Harmonie, funkčnost, krása a úcta k životnímu prostředí. Představujeme Vám Tchaj-jüanskou botanickou zahradu.
Nekonečná originalita, která má zároveň přínos pro životní prostředí. To je Tchaj-jüanská botanická zahrada, která se svými vlastnostmi a designem od ostatních staveb a komplexů značně vyjímá.
Její osobitost ztělesňují především tři kopulovité skleníky umístěné na umělém jezeře a podél něj. Tuto zahradu nedávno dokončila rakouská firma Delugan Meissl Associated Architects (DMAA). Projekt byl zahájen s ambiciózním cílem přeměnit bývalou těžební oblast na park, který je nejen vzorem pro krajinářskou tvorbu, jež je v Číně tak zásadní, ale obsahuje také stavební infrastrukturu, která může být využita pro výzkum přírodních ekosystémů. Autorská společnost DMAA dohlížela na vývoj zahrad, které zahrnovaly vytvoření umělé krajiny s kopci, jezírky, vodopády, cestami a budovami.
Skleníky ve tvaru jedinečných kopulí
Ústředním bodem areálu je skupina tří kopulovitých skleníků, které poskytují vhodné klimatické prostředí pro pěstování rostlin z různých oblastí. Výstavba těchto skleníků vyžadovala spojení technického know-how v oblasti energetického designu, tepelných vlastností, strukturální integrity a zasklení, stejně jako montáže a logistiky. S volným rozpětím přes 90 metrů je nejširší ze tří kopulí jednou z největších dřevěných příhradových konstrukcí na světě. Všechny tři kopule se skládají z dvojitě zakřivených lepených dřevěných nosníků, které jsou uspořádány ve dvou nebo třech vzájemně se křížících vrstvách a jsou inspirovány tradičními čínskými chrámy. Kopule jsou zaskleny dvojitě zakřivenými skly, z nichž některá obsahují otevíratelná okna, která pomáhají udržovat požadované klima. Hlavní nosníky dřevěných konstrukcí, které shora připomínají skořápky, jsou na severní straně základny těsně seskupeny a směrem k jihu se vějířovitě rozšiřují, čímž vytvářejí konstrukčně různorodou průsvitnost, která optimalizuje solární zisky. Skleníky jsou umístěny v blízkosti vstupu do upraveného parku a jsou propojeny chodníky, které se táhnou kolem jezera. V největší kopuli se nachází tropická zahrada, zatímco druhý pavilon vytváří pouštní prostředí. Nejmenší kopule je umístěna na jezeře a je v ní expozice vodních rostlin.
Vstupní budova jakožto originální architektonický prvek zahrady
Součástí Tchaj-jüanské botanické zahrady je také vstupní budova s muzeem přírody a administrativním zázemím. Vstupní budova, k níž se přichází z příjezdové cesty přes velké nádvoří, vede návštěvníky po otevřeném jezdícím schodišti, které prochází kruhovým otvorem v desce na obrovskou střešní terasu, z níž mohou dohlédnout na celý park a uvědomit si dvojí funkci budovy jakožto rozhraní mezi architekturou a krásou přírody. Konzolová plošina vie-wing se vznáší nad vodní plochou v srdci parku a směřuje návštěvníky ke třem skleníkům.
Botanická zahrada disponuje také muzeem bonsají. Terasy muzea, které jsou uspořádány do soustředných kruhů, tvoří konstrukční rámec pro tuto precizní prezentaci starobylého dálněvýchodního aspektu zahradního umění. Stejně jako mohutné kopule skleníků i základna muzea dynamicky reaguje na modelovanou topografii krajiny. Vedle tohoto muzea můžete v komplexu najít též budovu restaurace a čajovny, které se nachází na ostrově v jezeře jižně od vchodu a skleníku. V neposlední řadě disponuje zahrada též výzkumným centrum obsahujícím laboratoře, ateliéry, kanceláře, dílny, zasedací místnosti, přednáškové sály a knihovnu. Centrum je rozděleno do několika různě velkých pavilonů, které jsou v přízemí propojeny společným blokem.
Inspirace tradiční čínskou architekturou
Neustálý dialog mezi interiérem a exteriérem a jemná artikulace rozhraní mezi architekturou a krajinou se odráží v sochařské modelaci krajinářského parku, který organicky splývá s vybudovanou infrastrukturou. Celkový koncept vychází z tradičních čínských dřevěných střešních konstrukcí, kterým se snaží vzdát hold reinterpretací jejich strukturální a geometrické logiky. Restaurace a čajovna je dokonalým příkladem uplatnění principů skládaných a proplétaných nosných vrstev, vytváření stupňů a měřítka přidáváním nebo ubíráním vrstev v blízkosti podpěr nebo okrajů a hry s proporčními vztahy mezi konstrukcí a prostorem. Společnost DMAA představila plány tchajwanské botanické zahrady v roce 2016 a dnes již prezentuje její finální podobu.