Kaple v Sierra La Villa překvapuje svým unikátním architektonickým konceptem
V kopcovitém středním Španělsku ve městě Cuenca vyrostla unikátní kaple, která se vyznačuje svým netradičním konceptem záhybů a zakřivení. Její železobetonové provedení působí minimalisticky leč luxusně a v kombinaci s osobitým umístěním se jeví velmi tajemně. Podívejte se s námi na novou kapli v Sierra La Villa, která vás okouzlí čistými liniemi exteriéru i interiéru.
Kaple v Sierra La Villa ve španělském městě Cuenca v autonomním společenství Kastilie-La Mancha byla dokončena teprve v roce 2021, přesto se jí od té doby dostalo značné dávky pozornosti. Není se ovšem čemu divit. Její unikátní mystický design je zasazený do kopcovitého terénu venkovského sídla mezi staleté duby a celý projekt tak působí velmi tajemně. Kromě domu, sloužícího rodině majitelů, v nejbližším okolí žádné další stavby totiž nenajdete, a tudíž kaple ve starém městě Cuenca, zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO, značně vyniká. Její specifické umístění bylo zvoleno tak, aby se stala referenčním bodem jak z příjezdu na pozemek, tak ze silnice směrem k ní.
Netradiční koncept záhybů
Architektonické studio Sancho Madridejos se při návrzích kaple zaměřilo především na její minimalismus a celistvost. Ačkoli se na první pohled může zdát, že je stavba inspirována starým japonským uměním origami, opak je pravdou.
Celkový design se totiž odvíjí od jednoho hlavního záhybu kaple, kterým autoři reagovali na komplexní vnější napětí topologického působení a který tak koncepčně navazuje na stavbu ve španělském Valleaceronu, jež studio realizovalo před více než dvaceti lety. Aby se záhyby a zakřivení jevily co jednotněji, bylo třeba zvolit jako hlavní stavební materiál železobeton, který zároveň působí jakýmsi surovým dojmem a podporuje minimalistickou vizi autorů. Nejvyšší část kaple je otevřená a svým rozsáhlým vstupem vítá návštěvníky a přivádí je do nižší části se stropem v horizontální linii.
Světlo jakožto důležitý designový prvek
Důležitou součástí kaple je její hra světla a stínu. Zatímco vstupem prochází sluneční paprsky skrze prosklenou stěnu lemovanou černými liniemi, v nižší části na opačné straně od vstupu proráží záhyb velký závěsný kříž z betonu, který tak vytváří světelné otvory. Tato asymetrická okna jsou orientována do různých směrů a během dne vrhají do kaple světlo, čímž se prostor uvnitř kousek po kousku a průběžně mění. Světlo se tak stává v jinak minimalistickém prostoru designovým doplňkem, který umožňuje změny charakteru interiéru díky své variabilitě a nekončící proměnlivosti.
Vedle kaple navrhlo autorské studio rovněž dům pro rodinu majitele. Ten se nachází na konci přístupové cesty ke kapli, na vrcholu malého kopce s širokým výhledem do údolí s třešněmi a obilnými poli a do okolní přírody. Drží si tak potřebný odstup od kaple, nechává jí veškerou pozornost a designově nenarušuje celkový ráz místa. Projekt domu je uzavřen směrem ke kapli a otevírá se směrem do údolí. Je zastřešen dvojitou betonovou kopulí, která rozděluje dvě části domu: veřejnou a soukromou. Vzhledem k velkoleposti kaple šlo studio u domu cestou kompromisu mezi extravagancí a obyčejností, aby byla zřejmá jejich propojenost, avšak kaple stále vynikala. Dům tak přebírá některé z konstrukčních postupů kaple, nicméně v rezervovanějším měřítku a klasičtější kompozici.
O autorském studiu Sancho-Madridejos
Juan Carlos Sancho, architekt a profesor na madridské Escuela Técnica Superior de Arquitectura se v roce 1982 spojil s architektkou Sol Madridejos a společně založili kancelář Sancho-Madridejos se sídlem ve španělském Madridu. Od té doby realizovali řadu projektů, v jejichž jádru je vždy koncept netradičních záhybů a linií, které se propisují do každého elementu stavby. Analýza předmětu pro ně začíná základním skládáním, které generuje nový individuální proces a definuje jednotlivé linie, a vztahem k prostoru, souvisejícím mimo jiné se světlem a orientací prvku. Vedle kaple Sierra la Villa mají na kontě například již zmíněnou kapli ve Valleaceronu či Iglesia Quinpu v Číně a mnoho dalších projektů s odlišným postupem a architektonickou formou, jako jsou muzeum současného umění v Alicante či sportovní centrum v Galdakao. V průběhu let se studio zúčastnilo řady národních i mezinárodních architektonických soutěží, kde bylo několikrát oceněno a získalo oficiální uznání.
Kaple v Sierra la Villa je jednoduše jednou z nejoriginálnějších staveb ve španělském městě Cuenca, které její harmonické okolí napomáhá k ještě magičtější atmosféře. Architektonické studio Sancho-Madridejos do ní propisuje svůj um v podobě unikátního skládacího konceptu, jež ji odlišuje od klasických kaplí po celém světě. Železobetonová konstrukce celé stavby působí surově minimalistickým dojmem a mezi starými duby se jeví velmi vznešeně, čímž dennodenně láká návštěvníky k jejímu prozkoumání.