Facelift interiéru: Kombinujte barvy jako zkušení designéři!
Barvy jsou při zařizování interiéru jedním z rozhodujících faktorů, který přispívá k tomu, zda se v daném prostoru budeme cítit dobře. Volíte stále dokola své oblíbené odstíny nebo sledujete aktuální trendy a jdete jednoduše s davem? Pokud chcete k procesu tentokrát přistoupit zodpovědněji a zaručit si dlouhodobý uspokojivý výsledek, máme pro vás několik tipů pro dokonalou osobní interiérovou paletu!
Domnívali jste se, že teorie barev je jen náhodně vygenerovanou reprezentací odstínů? Opak je pravdou. Již před staletími se vědci a umělci, mezi nimi i Isaac Newton, zabývali jednotlivými kategoriemi odstínů barevného spektra a jejich efektivním vzájemným mixováním. Právě Newton definoval sedm hlavních barev, které plynule přecházejí jedna do druhé: červená, oranžová, žlutá, zelená, světle modrá, tmavě modrá a fialová. Na základě těchto a navazujících poznatků se vyvinuly postupy a nástroje, které interiéroví designéři a další profesionálové dodnes používají ve své praxi. S našimi radami a špetkou analytické práce to hravě zvládnete i vy. Posloucháte raději než čtete? Všechny informace z tohoto článku najdete i v našem videu!
Trilogie barevné typologie
Chystáte se vyladit obývací pokoj, pracovnu nebo třeba ložnici v nových tónech? Začneme trochou matematiky. Místnost si rozdělte na tři samostatné barevné celky v poměru 60-30-10. Největší podíl, tedy 60% prostoru, bude tvořit vaše hlavní dominantní barva. Vybírejte ji mezi světlými, neutrálními či pastelovými odstíny. Máte vybráno? Skvělé – právě v tomto odstínu byste měli vymalovat zdi, volit koberec a velké kusy nábytku, jako je například pohovka. Tzv. sekundární barva váš primární dominantní odstín podpoří, zároveň však upoutá i sama o sobě. Představovat by měla asi 30% plochy. Skvěle se hodí na závěsy a čalouněný nebo jinak zdobený nábytek.
Rádi celek tzv. „rozbijete“ výrazným nebo překvapivým barevným akcentem? Pak si obzvláště užijete tuto poslední fázi plánování. Výběr je neomezený, podle svých preferencí můžete být odvážní i konzervativní – pravidlem však zůstává, že tento odstín použijete pouze na zbývajících 10% povrchů. Využít jej můžete na různé textilie, dekorativní polštářky, dekorace a doplňky či umělecká díla.
Je vám barevná „svatá trojice“ málo? Pak si s klidným svědomím přiberte ještě čtvrtý odstín, zastoupený stejně jako akcent v dalších 10% plochy navíc. Celkový poměr tedy bude 60-30-10-10. V tomto případě však věnujte výběru palety a vzájemnému ladění tónů ještě důkladnější péči – ne každý interiér snese divoké nesourodé kombinace.
V kruhu kontrastu a harmonie
Jak dosáhnout mezi vybranými odstíny oku lahodící koncepce? Vezměte si na pomoc tzv. barevný kruh. Během několika sekund si jej najdete například na internetu a jednoduše vytisknete. Jedná se o přehledné vizuální schéma reprezentující vzájemné vztahy barev. Základní verze obsahuje 12 barev, které se směrem ven od středu kruhu řadí postupně od nejsvětlejších po nejtmavší tóny. Pokud je vaším cílem výrazný nebo i jemnější barevný kontrast, volte v rámci kruhu vždy dva zcela protilehlé odstíny, jako jsou například žlutá a fialová, červená a zelená či modrá a oranžová.
Pokud se však chcete držet spíše při zemi, orientujte se při výběru podle rovnostranného trojúhelníku, jehož vrcholy vám společně propojí například odstíny fialové, oranžové a zelené v požadované intenzitě tónu. Nemusíte se bát ani barev, které spolu těsně sousedí, nebo dokonce kombinací světlejších a tmavších odstínů jedné barvy – to se nejlépe osvědčilo u neutrální šedé, krémové nebo bílé. Kromě toho, čím světlejší tón použijete, tím více svůj prostor prosvětlíte a opticky zvětšíte, pokud je podobná kompenzace právě vaším cílem.
Postrádáte na barevném kruhu neutrální klasiku black & white? Rozhodně se jí nebraňte, snadno ji totiž sladíte prakticky s čímkoliv. Velkým současným trendem jsou pak zemité tóny hnědé, krémové či šedé, které krásně vyniknou na sedačce v obýváku, ale i jako součást různých dekorací. A pokud jste se rozhodli použít na stěně betonovou stěrku, doplňte ji akcenty žluté, tyrkysové nebo pastelovými odstíny.
Pokud vás opustila inspirace, jaké barvy v interiéru zakomponovat, vyzkoušejte kombinace světle modré s tmavě zelenou, žluté s oranžovou nebo třeba tmavě modré a fialové.
Barevné strategie pro každého
Věděli jste, že barvy použité v interiéru mohou mít silný dopad na naše každodenní rozpoložení? Kromě osobních preferencí a vhodnosti pro daný typ místnosti proto určitě nezapomeňte vybrané odstíny posoudit i z psychologického hlediska. Žádný strach – i v této oblasti jsme pro vás připravili praktický rozcestník.
Jako teplé barvy označujeme tóny žluté, oranžové či červené. Dokáží nás totiž pocitově prohřát a doslova nakopnout k aktivitě! Doporučujeme je všude tam, kde trávíte čas s přáteli nebo ostatními členy rodiny, například do obývacího či dětského pokoje nebo kuchyně. Ke studeným barvám se řadí modré, zelené a fialové tóny. Prostředí ochlazují, zvyšují naše soustředění i schopnost efektivně odpočívat. Proto jsou ideální volbou do ložnice, koupelny nebo domácí pracovny.
Jestliže se vám líbí moderní neutrální interiér vyzařující pohodu a čistotu, laďte jej do bílé. Dejte si však pozor, aby výsledek nepůsobil příliš sterilně. Veselým povahám udělá dobře zářivě žlutý interiér, který prostor rozsvítí a pozitivně tak zapůsobí na náladu i inteligenci. Šmrncovní oranžovou doporučujeme všem, kteří touží po každodenním zklidnění, dobití baterek a pravidelné dávce optimismu. Růžová již dávno není záležitostí jen pro malé (či velké) princezny. Citlivě zvolený tón bude působit radostně, něžně a vzedme ve vás novou vlnu typické ženské náklonnosti k ostatním. Vášnivě červená zasáhne cíl jako energetická bomba, proto ji dávkujte opatrně a po drobných akcentech doplňků či detailů.
Klid, pohodu a harmonii si zaslouží každý z nás. Pozvěte si je domů v podobě rozmanitých odstínů modré. Doporučujeme je zejména v kombinaci s nábytkem v provedení z přírodního dřeva. O život v těsnějším sepětí s přírodou dnes usiluje čím dál více lidí. I uprostřed velkoměsta se ke svému vysněnému ideálu můžete přiblížit aplikací zelené ve všech podobách. Vaši osobnost přirozeně zklidní a vrátí do rovnováhy, v dětském pokoji má příznivý vliv na schopnost číst. K harmonizujícím a zklidňujícím přírodním odstínům se řadí i hnědá. Mimo jiné jde o jednu z mála barev, která by neměla chybět v žádném interiéru, a to v jakémkoli zastoupení.
Skvělé vodítko, jak si ověřit, že barevné schéma bude fungovat, je připravit si obrázkovou koláž s vybranými odstíny. Použít můžete vytištěné fotografie z internetu nebo výstřižky z katalogů či časopisů. Barevné vzorníky z obchodů vždy testujte v pohodlí domova a ve zdejším světle, které se od cizího prostředí může výrazně lišit.
Už máte vymalováno? Gratulujeme! Teď už zbývá barevnou paletu doladit vhodnými akcenty v podobě nábytku a doplňků. Vybrat si je můžete v e-shopu Alax, kde vám naši odborníci rádi poskytnou také vzorky, katalogy a další informace. Sledujte také náš YouTube kanál, kde najdete praktické videonávody, rozhovory či novinky ze světa designového nábytku.