Interiérové trendy, které se stanou životním stylem
Rok 2021 není nakloněn pomíjivým výstřelkům, jde více do hloubky a diktuje trendy, které nebudete mít chuť po roce zavřít do skříně. Letošní hitparádě velí minimalistický styl Japandi, udržitelnost, propojení s přírodou a hybridní pokoje, které pojmou prostor pro práci, odpočinek i zábavu.
Na protipólu souznění s životním prostředím současný způsob života fandí i technologiím. Chytré uspořádání prostoru a kvalitní materiály jsou věčné a zvolíte-li vybavení sobě na míru, nebudete mít potřebu bydlení po pár letech měnit. Pokud si svoje hnízdo navíc zařídíte tak, aby se v něm odrážela vaše osobnost, jen tak vás neomrzí.
Japandi: To nejlepší ze Skandinávie a Japonska
Když se spojí severská jednoduchost a japonská praktičnost, zrodí se fúze jménem Japandi. Není to horká novinka letošního roku, ale usadila se v srdcích milovníků designu tak, že se jen tak z prvních příček oblíbenců nehne. Kombinuje v sobě ten nejlepší design z obou stylů a odráží životní filozofii obou národů. Tyto směry našly společné téma - minimalismus. Japandi nezahlcuje prostor zbytečnostmi, potrpí na přírodní materiály jako je dřevo, ratan nebo bambus a nepohrdne ani kovem, kamenem nebo betonem. Narozdíl od skandinávské neutrální palety s přídavkem bílé a černé, používá spíše zemité a světlé barvy. Hranaté strohé kousky nábytku nahrazuje konejšivými organickými tvary. Japandi je udržitelné, nadčasové a přinese do života klid a vyrovnanost.
Malá lekce japonštiny: Wabi sabi a kincugi
Pokud souzníte s východním konceptem života, jistě se vám bude hodit i znalost některých pojmů. Wabi sabi nás učí hledat krásu v nedokonalosti a přijímat vše tak, jak to je. Ptáte se, jak to souvisí s bydlením? Představte si třeba ručně vyráběnou keramiku. Možná nebude geometricky pravidelná, možná na ní uvidíte otisky prstů. Nebo už leží na polici pěknou řádku let. V západním světě by byl takový kousek adeptem na nejbližší cestu do kontejneru. Japonci si ale právě takových předmětů považují a ani zub času jim nezabrání, aby je stále používali. A dokonce i když se rozbije, spraví ji tradiční metodou kincugi. Ta spočívá v lepení střepů zlatou hmotou a v poslední době takto vyspravené kousky nabývají na hodnotě a mezi tvořivými dušemi si získávají oblibu sety na opravu nádobí metalickými švy.
Minimalismus v novém: Výsada mileniálů nebo dnešní nutnost?
Protkává naše životy v různých směrech a v době, kdy se většina lidí drží v bezpečí domova, se stává součástí mnoha domácností. Kuchyně a koupelnový nábytek s bezdotykovými dvířky či skryté zásuvky pomohou udržovat jak vizuální, tak i fyzický pořádek. Hygienické nanopovrchy znásobí praktickou stránku vybavení a jednoduchý design navíc neodvádí pozornost od práce, kterou si dnes bere domů velká část populace. Další nutností jsou chytré technologie. Ty nejen šetří čas a usnadňují život, ale mohou i zlepšit zdraví. Demonstrací je například biodynamická žárovka, jejíž světlo lze přizpůsobit denní době. Přispívá tím ke kvalitě spánku a uchování zdravého cirkadiánního rytmu. Pokud propojíte chytrou část domácnosti v hyper minimalistickém duchu s odpočinkovou zónou s Japandi prvky, jen znásobíte klady obou “trendů”.
Udržitelnost: Její kouzlo tkví v přírodních materiálech a recyklaci
Snažíte se jít co nejudržitelnějším směrem? Zapomeňte na papundeklový nábytek lepený toxickými lepidly a umělou hmotu. Nemusíte si hned nechat vyrobit celé vybavení bytu u truhláře, stačí se řídit zdravým rozumem. Při koupi se dívejte na původ i materiál, zkuste udělat výpravu k babičce na půdu nebo obejděte bleší trhy a dejte starým komodám nebo židlím nový život. Zrenovujte okoukanou skříňku, pořiďte jejím dvířkům DIY ratanový výplet nebo ji natřete novou barvou. Zakomponujte jutové koberce, košíky z mořské trávy, recyklova(tel)né materiály a doplňky ze lnu a bavlny. Začíná to zavánět vzpomínkami na dovolenou strávenou na Bali? Výborně, přidejte ještě závěsné květináče, aspoň 10 pokojových rostlin (jen pozor, ať si je nedají k obědu vaši domácí mazlíčci), macramé dekorace, houpací křeslo a pár suvenýrů z léta. Ani vám nebude líto, že se prázdninové cestování stále odkládá. Aby byl dovolenkový vibe kompletní, zvelebte si balkon nebo terasu.
Staycation: Prázdniny v obýváku
Kam na dovolenou? Přeci domů. Staycation je letos populární skoro stejně jako Zanzibar nebo Mexiko. Je kombinací pojmů “stay home” a “vacation”, jak už asi správně tušíte. Recept na takzvané hybridní pokoje je jednoduchý. Oddělte doma prostor určený na práci od toho pro zábavu a odpočinek. Že se z vašeho čtecího křesílka se stolkem stala pracovna a místo na jógamatku zabírá dětský koutek? Zkuste multifunkční nábytek v podobě sklápěcího pracovního stolu nebo oddělte pracovní prostor paravánem ve východním stylu. Ve volném čase pak můžete na wellness do koupelny, na exotickou večeři do své kuchyně, kino vám nahradí promítačka a stěna v obýváku a balkon evokuje posezení se skleničkou v oblíbené restauraci.
Dnešní trendy nejsou o tom, abychom každý rok změnili celý svůj byt či šatník, ale o tom, aby nám pomohly zlepšit kvalitu života, nastavit si priority a přizpůsobit svůj prostor našemu životnímu stylu. Když někdo přijde na návštěvu, měl by v interiéru vidět odraz naší vlastní povahy a zájmů. Pokud jste propadli nějakému módnímu výstřelku, klidně si ho pořiďte, ale vždy si představte chvíli, kdy vás omrzí. Budete kvůli tomu muset překopat celý obývák? V tom případě si to dobře rozmyslete a radši si vyberte maličkost, kterou budete moct jednoduše vyměnit.
Zdroj fotografií: Unsplash
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacharová