Easyhome Huanggang Vertical Forest City: Udržitelná architektura budoucnosti
S rostoucím počtem obyvatel přibývá rovněž staveb a ubývá lesů a přírodních ploch. Architektonické studio Stefano Boeri Architetti přišlo s udržitelnou vizí, kdy propojilo obytné věžáky s trochou zeleně a vytvořilo unikátní vertikální les. Spolu s dalšími třemi komerčními budovami tak tvoří komplex, který představuje první krok k realizaci ambiciózního konceptu zelené architektury v Číně.
Mrakodrapy a věžáky již dávno nepředstavují pouze šedé krabice, které mají za cíl naskládat do sebe co nejvíce kanceláří či bytů spolu se stovkami, někdy i tisíci obyvatel. Mnohé z nich dnes tvoří umělecká díla, která svojí unikátní architekturou a netradičními technologiemi lákají návštěvníky z celého světa. Výjimkou není ani komplex Easyhome Huanggang Vertical Forest City, který si dal za cíl vytvořit nový soubor zelené a udržitelné architektury, zahrnující obytné budovy, hotely a velké komerční prostory. Projekt se nachází ve městě Huanggang v čínské provincii Hubei a rozprostírá se na ploše 4,54 hektarů. Svým harmonickým splynutím budov a přírody nabízí městu a jeho občanům funkce a služby splňující jejich každodenní potřeby a zároveň navazuje kontakt s naturální částí města.
Komplex se skládá z pěti budov, z nichž dvě jsou obytné a představují jakési vertikální lesy a zbylé tři komerční věže poskytují nejrůznější funkce pro veřejnost. Soubor staveb se nachází v oblasti ohraničené třemi komunikacemi, přičemž pro zvýšení flexibility dopravy bylo rozšířeno uspořádání silnic v severojižním směru a jedna z cest tak proplouvá mezi budovami a začleňuje komplex ještě více do městského prostředí, čímž podporuje živost a využitelnost místa. Ačkoli jsou dvě části zdánlivě rozdílné, spojuje je řada vlastností jako výška či vyvýšený podstavec, díky čemuž působí velmi komplexně a vzájemně se doplňují jak designově, tak funkčně.
Tři komerční věže byly situovány na společný podstavec složený ze svislých modulových prvků, jejichž rozložení je konstantní s výjimkou několika částí, které svojí nepravidelností oživují design a zpestřují celkovou hru fasády. Tato konstrukční volba vizuálně vytváří pocit rytmu na souvislých vnějších fasádách, které se ztenčují směrem k severovýchodnímu rohu, kde prvky vyúsťují ve skleněnou fasádu, jež činí vzhled celého komplexu pružnějším a transparentnějším. Jako ozvěna naturální části, charakteristické pro obytné věže, je na střeše obchodní čtvrti plánována velká část poloveřejné zeleně s cílem úzce propojit přírodní prostředí s pracovními prostory.
Easyhome Huanggang Vertical Forest City: spojení s přírodou
Nejzajímavější částí komplexu jsou bezpochyby obytné věže, které na sobě nesou 404 stromů a 4620 keřů, a ztělesňují tak vertikální les. Veškeré rostliny byly vybrány z místních druhů, přičemž nejčetnějšími druhy stromů jsou Ginkgo biloba, Osmanthus fragrans, Acer griseum, Ligustrum lucidum a Chimonanthus praecox, a hlavními reprezentanty keřů jsou Hibiscus mutabilis, Elaeagnus pungens, Nandina domestica a Euonymus alatus. Součástí zeleně je rovněž 2408 metrů čtverečních trvalek, květin a popínavých rostlin, jako Ophiopogon bodinieri, Sedum lineare a Liriope spicata. Tyto přírodní prvky ročně pohlcují přibližně 22 tun CO2 a produkují 11 tun O2, což značně ulevuje životnímu prostředí a podporuje to udržitelnou vizi.
Fasády obytných věží tvoří konzolové prvky, které narušují pravidelnost budovy a vytvářejí nepřetržitý pohyb. Rostliny mezi nimi totiž mohou volně prorůstat a formovat tak nové ornamenty plné života a energie. Ve věžích žije přibližně 500 lidí, kteří mají nevídanou možnost vnímat městský prostor z jiné perspektivy a plně pocítit pohodlí obklopení přírodou, a to při svém každodenním životě. Vedle unikátní zeleně budovy rovněž různě kombinují uzavřené a otevřené balkony, a tak vyhoví nejrůznějším požadavkům a přáním svých obyvatel.
Dokončení komplexu Huanggang Vertical Forest City je velkým a důležitým krokem na cestě k realizaci ambiciózního zeleného konceptu Stefana Boeriho v Číně. Projekt představuje první vertikální les v zemi a má dvojí význam – otevírá novou architektonickou typologii pro autorské architektonické studio s extrudovanými objemy zapadajícími mezi stromy, a zároveň odkrývá dveře novým udržitelným návrhům, inspiruje a umožňuje městu Huanggang spustit celkový proces regenerace a přestavby městského kontextu. Plány Boeriho by zkrátka mohly pomoci redefinovat architekturu jako takovou a ulehčit planetě, kterou budeme ještě mnoho let potřebovat.
Udržitelná vize Stefana Boeriho
Pro renomovaného architekta Stefana Boeriho není Easyhome Huanggang Vertical Forest City prvním urbanistickým počinem, který vplétá krásy přírody do neobyčejných staveb, a jeho zkušenosti se tak zrcadlí v každém detailu čínského komplexu. Jeho nejznámějším dílem je milánské Bosco Verticale, které mu přineslo mnoho slávy a pozornosti, a zároveň se mu díky tomu naskytla řada nových příležitostí, jak rozšiřovat svoji udržitelnou vizi architektury. Jeho studiu Stefano Boeri Architetti, založenému již v roce 1993, se tak každým projektem upevňuje silná a jasně definovaná identita, která spojuje mnohotvárnost činností, udržitelnou architekturu biodiverzity a propracovanou strategii rozvoje měst v různých měřítkách.