Karlínské fragmenty architektury a umění: Bytový dům podpírají nadživotní sochy Davida Černého
Na lichoběžníkově uspořádaném pozemku Rohanského nábřeží v samém srdci Karlína vznikl pozoruhodný bytový dům s příznačným názvem FRAGMENT. Nový nájemníci se ocitají v atraktivním sousedství historické Invalidovny a zeleně Kaizlových sadů, což v jinak husté okolní zástavbě zapůsobí doslova jako pohlazení. Originální podobu budově vtisklo architektonické studio QARTA, na první pohled však upoutá především obřímými instalacemi od Davida Černého.
Pražská, původně průmyslová čtvrť Karlín dlouhodobě prochází významnou proměnou v oblasti bydlení, práce i volného času. I v tomto kontextu vzniklo moderní rezidenční bydlení FRAGMENT Karlín rozkládající se na ploše 18 050 m². Plánováno bylo postupně již od roku 2016, samotná realizace pod hlavičkou investiční skupiny Trigema započala o čtyři roky později. Partneři studia Quarta a zároveň autoři projektu David Wittassek a Jiří Řezák si do týmu přizvali zkušené kolegy Lukáše Němečka, Michaelu Plitz Fričovou a Tomáše Němce.
Svým tvarem objekt navazuje na uličky parku před komplexem Invalidovny od barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera a na epochu moderního urbanismu patrného v okolí stejnojmenné stanice metra. Stává se jakýmsi mostem mezi novou zástavbou na východní straně a klasickými bloky na straně západní. Dvě ústřední hmoty se tu společně střetávají a vzájemně propojují.
Jižní a severní křídlo projektu FRAGMENT má odlišnou výšku, nejvyšší úrovně devíti pater dosahuje směrem od Invalidovny a v samotném středu. Západním směrem ke Kaizlovým sadům se masa postupně snižuje, nejnižší úrovně čtyř pater pak dosahuje na jižní straně. Díky nestejnoměrné výšce se otevřel prostor pro hry slunečního světla, ale i neopakovatelné výhledy na metropoli. Všechny byty jsou vzhledem k silné hlukové zátěži vlivem dopravní intenzity orientovány na jih a v severních fasádách byly účelně umístěny pouze vstupní chodby.
Stylisticky výrazný objekt, jež podpírají Černého lidské monumenty v nadživotní velikosti, nutí k zamyšlení, kde ještě převládá architektura a kde již začíná umění. Vzájemné propojení obou oborů bylo hlavní myšlenkou autorů projektu, stejně jako investora. „Toužili jsme vybudovat něco skutečně unikátního, na co bychom zpětně mohli být pyšní. Jde o vynikající přehlídku současného stavitelství, architektury a umění. Vlastně jsme navázali na karlínskou historii a ukázali, že i dnes dokážeme dělat projekty, které jsou užitečné a krásné zároveň,“ uvedl předseda představenstva skupiny Trigema Marcel Soural.
Jeho slova v rámci projektu mimo jiné dokládá vznik krytého, částečně dlážděného atria zaplněného zelení s pohledovým napojením na vstup do historické Invalidovny. Rezidenti i veřejnost zde mohou trávit příjemné chvilky a aktivně tak využívat pražský veřejný prostor. „Vzhledem k účasti zkušeného investora, našeho týmu a Davida Černého jsme se cítili maximálně namotivovaní. Byl jsem překvapen také přístupem města a hladkým průběhem schvalovacího procesu, což nám celý proces významně usnadnilo,“ zhodnotil počáteční fáze prací partner architektonického studia QUARTA Jiří Řezák.
Zastupitelé hlavního města ostatně měli k aktivní podpoře projektu pádné důvody. Podle slov ředitele Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřeje Boháče Praha novou a především kvalitní architekturu potřebuje. Projekty, jako je FRAGMENT, znamenají pro město významný pozitivní vývoj směrem vpřed.
Bydlení připravené pro život
Majitelé nových nemovitostí se mohou nastěhovat do plně vybavených bytů s originálním interiérovým designem. Najdou zde kuchyňskou linku, pohovku, jídelní stůl se židlemi či postel. V podstatě tedy stačí sbalit si pár nezbytných osobních potřeb. Prémiové nemovitosti nabídnou i střešní terasy s monumentálními výhledy na malebná panoramata staré Prahy. Celkem 140 nájemních jednotek čítá dispozice 1+kk až 5+kk i mezonety s několika koupelnami a terasami, za něž rezident zaplatí přes 100 tisíc Kč měsíčně.
V parteru autoři neopomněli prostor pro obchody a služby, takže obyvatelé nemusí chodit daleko. Život jim dále ulehčují automatické stínění oken, nabíjecí stanice pro elektromobily, fotovoltaická elektrárna, tepelná čerpadla země-voda se soustavou 30 geotermálních vrtů hloubky 180 m, vzduchotechnika s rekuperací, filtrací a úpravou vlhkosti a teploty přiváděného vzduchu, vytápění i chlazení bytů za využití aktivovaných podhledů a další moderní technologie. Systém Loxone Smart Home v jednotlivých domácnostech ovládá tepelnou pohodu, intenzitu větrání a předokenní rolety na základě pokynů od meteostanice. Samozřejmostí je podzemní parkování rezidentů.
Tým QUARTA původně zamýšlel komplexní prefabrikované řešení včetně hotových koupelen, investor však na konec prosadil železobetonovou konstrukci s drobnými korekcemi z hlediska celkové efektivity. Fasádu areálu tvoří kompoziční hliníkové panely. Plochy jednotlivých rozpixelovaných bloků o rozměrech 3,8 × 3,1 m při vzdáleném pohledu působí, jako by se rozpadaly. Při bližším ohledání se však přesvědčíte o jejich dokonalé celistvosti. Jde o svéráznou symboliku mnohovrstevnatosti lidského života naplněného pestrou paletou vzpomínek a zážitků. V duchu současného trendu udržitelnosti celý areál disponuje zelenými střechami osázenými vegetací. Pro zálivku zeleně, ale například i splachování toalet je využívána studniční a dešťová voda.
Šílené vize Davida Černého
Budova doslova spočívá na silných pažích monumentálních mužských a ženských postav s nezaměnitelným rukopisem autora Davida Černého, který svou původní vizi osobně označil jako „šílenou“. Socha ženy například dosahuje výšky 28 metrů a k boční stěně domu něžně přiléhá svým mohutným poprsím. I přesto se Praha po kolečku schvalování nezdráhala jeho nápad směle realizovat. Jak se tyto nepřehlédnutelné fragmenty moderní pražské architektury zamlouvají vám?