Hub of Huts: Wellness zóna, kde zmizela gravitační síla
Jižní Tyrolsko je proslulé svojí okouzlující krajinou a dechberoucími panoramaty hor. Wellness centrum Hubertus, které se v oné pohádkové oblasti nachází, postavilo kolem této přednosti celý hotelový komplex s relaxačními zařízeními a umístila přírodu do středu dění. Jinak tomu není ani u nejnovější částí Hub of Huts, která je inspirována odrazem vodní hladiny a působí, jako by levitovala nad zemí. Podívejte se s námi na originální wellness zónu, která přepisuje pravidla perspektivy.
Architektonická společnost noa* má za sebou již mnoho vydařených projektů, které překvapují svojí originalitou, přesným zasazením do kontextu okolí i praktičností. Jedním z těchto projektů je i ikonický konzolový bazén v jižním Tyrolsku, jež studio navrhlo v roce 2016 pro wellness centrum Hubertus, který působí jako by se vznášel mezi nebem a zemí. Na toto místo činu se po třech letech vrátili se zadáním navrhnout specializovanou přístavbu pro wellbeing, která naváže na celkový koncept hotelu a v netradičním návrhu opět odrazí krásu okolní krajiny. Ačkoli již realizovaný bazén nasadil vysokou laťku, nový projekt Hub of Huts předčil veškerá očekávání a výsledná podoba využívající hru perspektivy láká oko architektů i návštěvníků, kteří chtějí zrelaxovat svoje tělo i mysl na maximum.
Příroda ve středu dění
Středobodem celého wellness centra je příroda na dosah ruky. Aby byla tato krása co nejvíce vyzdvižena a podpořena, musel být kontaktu s okolím každý element patřičně přizpůsoben. V počáteční fázi výzkumu tým architektů studoval výchozí situaci a pokoušel se zachytit atmosféru nového domu v jeho kontextu. Na základě pozorování okolní krajiny odrážející se v bazénu vznikl koncept návrhu, jehož cílem bylo zhmotnit to, co člověk vidí zrcadlit se na vodní hladině. Návrh je tedy výjimečný především svým netradičním pojetím horizontální linie, která působící částečně jako osa souměrnosti a vzbuzuje dojem, že je celá spodní část domu pouhým odrazem na hladině vody. Lukas Rungger, architekt zodpovědný za projekt a zakladatel společnosti noa*, komentuje jedinečnou hru linií takto: „Když se nad tím zamyslíte, změna perspektivy je běžnou praxí ve wellness centrech, kde se výhled neustále mění v závislosti na tom, zda ležíte v sauně, sedíte v relaxační zóně nebo se po hlavě noříte do bazénu.“ Účel stavby a její architektura je tedy dle něj v naprostém souladu.
Tlumené barvy podporující relaxační atmosféru
Barvy jsou důležitou součástí každé stavby a dokážou zásadně ovlivnit její celkový dojem. V případě Hub of Huts se architekti vydali cestou souladu s okolím a zvolili barvy a materiály, které se četně objevují v horské scenérii. Najdete zde hliníkové panely v přírodních hnědých tónech, jež obkládají kabiny, základní desku a systém brise soleil stínící široká okna. Podlahy jsou ve většině místností ze světle béžové keramiky, zatímco v relaxační místnosti je vyrobena z naolejovaného bílého dubu. Všechny barvy jsou tedy ve tlumených odstínech a umožňují tak návštěvníkům plnohodnotnou harmonickou relaxaci.
Vzhledem k architektonické jedinečnosti domu bylo nutné přesné umístění stavby dokonale promyslet. Dům se nachází na jihovýchodní straně fasády a stejně jako bazén je i tato konstrukce oddělena od hlavní budovy. Centrální plošina, představující zrcadlící hladinu vody, se vznáší 15 metrů nad zemí a podpírají ji dva sloupy obložené modřínovými kládami. Zavěšený chodník spojující novou wellness zónu s hlavní budovou umožňuje přístup do zdánlivě levitujícího domku až sedmadvaceti návštěvníkům. Těm je ve více veřejné horní části k dispozici vířivka, dvě panoramatické sprchy a šatna, přičemž ve spodním patře si pak mohou užívat finské sauny, sprchové kabiny, sprchy s ledovou mlhou a venkovního bazénu.
Hub of Huts je složen z několika menších domků se sedlovými střechami. Vzhledem k tomu, že má dolní část ztělesňovat odraz hladiny, objemy tvořící tuto polovinu vypadají, jako by byly vzhůru nohama. Obrácené šikmé střechy zde mají jak estetický, tak praktický důvod. Na jedné straně stojí snaha reprodukovat architekturu horské vesnice a na straně druhé praktická potřeba umístit do obrácené střechy systém čištění vody a podlaží pro sezení v případě sauny. Posunutí chatek a střídavá orientace hřebenů střech navíc umožňují 360° výhled do krajiny, což je hlavním účelem celého projektu.
Navazování na již realizovaný projekt bývá mnohdy nevděčnou disciplínou. Architektonické studio noa* ovšem toto zadání pojalo jako inspiraci a výsledkem je nekonečně originální Hub of Huts, který překvapuje svým dvacetimetrovým převisem a redefinicí klasického vnímání perspektiv. Projekt působí, jako by v daném místně zmizela gravitační síla, a přivádí návštěvníky do snové relaxační zóny obklopené přírodou, kterou zkrátka nejde nemilovat.