Japonská restaurace Kaishin No Ichigeki spojuje svět architektury, videoher a chutného ramenu
Myslíte si, že architektura a videohry tvoří nespojitelnou kombinaci? Pak se s námi podívejte na netradiční japonskou restauraci inspirovanou právě tímto druhem zábavy, o kterou se zasloužilo architektonické studio 07BEACH. Pixely ve formě čtvercových prvků se propisují do každé části interiéru a vytváří tak velmi osobitý prostor, o kterém stojí za to dozvědět se více!
Inspirace pro originální architekturu je v současnosti čerpána z nejrůznějších zdrojů – z přírody, určité kultury a nespočtu dalších prvků. Videohry ovšem jako inspiraci jen tak v nějaké architektuře otisknuté nenajdete. A možná i proto se majitelé japonské restaurace rozhodli pro něco tak neotřelého, jako spojení designu a této poměrně novodobé zábavy. Na začátku projektu sdělil klient architektonickému studiu 07BEACH pouze název restaurace "Kaishin No Ichigeki" – frázi pocházející ze slavné staré RPG hry, na základě čehož pak architekti podnik podávající především ramen navrhovali. Kromě oné inspirace měli ovšem volné ruce, a tak mohli popustit uzdu fantazii. Finální podoba restaurace je nejen důkazem, že se dá design spojit téměř s čímkoli a výsledkem může být originální umělecké dílo, ale především přináší každému příznivci videoher náležitou dávku nostalgie.
Jednoduché materiály a cit pro detail
Aby se předešlo infantilní atmosféře podniku, motiv videoher se do designu propisuje částečně abstraktně. Hlavním stavebním kamenem architektury jsou čtvercové tvary představující pixely, jež se v rané fázi videoher objevují a jsou pro ně jakýmsi charakteristickým rysem. Materiály použité pro výzdobu interiéru nejsou nijak výjimečné ani drahé. Najdete zde například bílé keramické dlaždice, dřevo, cement či kobercové dlaždice. Architekti si s jejich kombinací a umístěním řádně vyhráli a díky své kreativitě a jedinečné vizi vykouzlili z obyčejných materiálů zcela novou designovou dimenzi.
Všechny prvky interiéru spolu dokonale komunikují a vzájemně se doplňují. Stěny jsou zde pokryty zvlněným vzorem připomínajícím nudle s bílými dlaždicemi na šedé maltě. Nudlový vzor by byl lépe rozpoznatelný, kdyby od sebe byly vzdálenější, ale dojem klasických pruhů by byl o to silnější, a tak i zde autoři využili pixelový koncept a nástěnné linie tak vizuál nudlí pouze zdánlivě připomínají. Zatímco většina elementů je ve čtvercové formě, nohy židlí se tomuto formátu vymykají a svými ladnými kulatými tvary zjemňují celkovou hrubost prostoru. To design ozvláštňuje a z restaurace dělá přívětivější místo, než kdyby zarputile následoval jen jednu rovinu.
Detaily jsou to, co dotváří každý prostor a buduje celkovou atmosféru. Jedním z takových detailů restaurace je práce s umístěním koření. Majitelé podniku chtěli dopřát zákazníkům co největší komfort a situovat veškeré potřebné koření na dosah ruky. Zároveň ale chtěli zabránit tomu, aby dělalo na desce stolu nepořádek. Návrhem řešení majitelů bylo do ke každému místu vytvořit zásuvku, avšak architektonické studio se rozhodlo navázat na celkový koncept a každé koření prezentovat jako předmět, který můžete získat ve hře. Na základě toho navrhli podstavec na koření tak, aby odkládání většího množství koření interiér vylepšilo.
Okamžité upoutání pozornosti
Návštěvníci japonského města Okinawa, kteří zrovna kolem této unikátní restaurace prochází, si jí zajisté všimnou na první pohled. Do restaurace navíc zve výrazný nápis つけめん (tsukemen neboli nudle, které jsou charakteristickým znakem tohoto obchodu) na vývěsním štítu tvořený kostkami ve 3D. Přestože se jedná pouze o kostky ze dřeva poskládané na sebe a natřené žlutou barvou, trojrozměrná forma jasně reprezentuje designový koncept a upoutává pozornost kolemjdoucích. Netradiční interiér inspirován videohrami tedy uchvátí nejen milovníky tohoto druhu zábavy, ale i příznivce originální architektury, a výborný ramen pak bude jen třešničkou na dortu jedinečného zážitku.