Jak se žilo sportovcům na nejdůležitější sportovní soutěži?
Letos jsme se konečně dočkali vytoužené o rok odložené olympiády. Hry pro rok 2020/1 se odehrávaly v japonském hlavním městě. Pojďte se s námi podívat, jak taková olympijská vesnička vlastně vypadá.
Letos jsme se konečně dočkali vytoužené o rok odložené olympiády. Hry pro rok 2020/1 se odehrávaly v japonském hlavním městě. Pojďte se s námi podívat, jak taková olympijská vesnička vlastně vypadá.
Od počátku bylo jasné, že olympijští a paralympijští sportovci budou mít kvůli epidemii v porovnání s minulými hrami odlišné podmínky ubytování. Opatření bohužel zasáhly i tradice, které se ve vesnici obvykle dodržují. Letos například zmizela možnost, aby sportovci z různých zemí jedli pohromadě. O legendárních večírcích, které se v olympijské vesnici odehrávají, si také sportovci letos mohli nechat jenom zdát.
Bydlení v olympijské vesnici
Olympijská vesnice byla v podstatě postavený poloostrov obklopený Tokijským zálivem v nábřežní čtvrti Harumi. Obytné oblasti byly rozděleny do čtyř sekcí s názvy Sun, Park, Port a Sea, kdy každá sekce má svou tematickou barvu. Z balkonu pokojů visely vlajky zemí sportovců, kteří daný apartmán obývali. Po skončení olympijských a paralympijských budou prostory sloužit jako byty.
Komplex tvoří jednadvacet obytných věží o 14 až 18 podlažích s 3 600 pokoji a 18 000 lůžky. Obzvláště ta vyvolala vlnu kontroverze, jelikož byly jednotlivé postele vyrobeny z jednorázových kartonových rámů, do kterých byly umístěny matrace z polyethylenu. Na pohodlí si však nikdo nestěžoval, lůžka byla pohodlná, ale zároveň jednoduše recyklovatelná.
Stravování v olympijské vesnici
Nejrozlehlejší budovou ve vesnici je dvoupodlažní jídelna otevřená 24 hodin denně. V nabídce bylo více než 700 jídel, od halal přes vegetariánské až po bezlepkové pokrmy. U jídla samozřejmě platila ta nejpřísnější hygienická pravidla, na zemi byly umístěny značky naznačující bezpečné odstupy a po skončení jídla musel každý strávník po sobě místo utřít. Aby se riziko nákazy eliminovalo na minimum, byla mezi jednotlivými strávníky umístěna plexiskla.
(Ne)společenské prostory
Tokijské studio Nikken Sekkei už k původním hrám navrhlo společenskou budovu, která se nachází v olympijské vesnici. Na její stavbu bylo použito celkem 40 000 kusů japonského dřeva. Stavba měla sloužit jako centrální místo k setkávání sportovců i pro styk s médii. Obsahuje kavárnu, banku, lékařské prostory, salonky, kadeřnictví a obchody.
Ať už byly hry v jakémkoliv omezeném režimu, všichni byli nakonec rádi, že se odehráli. Pro Česko byly nakonec jedny z nejúspěšnějších, čeští sportovci si z Tokia přivezli celkem 11 medailí.