Dobrá nálada a kondice v moderním velkoměstě? Čína opět vsadila na hřiště pro malé i velké.
Pamatujete si na projekt The Nest (Hnízdo), který upoutal pozornost veřejnosti před dvěma lety? Ateliér 100architects jej nyní posunul ještě dále! Projekt The Other Nest (Nové hnízdo) na ploše 13 000 m2 ukazuje, jak se dá po funkční i estetické stránce pozvednout šedivá struktura moderního velkoměsta. Pestrobarevné hřiště pro děti i dospělé vyrostlo v Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie S’-čchuan.
Projekt The Other Nest je dalším zářezem v sérii tzv. „městských intervencí“, na které se 100architects specializují. Cílem intervencí je zlepšování životní úrovně ve velkoměstech pomocí kvalitních a přístupných ploch stimulujících vzájemné setkávání uživatelů bez rozdílu věku nebo sociálního postavení. V těchto stále populárnějších areálech se mohou obyvatelé pomocí her i vzájemně jeden od druhého učit nové dovednosti. Společnost se tak ozdravuje mimo jiné skrze lepší náladu i fyzickou kondici.
S ušlechtilou zakázkou se na 100architects i tentokrát obrátil dlouhodobý klient ateliéru, developerská společnost New Hope Group. Na základě úspěchu původního projektu se zástupci obou týmů rozhodli originální ideu posunout opět o něco dále. Vycházet při tom měli z původního konceptu, avšak adaptovaného na specifickou lokaci uprostřed nově vybudované rezidenční čtvrti.
Když hra dává život
Původní projekt i jeho mladší sourozenec představují koncepci „velkoměstských hraček pro širokou veřejnost“. Zároveň boří zažité stereotypy o tom, že hry jsou určené výhradně pro děti. Velkoměstská hřiště v podání 100architects přinášejí radost a zábavu všem jedincům bez ohledu na jejich věk. A není divu – působí totiž doslova jako duhové oázy, kterým uprostřed uniformní infrastruktury zkrátka nelze odolat!
Stejně jako u originální multifunkční hrací plochy The Nest, také v případě letošního „upgradu“ bylo inspirací pro rozmístění atrakcí zrození nového života. Ústřední motiv představují dvě čerstvě vylíhnutá kuřátka, které krmí jejich společná matka, starostlivá slepička. Žížala, kterou jim v zobáčku přináší, je ve skutečnosti skluzavkou, ve které se však již prohánějí cizí mláďata – tentokrát ta lidská. Tři hlavní objekty v podobě rozpustilých opeřenců zůstaly oproti své starší verzi v nezměněné podobě. Rozpustilé vertikální struktury slouží jako poutavé prvky pro uživatele k lezení, klouzání a objevování různých herních příležitostí.
Okolo centrální sekce zachovali tvůrci osvědčené kruhové vzorce uspořádání prvků. Tyto kruhy fungují jako samostatné platformy pro sociální interakce a škálu dalších funkcí, které jen potvrzují variabilitu celého prostoru. Propojení všech kruhových komponentů dalo vzniknout běžecké dráze, která se celou strukturou hřiště vine jako řeka. Dráha zároveň prostor vizuálně sjednocuje a zdůrazňuje jeho multifunkční charakter, který dokáží stejnou měrou ocenit malí i velcí. K základním herním a interaktivním prvkům patří zapuštěná pískoviště, houpačky, trampolíny, přístroje pro fitness, čínské šachové stoly, cvičební pomůcky pro seniory nebo posezení ve stínu pod baldachýnem ve tvaru vaječné skořápky.
Pestrobarevný podlahové povrchy tvoří pružná a odolná gumová fólie EPDM. Tento osvědčený materiál efektivně absorbuje nárazy během herních i cvičebních aktivit uživatelů, které jsou díky tomu bezpečnější a příjemnější. Vzory a grafiky na podlaze slouží také jako interaktivní hrací desky a v neposlední řadě definují plochy vyhrazené specifickým aktivitám. V noci celý objekt ožívá prostřednictvím dekorativního svícení v podobě flexibilních LED pásů, které zdůrazňují linie pozemních prvků a oblé tvary stínících baldachýnů. Funkční osvětlení pak zajišťují sloupy veřejného osvětlení s menšími lampami, jejichž stínidla replikují zdejší charakteristický motiv vaječné skořápky.
A protože „městská intervence“ představuje komplexní urbanistický zásah, tým 100architects nezanedbal ani okolí, kde nechal vysadit bujnou zeleň v podobě keřů, květin i vzrostlých stromů. Široký pás vegetace zároveň přirozeně ohraničuje areál a poskytuje mu vizuální ochranu před obytnými budovami, které jej obklopují. Kdo z vás by z nich alespoň na chvíli nechtěl uniknout?