Grand Prix Architektů: Národní cena za architekturu pro rok 2022 již zná své vítěze!
Ani letos nechyběla prestižní soutěž Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu, která bude příští rok slavit již třetí kulatiny. Z 255 přihlášených bylo vybráno pouhých padesát finalistů, kteří před odbornou porotou prezentovali své projekty. V pondělí 31. 10. 2022 se pak v pražském Veletržním paláci konalo slavnostní vyhlášení. Pojďte se společně s námi podívat na vítězné projekty GPA pro rok 2022.
Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu se každoročně těší velkému zájmu jak ze strany profesionálů, tak veřejnosti, což dokazuje i její dlouhodobé fungování již od roku 1993, kdy byla založena Alenou Šrámkovou. Do největší české architektonické soutěže zabývající se realizacemi se pravidelně hlásí stovky uchazečů se svými jedinečnými projekty, které byly v daném roce dokončeny. Ty jsou následně v několika kolech hodnoceny pětičlennou porotou složenou z mezinárodních špiček v oboru, přičemž jeden zástupce je vždy z České republiky a tradičně bývá jeden porotce rovněž ze Slovenska. V letošním roce za porotcovský stůl zasedli a poctili tak soutěž svojí účastí Jean-Pierre Carniaux, Michal Bogár, Robert Schmitz, Martin Rein-Cano a Eva Le Peutrec.
Soutěž obvykle začíná již na jaře, kdy pořádající obec vyhlásí zahájení nového ročníku a umožní tak zájemcům se snadno registrovat a přihlásit online, což celkový proces značně usnadňuje. Možná i díky tomu se v letošním roce soutěž dočkala krásných 255 projektů, což je nejvyšší počet přihlášených po covidové pandemii. V rámci prvního kola, které probíhalo elektronicky, bylo vybráno 50 finalistů, kteří byli následně odtajněni na vernisáži, kde byly veřejnosti vedle úspěšných projektů představeny i ty nepostupující. Součástí druhého kola byl pak Grand Prix Architektů Festival, kde byly projekty prezentovány v českém i anglickém jazyce před porotou, kterou doplnil student z řad Spolku posluchačů architektury. Na základě jejího rozhodnutí byli po zasedání vybráni výherci jednotlivých cen, kteří byli vyhlášeni a oceněni v pondělí 31. 10. 2022 na galavečeru v pražském Veletržním paláci, jímž provázel moderátor Ondřej Sokol.
Ceny jednotlivých kategorií a čestná uznání
V letošním roce bylo rozdáno celkem sedm čestných uznání, osm cen v nejrůznějších kategoriích, hlavní cena Grand Prix a cena za celoživotní dílo. Vítězové obdrželi jako každý rok kostky z dílny Bohumila Eliáše v různých barvách a velikostech dle jednotlivých skupin.
V kategorii šetrná stavba uspěl Bytový dům Rezidence Michelangelova, za nímž stojí ateliér Podlipný Sladký architekti s.r.o., dále Bořislavka Centrum pod taktovkou studia Aulík Fišer architekti, s.r.o. (kategorie Urbanismus), Paluba Hamburk, jehož autorem je projectstudio8 (kategorie Krajinářská architektura a zahrada), Vývojové centrum modularity, o které se zasloužil ateliér CHYBIK + KRISTOF (kategorie Interiér), Lávka přes Labe v Nymburce jako výsledek práce studia Stránský, Hustý a partneři s.r.o. (kategorie Novostavba), Zámek Děčín, konkrétně pak restaurování glorietu v Růžové zahradě pod vedením architektů Tomáše Eflera, Václava Girsy, Miloslava Hanzla, Jany Strnadové a Jaroslava Svěreka (kategorie Rekonstrukce) a Společenský sál Farního centra v Lidečku, za nímž stojí studio AEIOU s.r.o. (kategorie Novostavba). V kategorii Rodinný dům pak uspěl Dům v Lanškrouně od Martina Neruda Architektura.
Čestného uznání se dočkaly projekty V7_Underground, Sportovní hala Základní školy v Novém Hrozenkově, Vodojem s vyhlídkou na Trosky, Mezi lukami, Expozice “Skrytý středověk” v suterénu zámku Bílovec, Rekonstrukce a nadstavba vily Wellnerova a Obnova vrchnostenské zahrady u hradu Pernštejn. Hlavní cenu získal projekt Kunsthalle autorů Jana Schindlera, Ludvíka Seka a Zuzany Drahotové z SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI.
Kunsthalle je nový prostor pro umění v místě bývalé Zengerovy transformační stanice v historickém centru Prahy. Najdete zde rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro i kavárnu s terasou a půvabným výhledem na Petřín a Pražský hrad. Ačkoli tuto rekonstrukci doprovází řada kritiky především z řad veřejnosti, většina pramení z nedostatečných informací o celém jejím procesu. Rekonstrukce probíhala s intenzivními konzultacemi s památkáři, jejichž požadavky byly pečlivě reflektovány a zakomponovány do průběhu i výsledné podoby. Koneckonců, umění má vzbuzovat emoce, ať už pozitivní, nebo negativní, což se Kunsthalle jednoznačně daří. Nicméně hlavní cena GPA mluví sama za sebe.
V neposlední řadě obdržel cenu za celoživotní dílo Václav Aulický, který je autorem mimo jiné televizní věže na pražském Žižkově.
Devětadvacátý ročník největší české architektonické soutěže Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu byl opět velkolepou událostí, která odkrývá veřejnosti výjimečné realizace. Některé z nich jsou tisícům lidí denně na očích a jsou skloňovány v nejrůznějších médiích, jiné se do povědomí dostaly právě díky soutěži. Bez ohledu na jejich popularitu je ovšem každý z vítězných projektů osobitý a veškerá tvrdá práce, která za nimi stojí, se bezpochyby vyplatila.