Festival Pulse v Ostravě prohloubil povědomí o současných tématech architektury a designu i spolupráci mezi pěti zeměmi
Na začátku května proběhla největší konference o architektuře, interiérovém a produktovém designu ve střední Evropě. Pulse festival zahrnuje přednášky, diskuze, výstavy a hlavně nabízí skvělé příležitosti v oblasti budování profesních vztahů. V Ostravě, ocelovém srdci České republiky, se v rámci networkingu s velkými osobnostmi ze světa designu setkal i ředitel Alaxu, Otto Cabala.
Pět zemí, tři kreativní obory a nespočet zajímavých lidí. Konference Pulse hostí architekty, designéry, developery, podnikatele, odbornou veřejnost a další účastníky z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska. Letošní ročník se uskutečnil v termínu 2. a 3. 5. v ostravském industriálním areálu Vítkovice. Nabitý dvoudenní program moderoval Daniel Stach. Čtvrtek se věnoval otázce “Jaké jsou současné výzvy produktového a interiérového designu v regionu střední Evropy?”, pátek byl zasvěcen nejaktuálnějším tématům současné architektury a developmentu v celém regionu.
Čtvrtek ovládl zejména Arik Levy
Významné osobnosti přednášeli a diskutovali v průběhu dvou dnů žhavá témata současného designu a architektury. Světoznámý designér Arik Levy během své čtvrteční přednášky o spolupráci se světoznámými značkami dovršil věk 61 let a na počest jeho narozenin se večer konala oslava a párty se zlatým hřebem v podobě koncertu oblíbené kapely Monkey Business. I Otto Cabala si užil milé osobní setkání a rozhovor s touto legendou. Unikátní kousky, které Arik Levy navrhl pro různé značky najdete i v katalogu Alax.
Ve stejný den prezentovala také například dvojice Vrtiška & Žák, Jakub Pollág či Tomek Rygalik. I s ním se ředitel Alaxu setkal v rámci networkingu a z jejich rozhovoru vzešel příslib návštěvy. Tomek Rygalik plánuje i se svými studenty přijet do Prahy a společnost Alax zorganizuje setkání s ním. Plody jeho spolupráce se značkami Profim či NOTI patří v našem portfoliu k velmi oblíbeným. I přednáška psychologa architektury Michala Maltona o vědeckých poznatcích vnímání a fungování lidského mozku ve spojitosti s architekturou a urbanismem rozšířila obzory vnímání oboru.
Páteční den byl nabitý přednáškami a diskuzemi o aktuálních tématech architektury
Ranní blok druhého dne zahájil povídáním o významu a budoucnosti virtuální reality v architektuře a designu Adam Rajnoha ze studia YORD. To se specializuje právě na virtuální a rozšířenou realitu v širokém spektru oborů. Dále se diskutovalo o současném developerském systému i urbanismu nebo třeba rozdílu mezi zúčastněnými zeměmi na poli stavebnictví a jeho rozvoje. Ovšem highlightem pátečního programu byla přednáška světoznámého architekta jménem Daniel Libeskind. Ten se zasloužil například o vznik Židovského muzea v Berlíně. Pozvaní hosté se s ním pak večer setkali osobně v rámci VIP Meet & Greet. Mimo přednášky a diskuze byla k vidění spousta dalších zajímavostí. Expozice s názvem Jan Kaplicky Study Room simulovala realistickou podobu pracovny známého architekta. Pracovní stůl, knihovny plné autentických publikací a časopisů i ikonické sofa ho ovlivňovaly na jeho cestě za vizionářskými návrhy.
Návštěvníci si mohli prohlédnout místnost inspirovanou prostředím, ve kterém Jan Kaplický tvořil. Instalace zde bude k vidění minimálně do července a poté poputuje na rok do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Za zmínku stojí i kurátorský výběr toho nejlepšího z architektury a designu z pěti zemí za rok 2023, virtuální a rozšířená realita reprezentující ty nejlepší technologie v oboru nebo skoro 3 000 snímků moderní architektury od redaktora Dolce Vity a kurátora Adama Štěcha. Konference Pulse byla pro všechny účastníky velkým přínosem jak z hlediska čerpání nových informací, tak ve sféře networkingu. A my už pomalu vyhlížíme, co přinese zase za rok!