Jak vypadá chata moderní doby? V Českém ráji vyrostl víkendový dům se zalomeným půdorysem
Architekt David Zámečník ze studia New How přijal výzvu v podobě zdánlivě nezastavitelného pozemku v mírném svahu a vyřešil ji technickou unikátností. Hmota domu vyplývá z tvaru pozemku na okraji obce Hrubá Skála, tradičních i moderních prvků okolní zástavby a současných požadavků na bydlení. Nízká stavba s plechovou střechou a dřevěnou konstrukcí nabízí panoramatické výhledy a komfort.
Snová krajina Českého ráje je plná přírodních i historických památek, proto není divu, že rekreační objekty v této oblasti se těší veliké oblibě. Z pozemku víkendového domu od architektů ze studia New How architekti je dokonce vidět jedna z dominant, zřícenina středověkého hradu Trosky. Majitelé chaty na svažitému pozemku mají chráněnou krajinnou oblast jako na dlani a jejími krásami se mohou kochat nejen z terasy, ale díky prosklenému průčelí i od jídelního stolu nebo z pohovky. Toto kouzelné místo je samozřejmě také dokonalým výchozím bodem pro toulky malebnými scenériemi a objevování okolí.
Tradice i pokrokové technologie
Půdorys zalomený do otevřeného písmene “V” vychází z úzkého tvaru pozemku. Inspiraci na finální podobu budovy autorům vnukla eklektická směsice okolních tradičních i moderních staveb. Jednolitá sedlová střecha z plechových obdélníků kladených diagonálně odkazuje na kulturní dědictví, ohnutý tvar jde zase ve šlépějích architektury 21. století. Navíc otevírá dechberoucí panoramatické výhledy. Materiálům dominuje dřevo a kámen. Nosné konstrukce jsou z CLT panelů, střechu vynáší dřevěný krov. Místním kamenem jsou obložené viditelné části suterénu postaveného z betonových tvárnic, ve kterém se ukrývá technologické a skladovací zázemí. Stejný kámen pak zpevňuje i přiléhající svahy.
Jednopodlažní chata je zasazena ve stráni pomocí unikátní technologie hlubinných základů, které se používají v nestabilních horninách. Základy stojí na osmnácti pilotech o průměru 800 mm. Tento inovativní postup zajistil, že se po dlouhých letech zpochybňování zastavitelnosti pozemku majitelé dočkali svého vytouženého odpočinkového útočiště.
Interiér o ploše 114 m² je celý ze dřeva, což mu dodává tu pravou rustikální atmosféru. Hřejivé obložení deskami i prkny kontrastuje s minimalistickým nábytkem, osvětlením a vybavením. Hlavní společenská místnost s vloženým patrem a útulnými kamny na dřevo je situovaná směrem na jih a východ, což kromě dokonalých pohledů na krajinu skýtá i světelné a tepelné výhody. I střešní okna přináší dostatek denního záření. V obytném prostoru nesmí chybět ani ložnice, dětský pokoj a koupelna. Interiér pak plynule expanduje na terasu, která hlavně v letních měsících navazuje na obývák s kuchyní. Přesto, že Chata v Českém ráji slouží k víkendovým a dovolenkovým účelům, je vybavena stejně komfortně jako rezidenční dům.
O studiu New How architekti
Dva spolužáci, David Zámečník a Filip Havliš, spolupracují už od dob svých studií na Fakultě Architektury VUT Brno. Nejprve se účastnili soutěží, v roce 2011 pak založili společný ateliér architecti.cz. Ten se zaměřoval na širokou škálu projektů, od rezidenční a komerční architektury až po specifické návrhy pro horská prostředí, kde využíval nejnovější technologie. Inspirace přírodními prvky a důraz na inovativní přístup se postupně staly základem jejich „nového pohledu“ na obor, který vedl k transformaci studia na značku New How. Ať už se jedná o projekt jakéhokoli měřítka, vždy spolupracují s klientem po celou dobu od návrhu až po realizaci. Na kontě již mají několik prestižních ocenění a také spolupracují s Fakultou Architektury ČVUT v Praze a médii na popularizaci architektury na našem území.