Domácí ekosystém GAARA. Vypěstujte si vlastní houby v domácích podmínkách.
Chtěli byste si doma vypěstovat vlastní houby, ale nevíte jak na to? Se skvělých řešením přišla izraelská designérka Klil Etrog, která vymyslela domácí ekosystém pro pěstování hub. Podívejte se s námi, jak takový proces funguje.
Pro začátek budete potřebovat GAARA, sadu nástrojů, pomocí kterých lze pěstovat houby v domácnosti. Pro tento účel použila designérka Klik Etrog plast a jíl. Jedná se o běžné materiály, jejichž vlastnosti přispívají k příznivým podmínkám pěstování, a to ke zvyšování vlhkosti a snižování teploty.
Co vše je potřeba ke správné údržbě ekosystému GAARA
Může se zdát, že jde o náročný proces, avšak opak je pravdou. Klik Etrog vyvinul speciální plastové nádoby, které lze stohovat, a tím zvýšit množství vypěstovaných hub. Tyto nádoby jsou protkané malými kanálky pro vodu, které zabezpečují rovnoměrné rozložení vody a zachovávají ideální vnitřní prostředí pro pěstování. Součástí sady jsou také kultivační vaky s myceliem (podhoubím) a další manuální nástroje sloužící pro údržbu a provoz celého unikátního ekosystému.
Proces je jednoduchý a zvládne ho každý
Stejně tak, jako houby v lesích potřebují dostatek vlhkosti, rozptýleného světla a vzduchu, podobně jsou na tom houby vypěstované v ekosystému GAARA. Plastové nádoby by měly být umístěné poblíž okna s dostatkem světla. Do každé z nich je třeba vložit sáček s myceliem, který odpovídá objemu nádoby, a ten propíchnout. Bezprostředně pro propíchnutí tobolky s podhoubím je třeba nalít vodu do kanálků pro vytvoření vlhkého prostředí. Nádoba je vybavena několika malými otvory, kam je třeba vstříknout vodu několikrát denně pro podporu vegetačního růstu hub. Proces začíná fungovat bezprostředně po splnění těchto prvních kroků.
Plné využití
Jeden sáček s myceliem lze použít maximálně po dobu tří cyklů růstu hub. Poté je třeba vymýt všechny používané plastové nádoby a tobolku mycelia vyměnit za novou. Ovšem i původní tobolka mycelia má stále své využití. Lze ji přimíchat do hlíny či substrátu jakožto přírodní hnojivo.
Zdroj fotografií: Klik Etrog
Autor článku: Michaela Procházková