Drahoslav Mizerak | Od IT k vizualizacím
Nějakou dobu to trvalo, ale nakonec Drahoslav Mizerak našel svoji vášeň, díky které si vytvořil úspěšnou kariéru. Skrze vizualizace, kterým se dnes věnuje, se snaží lidem pomoci dosáhnout příjemného a relaxačního pocitu v jakémkoli interiéru, bez ohledu na jeho velikost či styl. Řídí se heslem: „Your life starts every morning in your home, make your home beautiful“. Více o tomto kreativním muži se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Jak dlouho se již v oboru vizualizací pohybujete? Co vás k tomu přivedlo? Změnil se za tu dobu nějak váš přístup či osobní styl?
Začínal jsem tvorbou a úpravou modelů do her. To však pro mě nebylo to pravé, a tak jsem si našel práci v IT sféře. Po osmi letech v tomto oboru jsem zjistil, že by se mi líbilo vytvářet architektonické vizualizace. Pár jsem jich zkoušel vytvořit, ale nedokázal jsem dosáhnout dobrých výsledků. Proto jsem si zaplatil online kurz, díky kterému jsem tomu více porozuměl, naučil jsem se spoustu nových věcí a pokračoval jsem dál samostudiem. Mé výsledky se zlepšovaly, až jsem jednoho dne odešel ze stabilní práce a vydal se na cestu živnostníka. Momentálně je to už asi pět let, co se aktivně věnuji tvorbě 3D vizualizací. Během této doby jsem v sobě objevil schopnost navrhovat nejen interiéry, ale i exteriéry, čímž se rozšířilo mé portfolio.
Jaký typ interiéru pro vás představuje největší výzvu a proč?
Pokud bychom hovořili o vizualizacích interiéru, tak tam už mě jen tak nic nepřekvapí. Problematické mohou ale být například interiéry bez oken. Dosáhnout pěkného výsledku jen za pomoci umělého osvětlení je vždy složitější, než když máme místnosti s velkými okny, jelikož je třeba kombinovat umělé nasvícení s přirozeným světlem. Co se týká vizualizací exteriéru, to je vždy velká výzva. Venku je těch scénářů mnoho, může svítit slunce, být zataženo, vše pak vypadá jinak během podvečerní doby nebo při východu slunce. Prostory je třeba pozorovat v reálném životě a snažit se tomu přizpůsobit ve vizuálu.
Mohl byste nás provést celým procesem ? Jak dlouho trvá vytvořit průměrnou vizualizaci, jaké kroky to zahrnuje?
Je to dlouhý proces, zvláště pokud s tímto oborem teprve začínáte. Během let praxe pak postupně vytváříte své postupy, databáze modelů a textur, různé scripty a pluginy pro usnadnění práce. Výsledku pak dosáhnete za nesrovnatelně kratší čas.
Celý proces začíná konzultací s klientem, sběrem co nejvíce informací, fotek, nákresů a dalších důležitých podkladů. Následně začínáte modelovat prostor, zaplňovat ho nábytkem a dekoracemi. Mnoho modelů máte k dispozici, ale pokud chcete zvolit nějaké atypické prvky, musíte věnovat čas jejich kvalitnímu vymodelování. Ruku v ruce s modely jde i vytvoření materiálů a nasvícení, což je snad nejdůležitější krok. Právě tento prvek má podle mého názoru má největší vliv na kvalitu koncové vizualizace. Nakonec strávíte nějaký čas renderováním testovacích záběrů. Teprve tehdy reálně vidíte, co si žádá úpravy. Pokud jste s výsledkem spokojeni, posíláte vizualizace klientovi. Klient má samozřejmě právo tyto vizualizace komentovat, vyjadřovat se k nim, takže podle jejich zpětné vazby pokračujete v úpravách. Je rozumné dohodnout si s klientem, kolik kol úprav můžete absolvovat, aby to mělo jasné hranice. Nakonec připravíte finální vizualizace, které ještě postprodukčně doupravujete v některém z 2D grafických programů. Upravíte kontrast, expozici, zvýrazníte odlesky a dodáte vizualizacím hloubku.
Jedním z vašich projektů je vizualizace interiéru, která v sobě snoubí neutrální barvy a osobité kousky. Kde jste hledal inspiraci?
V tomto projektu jsem se snažil skloubit moderní s tradičním. Cílem bylo podpořit klienta v rozhodnutí pro původní stromkovou podlahu, která v domě zůstala. Jedná se totiž o starý dům, který bude kompletně zrekonstruován. Moderní prvky, jako konferenční stolky, velká gaučová souprava či bílá kuchyňská linka, jsem se snažil vyvážit stylem, který se více hodí k tradiční podlaze. Proto jsem krb, který tvoří dominantu celého prostoru, obložil dekoračními lištami a z boční strany ho obklopil živou zelenou stěnou.
Do každé vizualizace pravděpodobně vložíte část sebe samého. Najdeme v interiérech nějakého společného jmenovatele, který je pro Vás typický?
Rád vytvářím v návrzích jedinečné prvky, například zadní stěny za TV. Ne vždy jsou ale klienti nakloněni experimentům. Celkově se snažím dosáhnout v interiérech příjemného, relaxačního pocitu. Řídím se mottem: „Your life starts every morning in your home, make your home beautiful“. Je tedy důležité vytvářet takové prostory, kde si lidé mohou odpočinout, zapomenout na věci, které je zatěžují, a plně relaxovat.
Co je vaším nejoblíbenějším projektem, na kterém jste se podílel?
Každý projekt je jiný, vždy se najde určitá zvláštnost, která ho nějakým způsobem odlišuje od ostatních. Nemám favorita, ale velmi rád vizualizuji velké otevřené plochy, jako například kanceláře typu open space nebo exteriéry bytových domů. Nejraději mám projekty, při kterých se s klientem dokážu dohodnout na konkrétní atmosféře, například pokud mohu použít ve vizualizacích západ slunce nebo se pokusit ztvárnit nějaký příběh. To vizualizace ozvláštňuje a posouvá na ještě vyšší level.
Prozradíte nám, jaké projekty v nejbližší době plánujete? Případně můžeme se těšit na nějaké rozšíření portfolia?
Vytvořil jsem službu, kterou představím v brzké době realitnímu trhu v České republice. Na to se velmi těším. Bude se jednat o stejně kvalitní vizualizace, ale za dostupnější cenu. Rád bych tak pomohl realitním makléřům s rychlejším a jednodušším prodejem nemovitostí. Zároveň se aktivně snažím tvořit své portfolio vlastními osobními projekty, takže na mé webových stránkách, Facebooku či Instagramu budou jistě přibývat projekty.
Zdroj fotografií: DrahusMizerakDesign
Autor článku: Karolína Bouzková