Kabelovna studios: Nahrávací studio v industriálním designu, který si zamilujete!
Pracovní prostředí je pro umělce velmi důležité, v ideálním případě by pak mělo být nejen praktické, ale zároveň inspirativní a oplývat atmosférou vzbuzující emoce. Nová základna nahrávací společnosti Kabelovna studios těmito vlastnostmi bezpochyby disponuje a svým industriálním designem na základech bývalé továrny na elektrické kabely vytváří osobité kreativní prostředí, kde je každý tvůrčí proces radostí.
Industriální architektura je v současnosti velmi populární. Originální design zapojující prvky původních budov a jejich účelu v surovém provedení vyznačujícím se holými texturovanými stěnami se objevuje v hipsterských kavárnách, restauracích či uměleckých ateliérech. Směrem industriálního designu se rozhodla při realizaci svého nahrávacího studia jít i společnost Kabelovna Studios, která se kromě své primární mise tvorby hudby snaží také sdružit několik uměleckých subjektů od módních návrhářů přes malíře až po designéry. Nahrávací studio sídlí v pražských Holešovicích v bývalé továrně na elektrické kabely a dráty, jež byla postavena již v roce 1908 a byla součástí tamní dělnické kolonie ze 70. let 19. století. Okolí současného nahrávacího studia se za více než sto let výrazně proměnilo, ovšem městský blok v sobě stále nese prvky původních staveb a zachovává si tak industriální atmosféru, která je v dnešní době žádoucí a působí uměleckým dojmem.
Funkčnost a pohodlí
Pro studia, jejichž hlavním účelem je vytvoření ideálního prostředí pro nahrávání a postprodukci hudby, je obvykle stěžejním bodem celé architektury a rozložení především akustická složka a na pohodlí samotných pracovníků studia či hudebníků si příliš nepotrpí. Kabelovna studios se ovšem tomuto jednosměrnému přemýšlení a čisté účelovosti vymyká a zohledňuje i další aspekty, které jsou pro pohodlné užívání prostoru důležité. Nový projekt tak na rozdíl od klasických studií klade důraz mimo jiné na využití přirozeného denního světla, které proniká velkými střešními světlíky a skrze skleněné příčky prostupuje mezi místnostmi. Dále také na originální design v industriálním duchu či na využití přírodních materiálů. Ani akustika ovšem nebyla jakožto zásadní prvek nahrávacího studia upozaděna a o její příkladnost se starají jak akustické panely ztvárněné umělcem Maximem Havlíčkem, tak pět metrů vysoké šikmé stropy bývalé továrny.
Vzhledem k unikátnímu charakteru a atmosféře místa bylo přirozeným krokem tyto vlastnosti ještě podpořit designem. Autorské architektonické studio B² Architecture při návrzích a realizaci nevyužilo žádných křiklavých barev a nechalo tak vyniknout původním texturám a komponentům. Pro podlahu byl použit anhydrit v béžovém provedení, což celý prostor sjednotilo, šmrnc pak studio získalo díky černé barvě. Ta definuje nové prvky, jako jsou dveře, nábytek či některé stěny, a spojuje tak designové elementy s technickým vybavením. Jednotlivé prvky skvěle komunikují s intuitivním a praktickým rozložením prostoru.
Nachází se zde velká společenská místnost působící jako obývací pokoj s recepcí zároveň, která je umístěna v největší části haly a jejíž výšku zdůrazňuje originální lustr Bomma Orbital. Recepci od zbytku místnosti vizuálně oddělují popínavé rostliny, jež obrůstají černé stěny. Na vstupní halu navazují jednotlivá nahrávací studia, z nichž každé je vybaveno odhlučněnou bílou nahrávací místností. Celý prostor působí velmi útulně, čemuž napomáhají jak masivní dřevěné kusy nábytku s černými akcenty, tak renovované sezení v podobě koňakových sedaček a křesel Bratislava ze 70. let, čalouněných v černé kůži. Třešničkou na dortu jsou neonové nápisy a čísla, která zdůrazňují esenci společnosti.
Interiérový design studia plně harmonizuje s jeho podstatou. Každý prvek působí umělecky a přináší vyváženou dávku různorodosti a protikladů. V industriální architektuře se pak spojují současné a historické prvky, které elegantně kontrastují a zároveň vytváří útulnou atmosféru. Tato kombinace starého a nového rovněž podporuje udržitelnou progresivní vizi stavitelství, kdy se již nevyužívaným budovám dá nový život, čímž se sníží odpad v důsledku jeho likvidace a zároveň se redukují náklady a dopady na životní prostředí spojené s výrobou a koupí nových materiálů. Nová základna společnosti Kabelovna studios má zkrátka všechno – příběh, atmosféru, udržitelnost, prvotřídní nahrávací podmínky i pohodlí.