Kampus LEGO Group: Místo, kde se vám splní vaše dětské sny
„Představivost, zábava, kreativita, učení a kvalita.“ Přesně to definuje nejmodernější kampus společnosti LEGO Group, který je navržen kostku po kostce tak, aby inspiroval, vytvářel inovace a vyvolával kreativitu. Není nic lepšího, než kombinovat práci se zábavou. A přesně to kampus LEGO Group dělá.
Společnost LEGO Group byla založena v Billundu v Dánsku v roce 1932 Olem Kirkem Kristiansenem, název je odvozen od dvou dánských slov LEg GOdt, což znamená "Play Well – Pěkně si hraj". Letos skupina LEGO slaví své 90. výročí, z malé truhlářské dílny se rozrostla na značku přítomnou ve více než 130 zemích světa. Posláním společnosti je inspirovat a rozvíjet stavitele zítřka prostřednictvím herní síly. Systém se základem z LEGO kostek umožňuje stavět a přestavovat vše, co si jen dokážete představit, což dokazuje Lego Group i samo u sebe. Po pěti letech výstavby a plánování totiž společnost oslavila oficiální otevření svého nejmodernějšího kampusu v dánském Billundu. Areál navržený architekty C.F. Møller Architects má rozlohu 54 000 metrů čtverečních, vytváří inovativní pracoviště pro přibližně 2000 kolegů a domov daleko od domova pro všechny kolegy LEGO Group po celém světě.
C.F. Møller Architects je jedna z předních skandinávských architektonických firem s 90 lety oceňované práce v severském regionu i po celém světě. Její designová řešení jsou metodicky a holisticky vytvářena na základě pečlivé analýzy místního kontextu. Snaží se stanovit nové globální standardy podporou designového přístupu, který jedinečně integruje urbanismus, krajinu, architekturu a design konkrétních stavebních prvků. Za základní pilíře své práce považují otázky životního prostředí, šetrnost ke zdrojům, zdravé projektové finance, společenskou odpovědnost a dobré řemeslo.
Kampus odrážející hodnoty LEGO Group byl navržen tak, aby poskytoval hravé prostředí, které zaměstnancům umožňuje rozvíjet ty nejlepší herní zážitky pro děti po celém světě. „Je radost vidět vytvoření jedinečné, živé a udržitelné kancelářské budovy plné překvapení a hry, která podporuje spolupráci, kreativitu a koncentraci. Architektura je koncipována jako miniměsto z domů, které tvoří vnitřní ulice, náměstí a dvory, a kde pracoviště, čtvrti a oblasti aktivit splývají s okolní krajinou zelených střešních ploch, teras a zahrad. Těšíme se, že LEGO Campus bude obýván a dále rozvíjen zaměstnanci LEGO,“ říká Klaus Toustrup, architekt, partner CF Møller Architects.
Důležitým prvkem v LEGO Campusu je koncept "People House" vyvinutý v úzké spolupráci se zaměstnanci, který poskytuje prostor pro všechny kolegy. S počátečními návrhy, které byly poprvé vyvinuty v roce 2014, je "People House" jen jedním z mnoha prvků v celém areálu kampusu, které umožňují flexibilnější prostředí pro práci i zábavu a odráží hybridní pracovní styl, který je zaveden v celé společnosti LEGO Group. "People House" je vytvořený jako místo pro relaxaci, inspiraci a dobíjení energie, nabízí zařízení zahrnující nejmodernější fitness studio, kreativní dílnu, LEGO homestay pro hostující zaměstnance, kino, venkovní park spolu se zónou aktivit, kuchyň pro společné vaření a zdravotní kliniku. Rodiny zaměstnanců jsou také vítány.
Hravé a inovativní pracoviště
„Je to skvělý okamžik vidět náš nový kampus oficiálně otevřený po mnoha letech plánování a výstavby. Mnoho kolegů přispělo k vytvoření pracovního prostoru, který odráží naše hodnoty a vnáší smysl pro zábavu nejen pro naše zaměstnance v Billundu, ale pro všechny naše LEGO týmy po celém světě. Naším posláním je inspirovat děti, takže je důležité, abychom poskytovali živé a hravé pracoviště, které zaměstnancům umožní poskytovat dětem inspirativní zážitky," nechal se slyšet Christiansen, generální ředitel společnosti LEGO Group.
Udržitelné pracoviště
LEGO Group se zaměřuje hlavně na udržitelnost, právě ta byla ústředním bodem návrhu nového kampusu. Kampus dokonce dosáhl certifikace LEED na úrovni Gold (certifikace udržitelnosti), právě proto, že se jedná o vysoce kvalitní, nízkoenergetickou kancelářskou budovu částečně poháněnou solárními panely instalovanými na střeše nedalekého parkoviště.
Během stavby byla využita speciální sádrovláknitá deska, která ušetřila 650 000 kg emisí oxidu uhličitého. Při výstavbě bylo navíc recyklováno na 1000 tun stavebního odpadu, čímž se povedlo snížit uhlíkovou stopu. Důraz byl kladen i na biologickou rozmanitost. Využilo se množství původních rostlin, stromů a přírodního prostředí, vše se vysázelo na podporu návratu divoké zvěře. Rostliny se využívají i na kampusu, nejen v jeho okolí, konkrétně rozchodníky, ty na střešních plochách kampusu shromažďují dešťovou vodu, která se využívá na zavlažování zelené plochy v rámci kampusu. Květiny oddělují i pracovní prostory takzvanými „zelenými“ přepážkami.
Jako venkovní nábytek se využívají přímo produkty LEGO Group – odpadní LEGO kostičky z výroby, které se recyklovaly do podoby venkovního nábytku. Celkem bylo pro tyto účely recyklováno 5000 kg kostiček. A aby té recyklace nebylo málo – odpad na pracovišti se třídí do 10 různých kategorií.