Jantarový pavilon na Výstavišti zaujal svou jednoduchostí porotu z České ceny za architekturu
Pražské Výstaviště láká nové návštěvníky. Přibyl v něm totiž pavilon z funkčních jantarových modulů, který za svou jednoduchost a účelnost získal ocenění finalista v soutěži Česká cena za architekturu 2021. Jedná se o první krok z řady dalších plánovaných objektů.
Pavilon je součástí nově obnovené cesty směřující do parku Stromovka a slouží jako zázemí parku dolní části pražského Výstaviště. Multifunkční centrum nabízí občerstvení s výčepem, veřejné toalety a zázemí pro zaměstnance.
Pavilon, který je unikátní svým sklolaminátovým obložením v jantarové barvě, vznikl ve spolupráci se studiem Papundekl Architekti, kteří hledali koncepční řešení s důrazem na detail. Ve své práci zpravidla vyhledávají neobvyklé stavební postupy a zahrnují zajímavé materiály. Stavba díky své variabilitě stírá hranici mezi interiérem a exteriérem. „Lehká konstrukce bude pravděpodobně nejlépe fungovat v létě. Když jsou dveře zcela otevřené, vzniká plynulý přechod mezi interiérem kavárny přes krytou a nekrytou terasu a schody, až na trávník,“ říkají porotci soutěže České ceny za architekturu 2021.
Minimalismus a variabilita v hlavní roli
Základem stavby je modulární kostra montovaná z ocelových dílů v kombinaci se zaizolovanou dřevostavbou. Objekt na první pohled zaujme sklolaminátovými panely, kterými je obložen. Výhodou těchto panelů je jejich variabilita, lze s nimi po obvodu posouvat a funkčně otevírat anebo uzavírat prostor. Jednotlivé díly obložení jsou i otočné. „Posuvně otočné panely fungují jako shrnovací plášť, do kterého je možné celý pavilon uzavřít. Variabilita pláště umožňuje různou míru využití a otevřenosti pavilonu vůči okolí za různých povětrnostních a světelných podmínek,“ říkají architekti projektu, kterými jsou Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer a Jan Svoboda.
V interiéru dominuje především šedá barva, které je přirozeně v kontrastu s jantarovými panely. Tóny šedé zde naleznete v podobě kovových obkladů podlahy, ale i v dalším vybavení pavilonu. Na stavbu bylo vynaloženo minimum stavebního materiálu, tudíž byly minimalizovány i náklady s tím spojené. Pavilon ovšem několikanásobně zvýšil hodnotu parku. Stavba je mírně vyvyšená nad úroveň terénu pomocí betových patek. Tato technologie získává stále větší popularitu, jelikož se při ní tolik nenarušuje kořenový systém a terén prostředí.
Finalista České ceny za architekturu
Architekti z ateliéru Papundekl mimo jiné upravili i okolí nově vzniklého pavilonu a přidali brány ke stávajícímu oplocení, díky kterému je trasa z Výstaviště do Stromovky pro návštěvníky přístupnější. „Návrhem brány ve stávajícím oplocení areálu a navazujících zpevněných ploch jsme obnovili významnou osu Stromovka – Výstaviště, ke které se pavilon přimyká a stává se tak svorníkem dodnes oddělených parků,“ říkají architekti pavilonu.
Projekt si zasloužil pozornost i poroty z České ceny za architekturu 2021, kterou zaujal především díky své jednoduchosti a účelnosti. „Pražské Výstaviště je eklektickou směsicí architektonických stylů. Ve všední den se zdá, že množství „těžkotonážních“ staveb není v harmonii se sporadicky se vyskytujícím městským životem, který zde občas probleskuje. Jinak tomu ale je u letního pavilonu,“ hodnotí stavbu porotci soutěže.
Názory na nový pavilon jsou víceméně kladné. „Minimální střešní konstrukce má jednu nevýhodu: nedokáže skrýt instalace, které na ní stojí a které se v důsledku toho dostávají do popředí možná více, než by měly,“ dodává porota.
Mezi další finalisty soutěže patří například rekonverze tubusu větrné elektrárny, revitalizace Kostnického náměstí, Lazy House a rekonstrukce paláce hradu Helfštýna, která získala Hlavní cenu.
Nová podoba Výstaviště Praha
Areál Výstaviště prochází za poslední dva roky významnou rekonstrukcí. Jednou ze zásadních změn je nový gastro pavilon, ale také moderní sportoviště, revitalizovaná zeleň a veřejné plochy s grily, které fungují na základě online rezervací. Mimo jiné jsou naplánované i rekonstrukce Křižíkových pavilonů a divadla Spirála. Přilehlý park Stromovka a pražské Výstaviště byly propojeny a bylo opraveno okolo dvou kilometrů veřejných komunikací včetně revitalizace 12 000 metrů čtverečních travnatých ploch.