Dominanta humpoleckých ulic: Rodinný dům Plecháč dostal jemnější interiér
Když se řekne Rýzner nebo studio OK Plan Architects, znalcům české moderní architektury se okamžitě vybaví unikátní dům s padnoucí přezdívkou Plecháč. Nachází se na úzkém pozemku na nároží dvou ulic v Humpolci a na první pohled upoutá fasádou z cortenového plechu. Po několika letech se majitelé rozhodli pro úpravu interiéru, která zjemní jeho surové rysy a modernizuje funkčnost. Jak proměna dopadla?
Hlazené betonové podlahy, viditelný skelet z oceli, stropní konstrukce z vlnitého plechu zalitého betonem i betonové stěrky. Tato ikona postavená v roce 2005 ztělesňuje tehdejší kontroverzi a manifestuje desatero humpolecké architektonické kanceláře. Architekt Luděk Rýzner se řídil svými zásadami a vytvořil tak dílo, které je předmětem fotografování, publicity i diskuzí. Moderní a udržitelné bydlení zahušťuje stávající zástavbu uprostřed města, je vytvořené z přiznaných, snadno rozebíratelných a recyklovatelných materiálů, opticky propojuje exteriér s interiérem a funkčně využívá všechny plochy naplno.
Dále umožňuje snadno reagovat na technický pokrok, vyžaduje minimální údržbu použitých materiálů a nabízí stabilní klima. O to se stará kvalitní zasklení, screenové rolety, decentralizované jednotky vytápění, klimatizace i možnosti větrání. Ani na vnější prostory architekti nezapomněli. Parkovací přístřešek disponuje zelenou střechou a lze ho využít i jako krytou terasu. Sadové úpravy, nyní v podobě vzrostlých stromů, přirozeně pomohly začlenit dům do zástavby. Zahradě zarostlé trávníkem dominuje nerezový bazén. Čtyřpodlažní stavba vyplňuje komplikovanou parcelu s mnoha limity. Jednou stěnou se napojuje na sousední objekt, s nímž výškově koresponduje, přední stěnou pak kopíruje uliční čáru. Kopilitová stěna v přízemí plynule pokračuje do průsvitného oplocení zakončeného tvárnicemi polévanými betonem. Kostra z žárově zinkované oceli je obalena předrezlým cortenovým plechem, který mu dodává hlavní estetický, a v letech vzniku domu lehce pobuřující rys. Interiéry byly v roce 2005 zrealizovány v extrémně minimalistickém duchu.
Co se změnilo?
Ačkoli je Plecháč teprve ve svých teenagerských letech, po zabydlení vyvstaly nároky na změnu vnitřních prostor jak z hlediska, komfortu, designu, tak pokroku technologií. Jedním z parametrů žádajících si zlepšení byla akustika. Té přispělo obložení konstrukcí odhaleného stropu katrovanými dubovými deskami. O zjemnění i absorpci zvuku se postaraly také nové závěsy. Nová linka na míru osvěžila jak estetiku, tak funkci kuchyně, krbové těleso jde ruku v ruce s aktuálními trendy v topení a současnou tvář dostalo i osvětlení. To společně s řízením domu a vytápěním prošlo i energetickou revolucí.
Díky tomu, že o redesign se postarala stejná architektonická kancelář, změny naturálně splynuly s původními prvky a vykreslily funkční a harmonizující vrstvu. Ateliér OK Plan Architects a Rýznerův Plecháč už od doby svého vzniku píšou vlastní kapitolu v českém architektonickém prostředí. Projekt poukazuje na to, že pokud se dům postaví podle určitých zásad, jednoduše ho lze po testu časem přizpůsobit současným potřebám, aniž by se muselo výrazně zasahovat do původní stavby. Tak, jak dospívali jeho majitelé, tak svými funkcemi i designem dospívá tato neotřelá rezidence.