Dřevěná krkonošská pohádka v podání Fránek Architects
Kdo Krkonoše zná, dobře ví, jak nádherná příroda se tu nachází. Staleté stromy, nádherné výhledy, vysoké kopce i nejvyšší hora České republiky Sněžka. To je to, co tuto část naší vlasti charakterizuje u nás i ve světě. Není tedy divu, že bydlení tu představuje hotovou pohádku. To ostatně ví i ateliér Fránek Architects a majitelé domu, kteří zde nechali zbudovat dřevěnou novostavbu.
Ateliér dostal za úkol vytvořit architektonický návrh rodinného domu, který by do zdejší přírody zapadl a spojoval umění, život a přírodu. Architekti navíc zjistili, že na pozemku, na němž plánovali vytvořit nový dům, kdysi skutečně stála stavba, jediná v širém kraji. A protože jde o chráněné území, museli ke své práci přistoupit s nejvyšší zodpovědností.
Jejich klient, který stavbu domu financoval, měl pár nevšedních požadavků. Prostor domu měl být zbudován tak, aby byl duchovně zaměřený, velmi nevšední a čistý. Ani to ale pro architekty ze studia Fránek Architects nepředstavovalo větší problém.
Dům navrhli do svažitého terénu s tím, že se do něj vstupuje ze spodní strany, kde se také nachází venkovní bazén. Tento vchod je ovšem suterénní, vytvořený ze železobetonu. Další úrovně domu už jsou ovšem vytvořené jako čistá dřevostavba. Hlavní vstup s příjezdem se nachází v prvním podlaží, v horní části pozemku. Krov domu tvoří čtyři rámy, lepené plnými vazbami a doplněné třemi páry konvexně prohnutých polštářů. Architektonické studio přistoupilo k tomuto návrhu, aby zvětšilo prostor a zároveň ho maximálně využilo a vytvořilo tím akustickou kulisu a přirozené světelné efekty.
Bílá jako symbol čistoty a neposkvrněnosti
Exteriér domu je celý obložený modřínovými lepenými latěmi, doplněný obrovskými okny, aby do interiéru proudilo přirozené denní světlo. Za zmínku jistě stojí i dlouhá zastřešená terasa, na níž mohou obyvatelé v letních měsících odpočívat skrytí před sálajícími slunečními paprsky. V zimě pak představuje úkryt přes sněhem a větrem.
Interiér domu je naopak čistě bílý a to i včetně podlah. Tím se vytvořil prostor připomínající běloskvoucí papír, který poskytuje téměř neomezené možnosti pro zakomponování umění a zároveň navozuje pozitivní myšlení.
V obyvatelích domu vyvolává jen samé krásné myšlenky a nápady a zároveň vzbuzuje dostatek představivosti k vymýšlení nových a zajímavých věcí. Alespoň tak tuto stavbu vnímá sám investor. Dům v této podobě nikdy nezestárne, naopak s přibývajícími léty bude krásnější a ještě zajímavější. Interiérovou dominantou je točité schodiště ze světlého dřeva s bílým zábradlím, které spíš než obyčejné schodiště připomíná umělecké dílo. Z celého domu pak za jasného počasí uvidíte Krkonoše ve své plné nádheře.
Ekologie především
Stavba je samozřejmě vysoce ekologická a úsporná. Disponuje tepelným čerpadlem a v budoucnu k němu přibude místo klasické garáže přístřešek na automobil vybavený solárními panely. Nebude chybět ani skleník na pěstování zeleniny.
K domu se dostanete pouze po dlouhé cestě lesem, která připomíná cestu životem, stupňuje nedočkavost a v neposlední řadě rámuje celý zážitek z místa, kde se dům nachází.
Kdo stojí za studiem Fránek Architects?
Zakladatelem Fránek Architects je architekt a pedagog Zdeněk Fránek, který vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, a v roce 1989 si pak založil vlastní studio. Mimo jiné také realizoval mnoho výstav. Roku 2007 připravil výstavu Perspektivy v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, mezi lety 2011 a 2012 zase Útroby architektury v Domě umění města Brna. Výstava Figures v Galerii Jaroslava Sutnara v Plzni, jejímž je také autorem, se konala v roce 2020. Zdeněk Fránek přednášel i na zahraničních univerzitách, například v Gentu, Utrechtu, Hildesheimu, Pekingu, Santiagu de Chile nebo v Mexico City.
Fránek Architects má ve svém portfoliu stavby jako oválný kostel v Neratovicích, parkovací dům v Dolních Břežanech, modlitebnu Církve bratrské v Litomyšli či výstavní pavilon ve Vítkovicích.