Dům s výminkem? V udržitelném trendu dneška nejde o přežitek, dokazuje studio KLAR.
Víte, co je to výminek? Mladším ročníkům napovíme – v uplynulých staletích se takto nazývala část domu vyhrazená na dožití rodičům či starší generaci rodinných příslušníků. Hospodář odcházející na odpočinek předal pomyslné žezlo svému synovi výměnou za ubytování ve výminku, stravu a další výhody. Vícegenerační rodinný dům navržený podle současných trendů udržitelného bydlení postavilo v obci Rybí nedaleko Štramberka architektonické studio KLAR.
Duo mladých architektů Václav Kocián a Zdeněk Liška založili vlastní studio roku 2017 v Kopřivnici. Ve své tvorbě odrážejí hluboký vztah k místům svého dětství. Primárně se zaměřují na funkční estetiku každé konkrétní stavby a kontext jejího vzniku. Požadavkem čtyřčlenné rodiny zadavatelů byla udržitelná dřevostavba se samostatnou částí pro bydlení prarodičů, částečně s možností stavby svépomocí a s ekonomickými provozními náklady. Poměrně rozsáhlý pozemek nacházející se v jižní okrajové části obce Rybí byl vymezen přístupovou cestou, potokem, vzrostlými stromy a plotem sousední nemovitosti. Zastavitelnou část z celkové plochy však výrazně limitovalo ochranné pásmo lesa a plynové zásobníky pod zemí. Závěrečné tvarosloví domu tak bylo těmito parametry v podstatě předurčeno.
Mírná jihovýchodní svažitost terénu pozemku otevírá dechberoucí panoramata pastvin a lesů s mírnou zástavbou. Malebnou tečku těmto obrazům dodávají boží muka s posezením vybudovaná v nejnižším bodě parcely, kde se navíc vzájemně kříží potok s přístupovou cestou. Boží muka na pozemku majitelů jsou jako prapůvodní součást křížové cesty z Nového Jičína do Štramberka volně přístupná pro veřejnost.
Udržitelná svoboda formy
Velkou výhodou pro architekty byla nízká hustota zástavby v okolí plánovaného domu, v návrhu se tak nemuseli nechávat svazovat stávajícími styly a tvary. Rozpočet i stavební program, stejně jako striktní požadavek dřevostavby však byly nekompromisní. Autoři Kocián a Liška proto k projektu přistoupili racionálně, bez obav zvolené konstrukční prvky replikovat.
V těsné blízkosti lesního ochranného pásma byly vybudovány dva do sebe vzájemně vetknuté tubusy se sedlovou střechou, které mají odkazovat na tradiční beskydskou architekturu jednopodlažních domků.
Tubusy představující dvě samostatná obytná křídla se protínají v oblasti zádveří – jedno pro mladou rodinu a druhé pro prarodiče – tedy již zmiňovaný „výminek“. Obě křídla svým vzájemným postavením obytnou plochu směrem od severu uzavírají. Na opačné straně se pak rozevírají do soukromého dvora s výhledem přímo do lesa. Na dvoře můžete díky krytým ochozům, které jej obklopují, v pohodlí relaxovat v jakémkoli počasí, navíc za zvuků okolní přírody. Vzrostlé stromy sem v letních měsících propouštějí přesně snesitelnou míru slunce, v zimě se pak můžete kochat paprsky, namáhavě si klestícími cestu skrze koruny.
Již při vstupu do domu lze okamžitě přehlédnout celou obytnou plochu i terasu se zahradou. Na jednu stranu se vydáte chodbou skrze technickou místnost, koupelnu a ložnici výminku až na terasu. Na druhou stranu pak dorazíte přímo do obýváku mladé rodiny. Obývací pokoj představuje rozlehlý převýšený prostor propojený s kuchyní, jídelnou a nabízející četné průhledy ven do okolní krajiny. Právě na tyto detaily kladla rodina klientů obzvláštní důraz. Zdejší sedací okno je vysněným ideálem nejen všech knihomolů, kteří se v něm uvelebí s šálkem oblíbeného nápoje. Od kuchyňského pultu můžete při přípravě občerstvení monitorovat celý vstupní prostor domu, zda už se neblíží hosté.
Na obývací místnost prostřednictvím chodby dále navazuje tzv. klidová zóna, koupelna a ložnice. Ze všech těchto místností lze zároveň vystoupit i na ochozy a terasu. Útulné zázemí v chladných měsících podporuje teplovodní podlahové vytápění s centrálním elektrokotlem. V obývacím prostoru nesmí chybět krbová kamna na dřevo, v koupelnách zase praktické topné žebříky.
Vyvýšené základy pomohly dům odlehčit
Pro celkovou konstrukci domu zvolili Václav a Zdeněk ze studia KLAR dřevěné fošínkové provedení, jehož dutiny jsou vyplněné minerální vatou a zapečetěné OSB deskami. V interiéru převládá smrková biodeska a jednoduchý bílý sádrokarton. Dubové podlahy pokojů přechází v chodbách a koupelnách do keramické dlažby. Hledisko udržitelnosti bylo dodrženo již ve stavebních základech, které se však u obou oddělených křídel liší. Výminek spočívá na betonových pasech, část rodinná je vyvýšena nad terén pomocí nenápadných ocelových stojek. Toto řešení je šetrné k půdě, kromě toho domu propůjčuje optimální proporce i odlehčený vzhled.
A jaký je váš názor na vzájemné soužití několika generací jedné rodiny? Pokud je pro vás do budoucna jasným řešením designový interiér, který si zamilují mladí i jejich prarodiče, vybavíte snadno z pohodlí domova v našem e-shopu!