizována čistými skleněnými plochami v hliníkových rámech, které kontrastují s tradičními okny. Dřevěná lávka v zahradě klesá ke cihelnému plácku a jednoduchému venkovnímu zázemí. Celkový charakter domu byl zachován, ale přizpůsoben potřebám moderní pětičlenné rodiny.
Fotograf: Radek Úlehla
Autor a přihlašovatel: Ing. arch. MgA. Martin Petřík, Ing. arch. Matěj Šebek, JIH ARCHITEKTI s.r.o.