Geometrický konstruktivismus v praxi. La Muralla Roja láká tvary i barvami.
Vypadá jako pevnost vynořující se zpoza skalnatých útesů. Ve skutečnosti však jde o postmoderní bytový komplex. La Muralla Roja je architektonickým klenotem na pobřeží, který udivuje místní i turisty. Možná vás překvapí, že se nejedná o moderní architektonický počin, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stavbu navrhl španělský architekt Ricardo Bofill už v roce 1968, postavena byla o 5 let později.
Stavba takového neobvyklého formátu už nepotřebuje velkolepý název. Kdo má alespoň základy španělštiny, přeloží si, že La Muralla Roja jednoduše znamená "červená zeď". Tato originální stavba slouží jako bytový projekt s 50 bytovými jednotkami. Našli byste ji na sídlišti La Manzanera ve španělském městě Calp jižně od Valencie.
Architektonicky je La Muralla Roja moderní reinterpretací arabské kasby - pevnosti, která byla typická pro oblasti severoafrických horských vesnic. Kasby byly nejčastěji hliněné se čtvercovým půdorysem a doplněny věžemi na rozích. Díky své kolosálnosti mohla sloužit jako úkryt před pro celou vesnici před nájezdníky.
Budova nabízí celkem 50 bytů, najít tu můžete studia o velikosti 60 m² i dvoupokojové apartmány (80 m²) či třípokojové apartmány o rozloze 120 m². Architekti pod vedením Ricarda Bofilla kromě samotných bytů také navrhli střešní terasu, solárium, bazén nebo saunu.
Hlavní inspirací pro stavbu La Muralla Roja byla arabská lidová architektura, kterou bylo možné najít i ve středomoří. Charakterizují ji výrazné barvy fasád i vnitřních zdí, které většinou kontrastují s okolní přírodou. Vnější fasádu pokrývají různé odstíny červené, které se ostře vyjímají v okolní krajině.
Vnitřek budovy, jako schodiště a chodby, jsou naopak laděny do různých tónů modré - od nebeské modři přes indigo až po fialovou podle toho, zda je záměrem kontrastovat s oblohou, nebo s ní vytvořit vizuální kontinuitu. Modré chodby nejenže propojují jednotlivé byty, ale také do nich přivádí světlo. Ve stavbě není přísně oddělen veřejný a soukromý prostor, jak to známe u evropské architektury, naopak se oba sektory vzájemně prolínají řadou propojených schodišť, plošin a mostů.
Červené zdi z dálky působí jako labyrint, když se však na budovy podíváte z výšky, spatříte geometrické provedení odpovídající tvaru řeckého kříže (zkrácený kříž, kde jsou všechna ramena shodné délky). V případě La Muralla Roja ramena končí v obslužných věžích, v nichž se nacházejí kuchyně a koupelny.
Kam čert nemůže, tam nastrčí turisty, a i když je La Muralla Roja rezidenční stavbou, je jeden apartmán k dispozici i pro cestovatele. Pronájem apartmánu, který vás vyjde na 2 500 až 5 000 korun za noc, si můžete zařídit na platformách Booking nebo Airbnb.
Zdroj fotografií: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, Daniel Rueda
Autor článku: Tereza Šmajsová