Jak zařídit pokoj pro čerstvého vysokoškoláka i teenage studenta
Září a říjen v sobě často nesou otázku, jak zařídit pokoj vašich studujících ratolestí. Ať už doma máte čerstvého středoškoláka, kterému už je dětský pokoj těsný nebo vysokoškoláka, jenž se chystá na samostatnou cestu studentským životem, určitě nám dáte za pravdu, že osobní prostor je pro rozvíjející se lidskou individualitu stěžejním. Máme pro vás pár obecných tipů, jak se poprat s výběrem zařízení do pokojíku i sdíleného bydlení.
Království pro puberťáky
Z dětského pokojíčku se pomalu stává doupě mladého teegera nebo teenagerky? V tom případě přichází čas na strhnutí tapet s princeznami nebo dinosaury a nahrazení dospělejším vybavením. Doporučujeme zvolit neutrální výmalbu i nábytek, protože stejně jako vaše ratolesti rostou a mění se rychlostí blesku, mění se i jejich vkus a styl. Proto když se v rámci hledání své vlastní identity rozhodnou pro převrat, stačí pak vyměnit dekorace a textil. Během zařizování určitě dejte na názor a potřeby svého potomka, jeho nový prostor by měl zdědit jeho charakter. Společně vyberte kvalitní nábytek a doplňky, které utváří výslednou atmosféru, nechte v jeho vlastní režii. Uvidíte, že se v takové komnatě bude pak cítit více sám sebou.
Náš tip: Pokud byste rádi oživili stěny a vnesli zajímavý prvek, zkuste betonovou stěrku. Hodí se k různým stylům a vypadá božsky. Pokud si na ni netroufnete sami, pozvěte si odborníka.
Aby učení nebylo mučení
Určitě nemusíme zdůrazňovat, že stůl a židle jsou základem pro pohodlné učení a také pro zdravá záda. Vždyť plněním projektů a domácích úkolů středoškolák tráví spoustu času. Aby šly rovnice pěkně od ruky a referát byl napsaný na sto procent, je velmi důležitá správná poloha při sezení. Ergonomická židle s nastavitelnou výškou, hloubkou a komfortními područkami je naprostou nezbytností. Dnešní trh nabízí nespočet barevných i designových provedení, kterými nepohrdne ani vybíravý puberťák. Pokud židli doplníte i výškově stavitelným stolem s naklápěcí deskou, učení bude o dost snesitelnější.
Pro spánek i denní snění
Ve spánku se ukládají všechny informace získané přes den. Pro žáka je tedy noční regenerace jedním z nejzásadnějších aspektů nejen zdravého, ale i úspěšného budoucího života. Kvalita postele a výběr matrace jsou naprosto zásadní. Růst adolescenta je nepředvídatelný, proto dejte přednost klasické délce matrace (200 - 220 cm). Její šířku pak můžete uzpůsobit prostoru, ale minimálně by měla být aspoň 90 cm. Nebojte se do spánku vašich nejdražších investovat a vsaďte na masivní dřevo, kvalitní rošt a prodyšnou a pohodlnou matraci. Nepodceňujte ani výběr polštáře, peřiny a povlečení ideálně z biobavlny nebo lnu.
V pokoji by neměla chybět ani relaxační a zábavní zóna. Pro denní odpočinek můžete zvolit třeba sedací vak nebo rozkládací křeslo - to se ostatně bude hodit i pro příležitostné nocování kamarádů. Část místnosti určená pro volný čas a zábavu by měla co nejvíce zrcadlit osobnost a záliby žáka nebo mladého studenta. Záleží už jen na něm, jestli chce projevovat výtvarné sklony, muzicírovat nebo zdokonalovat fyzičku.
Vysokoškolské hnízdo
Pomalu nastal čas, aby se váš skoro dospělý potomek osamostatnil? Pokud se vydává vstříc univerzitnímu životu do cizího města, vyvstává otázka vhodného bydlení. Velmi oblíbeným typem je sdílení bytu se společným zázemím a samostatným pokojem pro každého jednotlivce. Bez čeho se v takovém bydlení nedá obejít? Základem je samozřejmě postel. I když se z různých důvodů spánek do života vysokoškoláků občas sotva vejde, je velmi důležitý. Často už jsou základní kousky nábytku součástí vybavení bytu (nebo koleje), ale rozhodně se podívejte, v jakém stavu je matrace a případně pořiďte novou, zničená záda za šetření nestojí. Opakování je matka moudrosti, proto musíme znovu zmínit, že pro úspěšné biflování je nezbytné mít pohodlnou židli a vhodný stůl, a to v jakémkoli věku.
Budiž světlo (i v noci)
Dohánění učiva a plnění zápočtů na poslední chvíli si pamatuje jistě každý, kdo prošel univerzitním vzděláním. Stůl umístěný na denním světle, nejlépe pod oknem, je sice parádní, ale studenti jsou často nočními sovami a učí se i do časných ranních hodin. Zdroj světla je tedy jedním z nejzásadnějších faktorů pro udržení otevřených očních víček nad nepříliš záživnou literaturou. Stropní osvětlení je většinou již dané, ale vše lze dohnat silnou stolní lampou s nastavitelným ramenem a nejlépe i intenzitou či barvou světla.
Tečka na konec: Úložný prostor a zútulnění
I když je většina materiálů v dnešní době dostupná v digitální podobě, místo na knihy a sešity je nutností. Aby se nekupily na hromádce, ideálně pořiďte praktické police nebo knihovničku. V případě malého prostoru zvolte nástěnnou variantu, která pomůže ušetřit místo. Ukládání oděvů lze vyřešit klasickým stojanem nebo nástěnnými háčky, není potřeba místnost zahlcovat velkým nábytkem.
I když v se typický český student v hektickém životě plném přednášek, brigád a večírků moc dlouho v bytě neohřeje, i tak je potřeba ho zútulnit. Stesk po domově se dá vyřešit fotografiemi připevněnými na korkovou nástěnku. Ta může sloužit i pro připnutí vzpomínek nebo důležitých úkolů. Příjemnou atmosféru pomohou nastolit plakáty, zrcadla nebo zelené pokojovky (chápeme, že možná nebude místo na myšlenky na zalévání, proto můžete zkusit i ty umělé). Už zbývá přidat pár polštářků nebo třeba koberec. Textil všeobecně opticky zahřeje a není problém ho kdykoli obměnit.
Náš tip: V základním vybavení by mělo být aspoň pár základních kousků nádobí jako je hrnek, sklenička, talíř a příbor. Nejlépe dvakrát pro případ, že by se zastavil spolužák nebo kamarádka na kus řeči (nebo sklenici vína).