Dřevo: přírodní materiál, který vás okouzlí
Materiál, který zaručeně vnese do každého prostoru útulno, sluší mu kombinace snad s každým dekorem, materiálem nebo strukturou a rozhodně o něm lze hovořit jako o nadčasovém? Možná vás to překvapí, ale tohohle spojence nemusíte hledat nikterak daleko. A kdo že je ten tajemný? No přece masivní dřevo! Nad čím se musíte zamyslet při výběru dřevěného nábytku? Inspirujte se a nechte se okouzlit krásou a jedinečností tohoto přírodního materiálu.
Mnoho tváří, mnoho podob
Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů a neodmyslitelně patří k našim obydlím a interiérům už od počátku věků. Jde o odolný a snadno tvárný materiál, kterému lze opracováním i nátěrem vtisknout jakoukoliv podobu. Nechybí mu ale ani přirozená krása a rozhodně lze o něm říci, že má charakter a charisma na rozdávání. Velké oblibě se dřevo v interiéru těší zejména díky své rozmanitosti. Odlišné druhy dřevin nabízejí celou škálu odstínů i výraznost kresby.
Dříve byly velmi populární exotické dřeviny, pro něž je typická výrazná kresba a netradiční zbarvení v jantarových, červených až černých tónech. Nábytek a zejména pak komody z těchto dřevin vždy patřily mezi velmi žádané a exkluzivní zboží, které se rychle stalo znakem luxusu. Exotická dřeva se ani postupem nevytratila – nábytek z nich v interiérech najdeme i dnes, ale v mnohem jednodušší designové formě, než byly například původní bohatě zdobené a vykládané komody.
Více než exkluzivní původ dřeva nás dnes totiž okouzluje jeho přirozená krása. Tak jako se svými interiéry snažíme vyjádřit svou jedinečnost, tak i u dřeva oceňujeme i jeho zdánlivé nedokonalosti, jako jsou pukliny, praskliny a suky. Právě díky nim je každý masivní kousek vždy originál a v propojení s jednoduchým designem, který nechá vyniknout jeho přirozenou, organickou a přírodní krásu, je prostě perfektní.
Světlé nebo tmavé?
I když se říká, že nic není černobílé, věčný souboj dřeva v interiéru by se tak rozhodně popsat dal. Mezi milovníky dřeva a dřevěných dekorů najdete v podstatě dva hlavní tábory. V tom prvním jsou ti, kteří nedají dopustit na světlé dřeviny, a v tom druhém pak ty se slabostí pro jeho tmavé varianty.
Světlé dřeviny s jemnou, nenápadnou kresbou nachází příznivce mezi vyznavači hesla “v jednoduchosti je krása”. Světlé dřevo vždy působí vzdušně, nese v sobě jistou něžnost a křehkost, dokáže ještě více interiér prosvětlit. Miluje ho skandinávský styl a rozhodně se neztratí ani v moderním minimalistickém interiéru. A i když to světlému dřevu sluší zejména ve společnosti pastelových barev a dokonale vyniká v jemných kombinacích, nemusíte se obávat ani hrátek s efektivními kontrasty. Například s černě lakovaným kovem.
Pokud máte raději výraznější, zemité interiéry, lze předpokládat, že vaším favoritem budou tmavé odstíny dřeva typické pro rustikální a industriálně laděné interiéry. Výborně se kombinují s moderními materiály jako je beton či kov, ale velmi jim sluší i společnost klasické cihly. Co se týče barev a struktur, dá se říci, že je vše povoleno a záleží jen na vašem vkusu.
Ať už se přidáte na jakoukoliv stranu, můžete se spolehnout, že se dřevo postará o celkové zútulnění prostoru a zpříjemnění tamní atmosféry. Jediné, na co se vyplatí při sázce na tmavý či světlý dřevěný nábytek brát ohled je velikost a přirozená světlost prostoru. Platí, že čím tmavší a robustnější kousek dřevěného nábytku, tím méně světla a optického prostoru.
Kvalitní a pravidelná péče jako základ
Přírodní materiály v interiéru byly, jsou a vždycky budou pastvou pro oči, ale kromě četných pozitiv se najdou i nějaké ty mínusy. Masivní dřevo i po ošetření neustále pracuje – vysychá, absorbuje vlhkost, kroutí se i praská. Aby si dřevěný nábytek uchoval svou krásu co nejdéle, je potřeba nejen pravidelná péče a ošetření speciálními přípravky, ale také výběr vhodného místa. Masivu nesvědčí velké vlhko ani sucho – studené chodby ani blízkost topení tedy není to pravé ořechové.
Zdroj fotografií: Unsplash
Autor článku: Sylvia Trégler