Ekologická architektura v Miláně: k uhlíkové rovnováze pomohou zelená věž a skleníkový most
Zlepšování městského mikroklimatu je v některých světových metropolích stále zřetelnější. Čím více planetu tlačí klimatická otázka, tím více se města zelenají. Italská designová metropole jde příkladem. Schválila totiž vizionářský projekt, který má pomoci vyrovnávat uhlíkovou stopu.
Panorama milánské čtvrti Porta Nuova Gioia brzy obzvláštní zelená věž. Za plánovaným projektem stojí architekti Diller Scofidio + Renfro (DS + R) a Stefano Boeri Architetti (SBA). Nová výšková věž má být propojena s již existující kancelářskou věži Pirellino, která stojí na opačné straně ulice. Obě budovy budou propojeny unikátním skleníkovým mostem, jehož prostor nebude sloužit jen k procházení nad rušnou ulicí, ale také jako místo vhodné pro nejrůznější veřejně vzdělávací akce.
„Jelikož se velká část naší práce zaměřuje na budoucnost měst, vidíme v projektu Pirelli 39 skvělou příležitost nastartovat éru udržitelného růstu měst. Projekt kombinuje renovaci historických budov s implementací ekologicky odpovědné živé architektury,“ říká architektka Elizabeth Diller z DS + R.
Porota, která si z projektů vybírala, ocenila vztah mezi městem a přírodou. Nová budova bude totiž značně přispívat k vyrovnávání uhlíkové stopy. Bude pokryta 18 000 čtverečních stop vegetace, což je takové množství, které ročně absorbuje 14 tun CO2 a vyprodukuje devět tun kyslíku. To ale ještě není vše, s téměř 30 000 čtverečních stop fotovoltaických panelů bude 65% energetických potřeb budovy pokryto solární energií.
„Tento projekt oživí ikonickou budovu Pirellino a vytvoří novou věž, která bude kombinovat architekturu s přírodou. Projekt je důkazem, že Miláno je městem budoucnosti odhodlaným bojovat s klimatickou krizí“ dodává Stefano Boeri.
Zdroj: Coima, Diller Scofidio + Renfro a Stefano Boeri Architetti
Autor článku: Tereza Šmajsová