Kavárna Kontejner: Z industriálních objektů harmonickým místem
V současné době konzumerismu je recyklace nejen trendy, ale téměř nezbytná. Obvykle se jedná spíše o maličkosti, ovšem architektonické studio Collarch se nedrželo při zemi, rozhodlo se recyklovat hned tři lodní kontejnery a vytvořit z nich příjemnou kavárnu. Nahlédněte s námi do tajů kavárny Kontejner a užijte si umělecké dílo plné kontrastů.
Pražský Karlín si za poslední desetiletí prošel řadou změn, které nakonec vyústily v komplexní změnu jeho charakteru a atmosféry. Jednou z hlavních příčin byly záplavy v roce 2002, které zničily velkou část čtvrti a řada budov musela být restaurována či postavena od základu. Právě tato vynucená potřeba obnovení pak byla impulsem redefinice Karlína a jeho lehce pejorativní konotace v myslích pražských obyvatel.
Možnost nové výstavby přilákala firmy se svými progresivními kancelářemi, kavárny a restaurace v hipsterském stylu a řadu obchodů mnohdy od lokálních výrobců, na základě čehož se změnila i struktura tamějšího obyvatelstva. Dnes Karlín představuje jednu z nejživějších pražských čtvrtí s osobitým charakterem propisujícím se do všeho od stylu života až po architekturu, jíž v oblasti často potkáváme v industriálním duchu. Výjimkou není ani kavárna Kontejner, která do neotřelé karlínské atmosféry skvěle zapadá a láká návštěvníky k posezení v originální architektuře se surovým designem.
Precizní rozložení
Kavárna Kontejner se nachází na Ortenově náměstí a je dočasnou stavbou odkazující k průmyslové historii Holešovic, kterou propisuje do své hrubé industriální estetiky.
Jak již název napovídá, byla složena ze tří recyklovaných lodních kontejnerů v černé barvě, která onu surovost designu přivádí k dokonalosti. Dva z kontejnerů tvoří základnu vodorovnou s ulicí, třetí je na ně pak postaven našikmo způsobem, který se jeví ledabyle a neplánovaně, ovšem opak je pravdou. Jeho situování bylo důkladně promyšleno, přičemž právě natočením vznikly dvě asymetrické terasy s výhledem do okolí a možností vychutnat si občerstvení přímo pod širým nebem. Náměstí, na kterém je kavárna postavena, funguje zároveň jako městský park se stromy a působí tak částečně jako protihluková clona. Zákazníci se tak i v rušné části metropole mohou odreagovat a nechat na sebe dýchnout přírodu.
Stejně jako je exteriér zahalen v černé, i interiér se nese v temnějších tlumených odstínech. Výrazné barvy zde příliš nenajdete, což umožnuje vyniknout jemným tónům šedé a stříbrné. Stěny objímá vlněný plech, který hravě koresponduje s okenními závěsy. Především pak skrývá zázemí kavárny, jeho toalety a technickou místnost a představuje tak jakousi druhou oponu. Stříbrná se dále propisuje i do plechového zábradlí esteticky propojující dvě podlaží a do přiznaného spiro-potrubí na výměnu vzduchu, které se táhne celým interiérem a je využito kromě praktického účelu rovněž jako designový prvek. Další textury, které uvnitř renovovaného a rafinovaně využitého kontejneru najdete, jsou jemné textilie.
Trochu barvy pak do prostoru přináší zeleň, která do kavárny prostupuje skrze velkoplošné zasklení, jež vytváří harmonickou atmosféru s přírodou na dosah ruky. Toalety jsou jedinými místnostmi, které se co se týká barev vymanily z tlumeného minimalismu a rozbily prostor výraznými odstíny kontrastujícími se zbytkem prostoru.
V kavárně čekají hned dva bary. Ten v přízemí je vyroben z černé ocelové konstrukce vyplněné tmavými deskami, na nichž si hosté mohou psát a kreslit a formovat tak charakter prostoru. Jeho umístění u vstupu představuje první kontakt návštěvníků s kavárnou a navozuje tak uvolněnou atmosféru. Druhý bar v patře je obklopen dvěma podélnými prosklenými fasádami, které otevírají okouzlující výhledy. Podobně jako ten v přízemí, i tento bar vyniká jeklovou konstrukcí s hustě perforovaný pozinkovaným plechem, což činí design poměrně jednotným leč stále osobitým. V důsledku odrazivosti a částečné průhlednosti materiálu působí bar lehce a vzdušně, což je umocněno správným dopadem slunečního světla.
Třešničkou na dortu tohoto architektonického díla je růžové LED logo na fasádě kavárny, navržené rovněž studiem Collarch, které kontrastuje s matnou černou a zve kolemjdoucí k návštěvě. Hosté si kavárnu mohou užívat v průběhu celého roku, jelikož je svými technickými parametry přizpůsobena každému ročnímu období. Vedle podlahového topení je zde rovněž výkonná klimatizační jednotka a řada dalších zařízení, jež optimalizují její fungování za každého počasí.
Kavárna Kontejner je zkrátka, stejně jako celá oblast Karlína a Holešovic, střetem dvou realit a průsečíkem různých názorů a pohledů. Představuje splynutí hrubých průmyslových objektů s elegantním místem určeným pro relaxaci a je na hranici duality přijetí či odmítnutí. Vzbuzuje emoce a dialog, což je jedním z hlavních poslání architektury. Navštivte kavárnu Kontejner, účastníka soutěže Česká cena za architekturu 2023, a utvořte si na tuto neotřelou stavbu názor vy sami.